Nawilżanie czy natłuszczanie? Sposoby na suchą skórę
Joanna Naczyńska

Nawilżanie czy natłuszczanie? Sposoby na suchą skórę

Nieprzyjemne uczucie ściągania na skórze nie jest nikomu obce. Niezależnie od rodzaju cery- tłusta, mieszana, dojrzała, każda skóra może pod wpływem kontaktu z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, stać się sucha i odwodniona.

Jak rozpoznać skórę suchą?

Sucha skóra jest cienka, o jasnym kolorycie, często z prześwitującymi przez nią naczyniami krwionośnymi. Jest mało elastyczna, matowa, w dotyku chropowata i szorstka. Sucha skóra szybko staje się podatna na podrażnienia i stany alergiczne. Przesuszona skóra często swędzi co powoduje odruchowe drapanie, przyczynia się to do powstawania niewielkich ran sprzyjających zakażeniu.

Dlaczego skóra jest sucha?

Zdrowa skóra posiada spory zapas wody, posiada również naturalny czynnik nawilżający NMF (natural moisturizing factor), który stanowi barierę ochronną przed nadmierną utratą wody drogą przeznaskórkową. Barierę ochronną naskórka stanowią również tłuszcze znajdujące się wewnątrz. Do tych najważniejszych należą: ceramidy, trójglicerydy, cholesterol. To one budują „cement” zatrzymujący wodę w skórze. W sytuacji długiego przebywania w niekorzystnych warunkach zewnętrznych, dochodzi do osłabienia naturalnej bariery ochronnej naskórka i mechanizmy obronne skóry okazują się zbyt słabe by zatrzymać parowanie wody. Do nadmiernej utraty wody tą drogą dochodzi np. podczas przebywania w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu, na wietrze, słońcu i mrozie. Gdy warstwa naskórka jest osłabiona, szybkość utraty wody przez naskórek (TEWL – transepidermal water loss) jest bardzo duża. Woda paruje z powierzchni skóry, na zewnątrz, do środowiska o mniejszej wilgotności, szybko staje się przesuszona i odwodniona.

Przesuszeniu skóry sprzyja także częste mycie rąk tradycyjnymi mydłami, które uszkadzają warstwę ochronną naskórka.

Powiązane produkty

Nawilżanie czy natłuszczanie? Czego bardziej potrzebuje sucha skóra? 

Stosowanie kremów nawilżających jest zalecane w przypadku skóry suchej, w której nie doszło do utraty ochronnej warstwy lipidowej. Lekkie, szybko wchłaniające się kosmetyki nawilżające działają szybko, lecz efekt ich działania utrzymuje się krótko. 

W składzie dobrych kremów nawilżających znajdziemy substancje wiążące wodę w głębszych warstwach naskórka takie jak glicerol, sorbitol oraz takie, które działają na powierzchni naskórka, np. kwas hialuronowy. Świetnie sprawdza się w tej roli także mocznik, który jest składnikiem imitującym skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) występującego w skórze. Warto poszukać również kremu zawierającego dimetikon, czyli składnik odpowiedzialny za pozostawienie na skórze delikatnego filmu, chroniącego przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wilgoci. Dimetikon daje odczucie gładkości i „jedwabistości” skóry.

U osób z zaburzonym rogowaceniem i niedoborem własnej substancji nawilżającej naskórek (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, patologiczna suchość naskórka), a także u osób starszych, kremy nawilżające powinny być szczególnie dopasowane do występującego problemu. Korzystne działanie mają tu kremy z zawartością kwasu linolenowego czy sfingozyny, czyli składnikami, które mogą przyspieszać proces powstawania endogennego NMF. 

Z kolei jeżeli borykamy się ze skórą bardzo suchą, a kremy nawilżające nie przynoszą ukojenia, należy zmienić kosmetyk na taki, który będzie jednocześnie nawilżał i natłuszczał. Skóra odwodniona i odtłuszczona daje nieprzyjemne odczucia w postaci silnego ściągania, często swędzi, pęka i może ulegać nadkażeniu. Taka skóra, oprócz nawilżenia potrzebuje regeneracji bariery ochronnej. Sprawdzą się w tym przypadku kremy o większej zawartości składników tłuszczowych, które będą hamowały parowanie wody z naskórka i pozwolą na odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Dla tak wymagającej skóry najlepszym rozwiązaniem będzie krem zawierający triglicerydy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), oleje roślinne, cholesterol, ceramidy.     

W pewnych chorobach skóry takich jak np. atopowe zapalenie skóry, w których skóra jest bardzo przesuszona i podrażniona, kremy natłuszczające i nawilżające stanowią podstawę pielęgnacji i uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.

Warto pamiętać, że nawet najlepsze emolienty działają najwyżej kilka godzin, należy więc aplikować je kilka razy dziennie, co pozwoli uniknąć zaostrzeń choroby i zapewni komfort pacjentowi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij