Zmiany w ratownictwie medycznym
Katarzyna Szulik

Zmiany w ratownictwie medycznym

W listopadzie ubiegłego roku zakończył się etap publicznych konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Kilka miesięcy później pojawił się projekt tzw. małej ustawy o PRM, który wzbudza sporo kontrowersji wśród różnych środowisk. Jakie zmiany zakłada?

Projekt obejmuje system wspomagania dowodzenia ratownictwa medycznego, a więc komunikację, dysponowanie zespołami oraz dyspozytornie medyczne. Jak wskazuje w rozmowie z MedExpress przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Roman Badach-Rogowski, brakuje w nich informacji, których spodziewać się można dopiero w dużej nowelizacji. Ta, obecnie na etapie konsultacji społecznych, zajmuje się kwestią upaństwowienia ratownictwa, czyli zakazu realizacji zadań ratownictwa medycznego przez prywatne podmioty. Porusza się też w nim temat motocykli w ratownictwie, etatyzacji czy likwidacji zespołów specjalistycznych. To sprawia, że drugi projekt jest bardziej wyczekiwany, ale i mała ustawa o PRM nie pozostaje bez echa. 

Zmiany w małej ustawie o PRM 

Ogłoszony projekt zwiększa uprawnienia dyspozytorów. Zgodnie z założeniami, dyspozytorom oraz koordynatorom ratownictwa medycznego miałyby przysługiwać takie uprawienia, jak funkcjonariuszom publicznym. Prócz tego, dyspozytorzy medyczni mieliby zostać objęci wsparciem psychologicznym. W tym celu będzie zatrudnionych dwudziestu psychologów w całym kraju, którzy mają zadbać o ich kondycję psychiczną. Według przewodniczącego Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, dyspozytorzy faktycznie narażeni są na przewlekły stres, ale podobne wsparcie psychologiczne powinno być zapewnione ratownikom medycznym. Mała nowelizacja dotyczy jednak głównie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, a nadzieją na bardziej przełomowe zmiany jest tzw. „duża nowelizacja”. Wciąż jednak nie ma jednoznacznej informacji, kiedy można się jej spodziewać. Przewodniczący Roman Badach-Rogowski ma nadzieję, że konkretny termin pojawi się po konferencji uzgodnieniowej, która będzie miała miejsce 15 lutego. Nowelizacja jest bowiem związana także z kontraktami i udziałem podmiotów prywatnych w rynku ratownictwa medycznego, które wygasają z końcem czerwca. Jak dodaje, przejęcie roli prywatnych podmiotów przez publiczne wymaga przygotowania, a czasu pozostało niewiele.

Zgon stwierdzi ratownik medyczny 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada dalsze rozszerzenia kompetencji ratowników medycznych. Wedle doniesień Rzeczpospolitej, protokół orzekania zgonu wkrótce będzie mógł wypisać ratownik medyczny. Wiceminister Zdrowia, Marek Tombarkiewicz uzasadnia tę decyzję dostosowaniem polskich przepisów do standardowych zachodnich, przekonuje też, że nabycie praw wiązałoby się z wcześniejszym odpowiednim wyedukowaniem ratowników. Musiałby on zdobyć tytuł licencjata ratownictwa medycznego oraz zdać egzamin państwowy w Centrum Egzaminów Medycznych. Zapowiadane zmiany to jeden z elementów dużej nowelizacji ustawy, a samo rozwiązanie miałoby być wprowadzone w 2021 lub w 2022 roku. Przeciwko temu są jednak lekarze. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz uważa, że stwierdzenia zgonu przez ratowników medycznych jest niedopuszczalne. Dodaje, że to jedno z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych rozpoznań, które wielokrotnie stanowi wyzwanie również dla lekarzy. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Medexpress, RP
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij