Prezes PiS popiera plany zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej
Katarzyna Szulik

Prezes PiS popiera plany zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

Kilka miesięcy temu rząd ugiął się pod presją społeczną i wycofał projekt zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, co nie oznacza, że plany radykalizacji prawa zostały zarzucone. Przypomniał o tym Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego zadeklarował plany zakazania aborcji ze względu na ciężką chorobę dziecka.

W opinii prezesa PiS taka zmiana jest możliwa do wprowadzenia „w niedługim czasie”, ale w sposób, który nie spowoduje ostrych, społecznych protestów, podobnych do tych nagłośnionych jesienią 2016 roku. Mówiąc o tych planach prezes PiS przypomniał również o wprowadzonym niedawno programie „za życiem”, który gwarantuje każdej matce decydującej się urodzić ciężko chore dziecko 4 tys. złotych jednorazowej zapomogi. W rozmowie Jarosław Kaczyński mówił także, że „należy zmienić stosunek ludzi do osób z zespołem Downa, ponieważ z powodu tej choroby przeprowadza się 95 proc. aborcji w Polsce”. W opinii prezesa PiS zdanie posłów jego partii na temat zmiany przepisów jest zróżnicowane, ale on sam ma zamiar dążyć do tego, by zostały zmodyfikowane w sposób mający chronić ciężko chore dzieci. 

Protesty zatrzymały całkowity zakaz aborcji

Przypomnijmy, protesty, o których mówił Jarosław Kaczyński odbyły się jesienią pod hasłem „Czarny Protest”, jako reakcja na dopuszczenie do obrad sejmowych projektu przewidującego całkowity zakaz aborcji oraz kary więzienia dla poddających się im matek i przeprowadzających takie zabiegi lekarzy. 

Ponieważ projekt został odrzucony, w mocy pozostają postanowienia obecnego kompromisu aborcyjnego, dopuszczającego przerwanie ciąży tylko w trzech przypadkach: w razie zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź choroby zagrażającej jego życiu oraz w sytuacji, gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

Ella one ponownie na receptę

W dniu ukazania się wywiadu obradowała sejmowa komisja zdrowia, na której szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił między innymi plany związane z dostępem do antykoncepcji awaryjnej. Mowa o pigułce ellaOne, będącej środkiem zapobiegającym zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Obecny szef resortu od początku sprawowania funkcji zapowiadał wyłącznie pigułki z wolnego obiegu. W zaprezentowanym dziś projekcie przewiduje, że ellaOne, podobnie jak wszystkie inne środki antykoncepcyjne stosowane wewnętrznie, będą dostępne tylko i wyłącznie na receptę. 

ellaOne to lek antykoncepcji awaryjnej (postkoitalnej), który zapobiega wystąpieniu owulacji lub hamuje jej przebieg, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Jako taki nie ma więc nic wspólnego z pigułką wczesnoporonną. Można go przyjąć do pięciu dni po stosunku, jednak zastosowany w ciągu 24 godzin od współżycia daje niemal całkowitą pewność zapobieżenia ciąży.

By ułatwić kobietom dostęp do leku, w styczniu 2015 roku Komisja Europejska dopuściła sprzedaż ellaOne bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej, jednak z zaznaczeniem, że zastosowanie się do zalecenia pozostaje w gestii każdego z krajów członkowskich. 

Ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę rozporządzenia, która dopuściła do zakupu pigułki ellaOne bez recepty, jednak z ograniczeniem wiekowym wynoszącym 15 lat. Jak ustalono, w świetle wiedzy medycznej ellaOne jest przeznaczona dla kobiet w wieku rozrodczym, które zakończyły proces dojrzewania, więc osoby młodsze, które wciąż się rozwijają, nie powinny stosować preparatu bez nadzoru. Odgórnie ustalony wiek wynika z zapisów polskiego prawa. Zgodnie z art. 200 Kk współżycie z osobą poniżej 15 lat jest karalne.

Zmiana przepisów prawa spowodowała, że od 24 lipca 2017 r. tabletki EllaOne są dostępne w Polsce jedynie na receptę. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij