Pierwszy sztuczny embrion dzięki polskiej uczonej
Katarzyna Szulik

Pierwszy sztuczny embrion dzięki polskiej uczonej

Zespół naukowców z Uniwersytetu z Cambridge pod przewodnictwem polskiej uczonej, profesor Magdaleny Żernickiej, jako pierwszy w historii zbudował sztuczny embrion z komórek macierzystych. Według czasopisma Science, nie tylko przypomina on prawdziwy, ale też jego rozwój przebiega w podobny sposób. Eksperymentu dokonano tworząc mysie zarodki.

Sukces naukowców z Cambridge może być pomocny w badaniach rozwoju człowieka od najwcześniejszego etapu, z pominięciem wykorzystania prawdziwych ludzkich embrionów. Mysie zarodki zostały stworzone z dwóch typów komórek macierzystych. Do ich powstania potrzebne było utworzenie środowiska opartego na specjalnym żelu umieszczonym na szalce Petriego. Obserwacje dowiodły, że wykształciły one kilka organów węwnetrznych, rozwijających się właściwie pod kątem anatomicznym. Kolejne etapy odbywały się w analogicznym czasie do naturalnych procesów, pojawił się także zalążek łożyska. Co istotne, wcześniejsze tego typu eksperymenty kończyły się niepowodzeniem, ponieważ były do nich wykorzystywane komórki macierzyste tylko jednego typu – ECS, czyli embrionalne komórki macierzyste. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge użyli natomiast dodatkowo komórek macierzystych typu TSC. Wspólnie zostały one wbudowane w specjalny trójwymiarowy szkielet, który zwany jest macierzą pozakomórkową. Jak tłumaczy profesor Magdalena Żernicka koordynująca badania, komórki embrionalne (ECS) i pozaembrionalne (TSC) zaczęły się ze sobą "komunikować", tworząc strukturę przypominającą i rozwijającą się w podobny sposób jak embrion. Nie byłby on prawdopodobnie w stanie rozwinąć się w żywą mysz, ale to nie stanowiło celu eksperymentu. 

Sukces naukowców przełomem w medycynie? 

W warunkach naturalnych komórka jajowa już po zapłodnieniu przechodzi wiele procesów formujących blastocystę. Po jednej jej stronie gromadzą się komórki macierzyste, tworząc węzeł zarodkowy, który otacza warstwa komórek zewnętrznych trofoblastu. One natomiast zapoczątkowują powstanie łożyska. Do prawidłowego przebiegu procesu niezbędny jest też rozwój komórek endodermy tworzący następnie pęcherzyk żółtkowy, który odpowiada za wlaściwe odżywianie. Ich brak w przeprowadzanym eksperymencie sprawił, że embrion nie mógł przejść do dalszej fazy rozwoju. Stworzone na skutek badań zarodki zostały zniszczone po osiągnięciu etapu zbliżonego do końca pierwszego trymestru ciąży. Naukowcy stwierdzili bowiem, że brak wspomnianego wcześniej typu komórek endodermy uniemożliwiłby dalszy prawidłowy rozwój embrionu. Profesor Żernicka-Goetz dodaje, że odkrycie pozwoli na obserwację najważniejszych etapów rozwoju człowieka bez potrzeby angażowania prawdziwych embrionów. W dodatku będzie to szansa na poznanie dysfunkcji różnych procesów. Naukowcy zapowiadają już, że chcą przeprowadzić analogiczny eksperyment przy wykorzystaniu już ludzkich komórek macierzystych. Profesor Żernicka-Goetz dodaje, że w ten sposób będzie można odtworzyć i zbadać dokładnie procesy, które zachodzą w czasie pierwszych 14 dni, rozwoju organizmu, uważanych za krytyczne, bez potrzeby angażowania ludzkich zarodków. Zapowiada, że może być to pomocne w odkryciu dlaczego w tym okresie często dochodzi do samoistnego wydalenia zarodka z organizmu matki. 

Źródła: Medexpress, Interia, RMF, Wirtualna Polska 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij