Marcowe zmiany na liście leków refundowanych
Katarzyna Szulik

Marcowe zmiany na liście leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt marcowej listy leków refundowanych. Znajdzie się na niej 69 nowych produktów leczniczych. Zmianom ulegną ceny kilkuset produktów, a za niektóre z nich pacjenci będą musieli zapłacić więcej niż dotychczas. Nowa lista uaktualnia tę obowiązującą od 1 stycznia i wejdzie w życie 1 marca.

Zaktualizowana lista leków posiada 69 nowych produktów leczniczych, w tym 59 funkcjonujących w ramach listy aptecznej, 6 dotyczących chemioterapii, 3 – programów lekowych oraz 1 wyrób medyczny. Zmiany mają charakter porządkujący i organizacyjny, modyfikują też jednak kryteria kwalifikacji do niektórych programów lekowych.

Zmiany produktów oraz kwalifikacji do programów lekowych

Prócz uzupełnienia listy refundacyjnej o niezbędne preparaty, Ministerstwo Zdrowia zakłada też zmiany kryteriów kwalifikacji do wybranych programów lekowych. Wśród nich znajduje się między innymi program leczenia pierwotnych niedoborów odporności u dzieci, leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz młodzieńczego idiopatycznego (a więc o nieznanej przyczynie) zapalenia stawów o przebiegu agresywnym, a także leczenia  łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym. Resort zareagował na postulaty neurologów i w programie leczenia przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych doprecyzowano kryteria kwalifikacji w wypadku zapalenia mózgu z przeciwciałami przeciw antygenom neuronalnym oraz zapalenia rdzenia i nerwów wzrokowych, czyli choroby Devica. Modyfikacje obejmą również programy leczenia wrodzonych zespołów autozapalnych oraz czerniaka skóry. Lista apteczna będzie zawierać refundowane leki pomagające pacjentom cierpiącym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Refundacja dotyczy preparatów Spiolto Respimat, Ultibro Breezhaler i Anoro.

Leczenie biologiczne w chorobach reumatologicznych

Zmiany obejmą też pacjentów zmagających się ze schorzeniami reumatologicznymi. Ci, którym grozi kalectwo lub zagrożenie życia, będą mogli być zakwalifikowani do leczenia biologicznego mimo niespełnienia części kryteriów. Warunkiem jest zgodność leczenia z obowiązującymi aktualnie rekomendacjami oraz wiedzą medyczną. Zmodyfikowano także przeciwwskazania do zakwalifikowania pacjenta do programu. Obecnie będą one musiały wynikać z rekomendacji towarzystw reumatologicznych określonych dla poszczególnych leków. O długości leczenia, dawkowaniu oraz częstości stosowania leku biologicznego zadecyduje lekarz prowadzący, zwłaszcza w przypadkach gdy zaprzestanie podawania leku spowodowało nawrót aktywnej choroby w czasie poniżej 12 tygodni, a następnie ponownie stan zdrowia pacjenta się poprawił

Polecane dla Ciebie

Niższe, ale i wyższe ceny

Marcowa lista leków refundowanych to 64 produktów w niższych urzędowych cenach zbytu, a różnice wahają się od kilku groszy to ponad 130 złotych. 5 produktów spośród dodanych 69 będzie miała wyższe ceny urzędowe. Poza lekami dodanymi, pacjent zapłaci mniej za 266 produktów, a wysokość dopłaty spadnie od około 80 zł do 1 grosza. Prócz obniżek, leczących różne schorzenia czeka też niemiła niespodzianka pod postacią wzrostu cen niektórych produktów medycznych. Wyższa dopłata pacjenta obejmie 341 wyrobów medycznych, a wyniesie ona od 1 grosza do niespełna 34 złotych. W sumie nowa lista leków refundowanych to 476 produktów z niższymi cenami detalicznymi brutto oraz 82 droższe dla pacjenta. Zmiany w cenach wahają się od kilku groszy do ponad 300 zł.

Źródła: Rynek Zdrowia, Medexpress, Interia, Silesion

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij