Nawilżanie czy natłuszczanie? Sposoby na suchą skórę
Joanna Naczyńska

Nawilżanie czy natłuszczanie? Sposoby na suchą skórę

Nieprzyjemne uczucie ściągania na skórze nie jest nikomu obce. Niezależnie od rodzaju cery- tłusta, mieszana, dojrzała, każda skóra może pod wpływem kontaktu z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, stać się sucha i odwodniona.

Jak rozpoznać skórę suchą?

Sucha skóra jest cienka, o jasnym kolorycie, często z prześwitującymi przez nią naczyniami krwionośnymi. Jest mało elastyczna, matowa, w dotyku chropowata i szorstka. Sucha skóra szybko staje się podatna na podrażnienia i stany alergiczne. Przesuszona skóra często swędzi co powoduje odruchowe drapanie, przyczynia się to do powstawania niewielkich ran sprzyjających zakażeniu.

Dlaczego skóra jest sucha?

Zdrowa skóra posiada spory zapas wody, posiada również naturalny czynnik nawilżający NMF (natural moisturizing factor), który stanowi barierę ochronną przed nadmierną utratą wody drogą przeznaskórkową. Barierę ochronną naskórka stanowią również tłuszcze znajdujące się wewnątrz. Do tych najważniejszych należą: ceramidy, trójglicerydy, cholesterol. To one budują „cement” zatrzymujący wodę w skórze. W sytuacji długiego przebywania w niekorzystnych warunkach zewnętrznych, dochodzi do osłabienia naturalnej bariery ochronnej naskórka i mechanizmy obronne skóry okazują się zbyt słabe by zatrzymać parowanie wody. Do nadmiernej utraty wody tą drogą dochodzi np. podczas przebywania w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu, na wietrze, słońcu i mrozie. Gdy warstwa naskórka jest osłabiona, szybkość utraty wody przez naskórek (TEWL – transepidermal water loss) jest bardzo duża. Woda paruje z powierzchni skóry, na zewnątrz, do środowiska o mniejszej wilgotności, szybko staje się przesuszona i odwodniona.

Przesuszeniu skóry sprzyja także częste mycie rąk tradycyjnymi mydłami, które uszkadzają warstwę ochronną naskórka.

Polecane dla Ciebie

Nawilżanie czy natłuszczanie? Czego bardziej potrzebuje sucha skóra? 

Stosowanie kremów nawilżających jest zalecane w przypadku skóry suchej, w której nie doszło do utraty ochronnej warstwy lipidowej. Lekkie, szybko wchłaniające się kosmetyki nawilżające działają szybko, lecz efekt ich działania utrzymuje się krótko. 

W składzie dobrych kremów nawilżających znajdziemy substancje wiążące wodę w głębszych warstwach naskórka takie jak glicerol, sorbitol oraz takie, które działają na powierzchni naskórka, np. kwas hialuronowy. Świetnie sprawdza się w tej roli także mocznik, który jest składnikiem imitującym skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) występującego w skórze. Warto poszukać również kremu zawierającego dimetikon, czyli składnik odpowiedzialny za pozostawienie na skórze delikatnego filmu, chroniącego przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wilgoci. Dimetikon daje odczucie gładkości i „jedwabistości” skóry.

U osób z zaburzonym rogowaceniem i niedoborem własnej substancji nawilżającej naskórek (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, patologiczna suchość naskórka), a także u osób starszych, kremy nawilżające powinny być szczególnie dopasowane do występującego problemu. Korzystne działanie mają tu kremy z zawartością kwasu linolenowego czy sfingozyny, czyli składnikami, które mogą przyspieszać proces powstawania endogennego NMF. 

Z kolei jeżeli borykamy się ze skórą bardzo suchą, a kremy nawilżające nie przynoszą ukojenia, należy zmienić kosmetyk na taki, który będzie jednocześnie nawilżał i natłuszczał. Skóra odwodniona i odtłuszczona daje nieprzyjemne odczucia w postaci silnego ściągania, często swędzi, pęka i może ulegać nadkażeniu. Taka skóra, oprócz nawilżenia potrzebuje regeneracji bariery ochronnej. Sprawdzą się w tym przypadku kremy o większej zawartości składników tłuszczowych, które będą hamowały parowanie wody z naskórka i pozwolą na odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Dla tak wymagającej skóry najlepszym rozwiązaniem będzie krem zawierający triglicerydy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), oleje roślinne, cholesterol, ceramidy.     

W pewnych chorobach skóry takich jak np. atopowe zapalenie skóry, w których skóra jest bardzo przesuszona i podrażniona, kremy natłuszczające i nawilżające stanowią podstawę pielęgnacji i uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.

Warto pamiętać, że nawet najlepsze emolienty działają najwyżej kilka godzin, należy więc aplikować je kilka razy dziennie, co pozwoli uniknąć zaostrzeń choroby i zapewni komfort pacjentowi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij