Składniki pasty do zębów i ich funkcje
Joanna Łuniewska-Rajch

Składniki pasty do zębów i ich funkcje

Używamy jej codziennie, kilka razy dziennie. Niektórzy z nas przykładają większą wagę do jej wyboru, inni biorą pierwszą z brzegu, tą do której przywykli lub też tą, która jest akurat w promocji w sklepie. Pasta do zębów. To, że jest ważnym elementem higieny jamy ustnej wiemy wszyscy, jednak co ona właściwie zawiera? Co sprawia, że pomaga nam utrzymać mocne zdrowe zęby?

Substancje ścierne

Są jednym z najbardziej podstawowych składników pasty do zębów, stanowiąc od 25 do 50% jej zawartości. Odpowiadają one za mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów, usuwając płytkę bakteryjną i przebarwienia pochodzące z pożywienia. Najczęściej spotykane substancje z tej grupy to węglan wapnia, wodorotlenki wapnia i magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt czy polimetakrylan. Za skuteczność działania tych związków odpowiada głównie kształt i wielkość ich cząsteczek. 

Wbrew powszechnej opinii pasty mocno ścierne (sprzedawane zazwyczaj jako pasty wybielające, pasty dla palaczy) nie powinny być stosowane w codziennej higienie jamy ustnej. Jeżeli stosuje się je w połączeniu z twardymi szczoteczkami bardzo łatwo spowodować powstanie ubytków abrazyjnych – ubytków klinowych, w okolicy dziąseł. W związku z tym stosowanie past mocno ściernych jest zalecane z przerwami lub naprzemiennie z inną pastą. 

Substancje pieniące

Jest to grupa substancji również bardzo istotnych w paście do zębów. Poprzez obniżanie napięcia powierzchniowego ułatwiają one usuwanie płytki nazębnej. Do tej grupy należy między innymi mogący powodować podrażnienie tkanek miękkich anionowy laurosiarczan sodu (SLS). Jest to składnik przez wiele osób unikany. Należy jednak pamiętać, że wraz z tym środkiem do pasty dodawane są również inne związki łagodzące jego możliwe negatywne oddziaływanie. Na rynku dostępnych jest również wiele past zawierających zamiast SLS inne substancje pieniące. Dotyczy to szczególnie past dedykowanych dla najmłodszych. 

Powiązane produkty

Fluor

Jest to bardzo ważny składnik past do zębów, niewystępujący niestety w wielu pastach naturalnych. Klasycznie, fluor występuje w pastach zazwyczaj w postaci fluorku sodu (NaF), monofluorofosforanu sodu (SMFP), fluorku cyny (SnF2 ) lub jako aminofluorek (AmF).

Fluor odgrywa bardzo ważną rolę w działaniu przeciwpróchnicowym pasty, jak i w znoszeniu nadwrażliwości zębów.

Wbudowuje on się w strukturę szkliwa zęba, zwiększając jego odporność na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicotwórcze. Zawartość fluoru jest różna w zależności od tego, dla kogo dedykowana jest pasta. Zasadniczo w pastach dla dzieci poniżej drugiego roku życia poziom fluoru wynosi najczęściej 500 ppm F, dla dzieci w wieku 2-6 lat 1000 ppm F, a dla osób powyżej 6 roku życia 1500 ppm F. Jednak badania wykazały, że znacznie lepsze jest stosowanie już u najmłodszych pasty o zawartości 1000 ppm F, jednak w mniejszej ilości. Należy również pamiętać, że od momentu pojawienia się pierwszego zęba stałego w jamie ustnej wskazane jest stosowanie past o zawartości fluoru 1500 ppm. U osób starszych ze zwiększonym ryzykiem próchnicy można również okresowo stosować pastę o poziomie fluoru 5000 ppm. 

Triklosan

Jest to środek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Spowalnia on proces tworzenia się płytki nazębnej i odkładania kamienia nazębnego, znacznie ułatwiając zachowanie zdrowia jamy ustnej. 

Chlorheksydyna

Jest to również związek o skutecznym działaniu przeciwbakteryjnym, stosowany głównie w leczeniu chorób przyzębia. Niestety zbyt długo stosowany powoduje powstawanie przebarwień na powierzchni zębów i języka. 

Zioła i aromaty

Odpowiadają one za uczucie świeżości jamy ustnej, poprawę smaku i znoszenie nieprzyjemnego oddechu. Różne zioła, między innymi jeżówka i rumianek, wykorzystywane są w leczeniu chorób zapalnych przyzębia. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl