Marcowe zmiany na liście leków refundowanych
Katarzyna Szulik

Marcowe zmiany na liście leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt marcowej listy leków refundowanych. Znajdzie się na niej 69 nowych produktów leczniczych. Zmianom ulegną ceny kilkuset produktów, a za niektóre z nich pacjenci będą musieli zapłacić więcej niż dotychczas. Nowa lista uaktualnia tę obowiązującą od 1 stycznia i wejdzie w życie 1 marca.

Zaktualizowana lista leków posiada 69 nowych produktów leczniczych, w tym 59 funkcjonujących w ramach listy aptecznej, 6 dotyczących chemioterapii, 3 – programów lekowych oraz 1 wyrób medyczny. Zmiany mają charakter porządkujący i organizacyjny, modyfikują też jednak kryteria kwalifikacji do niektórych programów lekowych.

Zmiany produktów oraz kwalifikacji do programów lekowych

Prócz uzupełnienia listy refundacyjnej o niezbędne preparaty, Ministerstwo Zdrowia zakłada też zmiany kryteriów kwalifikacji do wybranych programów lekowych. Wśród nich znajduje się między innymi program leczenia pierwotnych niedoborów odporności u dzieci, leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz młodzieńczego idiopatycznego (a więc o nieznanej przyczynie) zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, a także leczenia  łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym. Resort zareagował na postulaty neurologów i w programie leczenia przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych doprecyzowano kryteria kwalifikacji w wypadku zapalenia mózgu z przeciwciałami przeciw antygenom neuronalnym oraz zapalenia rdzenia i nerwów wzrokowych, czyli choroby Devica. Modyfikacje obejmą również programy leczenia wrodzonych zespołów autozapalnych oraz czerniaka skóry. Lista apteczna będzie zawierać refundowane leki pomagające pacjentom cierpiącym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Refundacja dotyczy preparatów Spiolto Respimat, Ultibro Breezhaler i Anoro.

Leczenie biologiczne w chorobach reumatologicznych

Zmiany obejmą też pacjentów zmagających się ze schorzeniami reumatologicznymi. Ci, którym grozi kalectwo lub zagrożenie życia, będą mogli być zakwalifikowani do leczenia biologicznego mimo niespełnienia części kryteriów. Warunkiem jest zgodność leczenia z obowiązującymi aktualnie rekomendacjami oraz wiedzą medyczną. Zmodyfikowano także przeciwwskazania do zakwalifikowania pacjenta do programu. Obecnie będą one musiały wynikać z rekomendacji towarzystw reumatologicznych określonych dla poszczególnych leków. O długości leczenia, dawkowaniu oraz częstości stosowania leku biologicznego zadecyduje lekarz prowadzący, zwłaszcza w przypadkach gdy zaprzestanie podawania leku spowodowało nawrót aktywnej choroby w czasie poniżej 12 tygodni, a następnie ponownie stan zdrowia pacjenta się poprawił

Niższe, ale i wyższe ceny

Marcowa lista leków refundowanych to 64 produktów w niższych urzędowych cenach zbytu, a różnice wahają się od kilku groszy to ponad 130 złotych. 5 produktów spośród dodanych 69 będzie miała wyższe ceny urzędowe. Poza lekami dodanymi, pacjent zapłaci mniej za 266 produktów, a wysokość dopłaty spadnie od około 80 zł do 1 grosza. Prócz obniżek, leczących różne schorzenia czeka też niemiła niespodzianka pod postacią wzrostu cen niektórych produktów medycznych. Wyższa dopłata pacjenta obejmie 341 wyrobów medycznych, a wyniesie ona od 1 grosza do niespełna 34 złotych. W sumie nowa lista leków refundowanych to 476 produktów z niższymi cenami detalicznymi brutto oraz 82 droższe dla pacjenta. Zmiany w cenach wahają się od kilku groszy do ponad 300 zł.

Źródła: Rynek Zdrowia, Medexpress, Interia, Silesion

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij