Nawilżanie czy natłuszczanie? Sposoby na suchą skórę
Joanna Naczyńska

Nawilżanie czy natłuszczanie? Sposoby na suchą skórę

Nieprzyjemne uczucie ściągania na skórze nie jest nikomu obce. Niezależnie od rodzaju cery- tłusta, mieszana, dojrzała, każda skóra może pod wpływem kontaktu z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, stać się sucha i odwodniona.

Jak rozpoznać skórę suchą?

Sucha skóra jest cienka, o jasnym kolorycie, często z prześwitującymi przez nią naczyniami krwionośnymi. Jest mało elastyczna, matowa, w dotyku chropowata i szorstka. Sucha skóra szybko staje się podatna na podrażnienia i stany alergiczne. Przesuszona skóra często swędzi co powoduje odruchowe drapanie, przyczynia się to do powstawania niewielkich ran sprzyjających zakażeniu.

Dlaczego skóra jest sucha?

Zdrowa skóra posiada spory zapas wody, posiada również naturalny czynnik nawilżający NMF (natural moisturizing factor), który stanowi barierę ochronną przed nadmierną utratą wody drogą przeznaskórkową. Barierę ochronną naskórka stanowią również tłuszcze znajdujące się wewnątrz. Do tych najważniejszych należą: ceramidy, trójglicerydy, cholesterol. To one budują „cement” zatrzymujący wodę w skórze. W sytuacji długiego przebywania w niekorzystnych warunkach zewnętrznych, dochodzi do osłabienia naturalnej bariery ochronnej naskórka i mechanizmy obronne skóry okazują się zbyt słabe by zatrzymać parowanie wody. Do nadmiernej utraty wody tą drogą dochodzi np. podczas przebywania w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu, na wietrze, słońcu i mrozie. Gdy warstwa naskórka jest osłabiona, szybkość utraty wody przez naskórek (TEWL – transepidermal water loss) jest bardzo duża. Woda paruje z powierzchni skóry, na zewnątrz, do środowiska o mniejszej wilgotności, szybko staje się przesuszona i odwodniona.

Przesuszeniu skóry sprzyja także częste mycie rąk tradycyjnymi mydłami, które uszkadzają warstwę ochronną naskórka.

Powiązane produkty

Nawilżanie czy natłuszczanie? Czego bardziej potrzebuje sucha skóra? 

Stosowanie kremów nawilżających jest zalecane w przypadku skóry suchej, w której nie doszło do utraty ochronnej warstwy lipidowej. Lekkie, szybko wchłaniające się kosmetyki nawilżające działają szybko, lecz efekt ich działania utrzymuje się krótko. 

W składzie dobrych kremów nawilżających znajdziemy substancje wiążące wodę w głębszych warstwach naskórka takie jak glicerol, sorbitol oraz takie, które działają na powierzchni naskórka, np. kwas hialuronowy. Świetnie sprawdza się w tej roli także mocznik, który jest składnikiem imitującym skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) występującego w skórze. Warto poszukać również kremu zawierającego dimetikon, czyli składnik odpowiedzialny za pozostawienie na skórze delikatnego filmu, chroniącego przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wilgoci. Dimetikon daje odczucie gładkości i „jedwabistości” skóry.

U osób z zaburzonym rogowaceniem i niedoborem własnej substancji nawilżającej naskórek (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, patologiczna suchość naskórka), a także u osób starszych, kremy nawilżające powinny być szczególnie dopasowane do występującego problemu. Korzystne działanie mają tu kremy z zawartością kwasu linolenowego czy sfingozyny, czyli składnikami, które mogą przyspieszać proces powstawania endogennego NMF. 

Z kolei jeżeli borykamy się ze skórą bardzo suchą, a kremy nawilżające nie przynoszą ukojenia, należy zmienić kosmetyk na taki, który będzie jednocześnie nawilżał i natłuszczał. Skóra odwodniona i odtłuszczona daje nieprzyjemne odczucia w postaci silnego ściągania, często swędzi, pęka i może ulegać nadkażeniu. Taka skóra, oprócz nawilżenia potrzebuje regeneracji bariery ochronnej. Sprawdzą się w tym przypadku kremy o większej zawartości składników tłuszczowych, które będą hamowały parowanie wody z naskórka i pozwolą na odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Dla tak wymagającej skóry najlepszym rozwiązaniem będzie krem zawierający triglicerydy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), oleje roślinne, cholesterol, ceramidy.     

W pewnych chorobach skóry takich jak np. atopowe zapalenie skóry, w których skóra jest bardzo przesuszona i podrażniona, kremy natłuszczające i nawilżające stanowią podstawę pielęgnacji i uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.

Warto pamiętać, że nawet najlepsze emolienty działają najwyżej kilka godzin, należy więc aplikować je kilka razy dziennie, co pozwoli uniknąć zaostrzeń choroby i zapewni komfort pacjentowi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl