Czy potrzebujemy lekarzy z zagranicy?
Katarzyna Szulik

Czy potrzebujemy lekarzy z zagranicy?

Polska zmaga się z odpływem lekarzy i pielęgniarek za granicę, jednak w naszych szpitalach i przychodniach obcokrajowcy są rzadkością. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do ministra Konstantego Radziwiłła zapytanie o analizę, która mogłaby pokazać, czy zatrudnienie większej liczby lekarzy spoza UE pomogłoby uzupełnić obecne braki kadrowe w polskiej służbie zdrowia.

Wielomiesięczne kolejki w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty i trudności z zakontraktowaniem lekarzy wszystkich specjalności w poszczególnych województwach świadczą o dużym problemie z zapewnieniem pacjentom właściwej opieki. W opinii Bodnara, ten problem mógłby zostać rozwiązany dzięki zwiększeniu zatrudnienia specjalistów nie będących Polakami. Obecnie, zgodnie z informacjami Dziennika Gazety Prawnej, w polskich szpitalach i przychodniach zatrudnionych jest około 1050 lekarzy oraz 333 stomatologów. 

Procedury utrudniają podjęcie pracy

Zapytanie Rzecznika skierowane do ministra nastąpiło w kilka dni po debacie na temat zatrudniania w Polsce lekarzy spoza Unii Europejskiej, w której uczestniczył Adam Bodnar. W spotkaniu pod hasłem „Lekarze, do leczenia!” wzięli udział między innymi migranci starający się o uznanie ich kwalifikacji zawodowych nabytych poza Unią na terenie Polski. Z ich doświadczeń wynika, że ze względu na bardzo wysokie wymogi jest to niezwykle trudne i w rzeczywistości równa się konieczności powtarzania studiów. W najtrudniejszej sytuacji są lekarze, którzy decydują o podjęciu pracy w Unii po wielu latach praktyki poza nią. W oczekiwaniu na decyzję nie mogą praktykować, więc są zmuszeni wykonywać inną pracę, często znacznie poniżej ich kwalifikacji. Sytuacje tego typu dotykają zwłaszcza obywateli krajów byłego ZSRR, w tym Ukraińców czy Kazachów.

Obcokrajowcy uzupełnią braki w szpitalach?

Obecni na spotkaniu samorządowcy podzielili zdanie RPO, który apelował o sprawne rozwiązanie tej kwestii i umożliwienie szybkiego podjęcia pracy obcokrajowcom spoza UE. To pozwoliłoby zaradzić problemom chociażby w polskich szpitalach powiatowych, które borykają się z brakiem lekarzy wielu specjalności. Przyczyną tego stanu rzeczy jest duża skala emigracji wśród przedstawicieli tego zawodu. W efekcie nasi specjaliści zasilają kadry poza krajem, natomiast my wciąż nie opracowaliśmy systemu, który pozwoliłby na zatrudnianie lekarzy z zagranicy w Polsce. 

Rozwiązanie ułatwiające zatrudnianie lekarzy obcokrajowców wprowadzili Niemcy. Takie osoby mogą ubiegać się o ograniczone prawo do wykonywania zawodu, które umożliwia im pracę na ściśle określonych warunkach, np. z przypisaniem do konkretnego miejsca zatrudnienia. Sytuacja Niemców jest jednak łatwiejsza, ponieważ o pracę w tym kraju ubiegają się także specjaliści z Unii. W Polsce to rzadkość ze względu na niskie zarobki, dlatego uregulowanie sytuacji lekarzy spoza UE mogłoby pomóc w uzupełnieniu braków w obsadzie wielu szpitali. 

Polecane dla Ciebie

Wyższe płace dla lekarzy w Polsce

Ułatwienia są potrzebne, jednak przedstawiciele środowiska lekarskiego zwracają uwagę, że nie można radyklanie obniżać wymogów, co mogłoby być niekorzystane dla jakości opieki. Sensowną alternatywą dla ściągania medyków z zagranicy byłoby zwiększenie płac i polepszenie warunków zatrudnienia lekarzy w Polsce. Przy zarobkach na tak niskim poziomie, jak obecnie, pozyskanie chętnych spoza UE również może być problematyczne. 

Źródło: Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij