Zima - ciężki czas dla serca
Anna Posmykiewicz

Zima - ciężki czas dla serca

Zima to okres, w którym zdecydowanie wzrasta zapadalność na różnego rodzaju infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Jednak nie tylko - zima bowiem, to także czas, w którym zdecydowanie częściej niż w innych porach roku "daje o sobie znać" serce. Krótko mówiąc - zima nie służy układowi krążenia, w tym okresie znacznie zwiększa się ilość osób mających problemy z krążeniem i z sercem, znacząco rośnie ilość zawałów wśród osób cierpiących na choroby układu krążenia.

Dlaczego tak się dzieje? 

Większa ilość chorób układu krążenia, w tym głównie niedokrwienia serca (czyli zawałów) ma związek przede wszystkim ze spadkiem temperatury powietrza. Ujemne temperatury, zimny wiatr i wszechobecny chłód, pobudzają receptory odpowiadające za odbieranie zimna, które zlokalizowane są w skórze, co doprowadza  do pobudzenia współczulnego układu nerwowego, który z kolei stymuluje nadnercza do zwiększonej produkcji adrenaliny i noradrenaliny, a te hormony odpowiedzialne są za podwyższanie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo w czasie zimy i mrozów zwiększa się też lepkość krwi - a im krew bardziej lepka i gęsta, tym zwiększa się ryzyko powstania zakrzepów, które mogą doprowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego. Należy pamiętać o tym, że niekorzystnie na układ krążenia i przede wszystkim serce wpływają również duże różnice temperatur - po wyjściu z ciepłego pomieszczenia na zimny dwór może dojść nawet do szoku termicznego u osoby cierpiącej z powodu chorób układu krążenia. 

Jakie inne czynniki zimą mogą przyczyniać się do nieprawidłowej pracy naszego serca?

Duże znaczenie odgrywa też niewłaściwa dieta. Zima to czas, kiedy zdecydowanie rośnie nasze zapotrzebowanie kaloryczne. W okresie mrozów jemy więcej, zwykle są to też niestety dużo bardziej tłuste i niezdrowe potrawy (nasz organizm domaga się bowiem większej ilości kalorii). Taka dieta niestety nie sprzyja zdrowiu naszego serca. Może doprowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu, a to z kolei wywołuje niekorzystny wpływ na cały układ krążenia. Ponadto, jeśli mamy problem z układem krążenia i decydujemy się na uprawianie biegania w czasie zimy, musimy pamiętać, że taki jogging wymaga od nas zdecydowanie większej, niż w  okresie letnim, aktywności fizycznej. Dlatego też nie można sie przeforsować, aby nadmiernie nie obciążyć układu krążenia i nie zaburzyć pracy serca. 

Jakie zatem objawy powinny wzbudzić niepokój?

Przede wszystkim sygnałem alarmującym powinno być przewlekłe zmęczenie i osłabienie. Jeśli cierpimy z powodu choroby serca i nagle zaczynamy czuć się bardziej słabi, apatyczni, nie chce się nam nic robić, to jest to znak, że z naszym sercem i układem krążenia może zaczynać się dziać coś niepokojącego. Ponadto czujność powinna wzbudzić też cały czas narastająca senność oraz nasilające się problemy z koncentracją. Naprawdę bardzo niepokojącym objawem są też skoki, do tej pory uregulowanego, ciśnienia krwi, jak również uczucie narastającej duszności, czy też pobolewanie w klatce piersiowej. Te symptomy wskazują na to, że potrzebna jest już szybka pomoc lekarza.

Co zatem robić, aby cierpiąc na choroby układu krążenia bezpiecznie przetrwać zimę i nie narażać naszego serca na nadmierne obciążenie?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby zażywać wszystkie zalecone przez lekarza leki bardzo regularnie. Nie wolno robić żadnych przerw, zawsze w domu należy mieć zapas leków po to, aby nie okazało się, że któregoś dnia rano nie będzie można zażyć leku z powodu jego braku. Ponadto, bardzo ważną sprawą jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego. Należy w tym celu założyć sobie "dzienniczek", w którym codziennie będziemy zapisywać wartości zmierzonego u siebie ciśnienia. Pomiary powinny odbywać się w spokoju, po odpoczynku, rano i wieczorem. Poza tym niesłychanie istotna jest też właściwa dieta, która nie będzie obciążać pracy serca i układu krążenia. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata  w "dobre" kwasy tłuszczowe, które można znaleźć przede wszystkim w warzywach, owocach i rybach. Potrawy powinny być gotowane lub pieczone, jak najmniej powinno się spożywać bogatotłuszczowych, ciężkostrawnych i smażonych potraw.  Poza tym w okresie zimy koniecznie należy też dbać o właściwy ubiór - zły dobór odzieży może bowiem przyczynić się do powstania infekcji układu oddechowego, a ona także nie pozostaje bez wpływu na sprawność układu krążenia u osób leczących się z powodu chorób serca. 

Jak zatem należy się ubierać? 

Przede wszystkim zawsze w mroźne i wietrzne dni trzeba mieć na głowie czapkę, nigdy też nie wolno zapominać o rękawiczkach. Niesłychanie istotne są też ciepłe, zimowe buty. Poza tym należy ubierać się warstwowo, "na cebulkę" - zawsze bowiem można zdjąć  jedną z warstw odzieży, kiedy poczujemy, że robi się nam gorąco, a w przypadku zbyt małej ilości ubrań jesteśmy narażeni na przemarznięcie, a do niego już tylko krok od złapania infekcji. 

W okresie zimy i mrozu serce i cały układ krążenia, zwłaszcza u osób mających z nimi już wcześniej problemy, jest zdecydowanie bardziej narażone na nieprawidłowe funkcjonowanie, dlatego też każdy niepokojący nas objaw (jak złe samopoczucie, pobolewanie w klatce piersiowej czy skoki ciśnienia) powinny być sygnałem do natychmiastowej wizyty u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu i po badaniu lekarskim będzie mógł zalecić właściwe postępowanie. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności zaleci wykonanie badania ekg, na podstawie tego będzie mógł stwierdzić, jak pracuje nasze serce. Dlatego też nigdy nie wolno nam bagatelizować żadnych objawów, bo przecież serce to tak naprawdę najważniejszy organ w całym naszym ciele, który "napędza" cały organizm do prawidłowego funkcjonowania. Krótko mówiąc - to dzięki sercu żyjemy i dlatego też musimy o nie dbać! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij