Zmiany w ratownictwie medycznym
Katarzyna Szulik

Zmiany w ratownictwie medycznym

W listopadzie ubiegłego roku zakończył się etap publicznych konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Kilka miesięcy później pojawił się projekt tzw. małej ustawy o PRM, który wzbudza sporo kontrowersji wśród różnych środowisk. Jakie zmiany zakłada?

Projekt obejmuje system wspomagania dowodzenia ratownictwa medycznego, a więc komunikację, dysponowanie zespołami oraz dyspozytornie medyczne. Jak wskazuje w rozmowie z MedExpress przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Roman Badach-Rogowski, brakuje w nich informacji, których spodziewać się można dopiero w dużej nowelizacji. Ta, obecnie na etapie konsultacji społecznych, zajmuje się kwestią upaństwowienia ratownictwa, czyli zakazu realizacji zadań ratownictwa medycznego przez prywatne podmioty. Porusza się też w nim temat motocykli w ratownictwie, etatyzacji czy likwidacji zespołów specjalistycznych. To sprawia, że drugi projekt jest bardziej wyczekiwany, ale i mała ustawa o PRM nie pozostaje bez echa. 

Zmiany w małej ustawie o PRM 

Ogłoszony projekt zwiększa uprawnienia dyspozytorów. Zgodnie z założeniami, dyspozytorom oraz koordynatorom ratownictwa medycznego miałyby przysługiwać takie uprawienia, jak funkcjonariuszom publicznym. Prócz tego, dyspozytorzy medyczni mieliby zostać objęci wsparciem psychologicznym. W tym celu będzie zatrudnionych dwudziestu psychologów w całym kraju, którzy mają zadbać o ich kondycję psychiczną. Według przewodniczącego Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, dyspozytorzy faktycznie narażeni są na przewlekły stres, ale podobne wsparcie psychologiczne powinno być zapewnione ratownikom medycznym. Mała nowelizacja dotyczy jednak głównie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, a nadzieją na bardziej przełomowe zmiany jest tzw. „duża nowelizacja”. Wciąż jednak nie ma jednoznacznej informacji, kiedy można się jej spodziewać. Przewodniczący Roman Badach-Rogowski ma nadzieję, że konkretny termin pojawi się po konferencji uzgodnieniowej, która będzie miała miejsce 15 lutego. Nowelizacja jest bowiem związana także z kontraktami i udziałem podmiotów prywatnych w rynku ratownictwa medycznego, które wygasają z końcem czerwca. Jak dodaje, przejęcie roli prywatnych podmiotów przez publiczne wymaga przygotowania, a czasu pozostało niewiele.

Zgon stwierdzi ratownik medyczny 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada dalsze rozszerzenia kompetencji ratowników medycznych. Wedle doniesień Rzeczpospolitej, protokół orzekania zgonu wkrótce będzie mógł wypisać ratownik medyczny. Wiceminister Zdrowia, Marek Tombarkiewicz uzasadnia tę decyzję dostosowaniem polskich przepisów do standardowych zachodnich, przekonuje też, że nabycie praw wiązałoby się z wcześniejszym odpowiednim wyedukowaniem ratowników. Musiałby on zdobyć tytuł licencjata ratownictwa medycznego oraz zdać egzamin państwowy w Centrum Egzaminów Medycznych. Zapowiadane zmiany to jeden z elementów dużej nowelizacji ustawy, a samo rozwiązanie miałoby być wprowadzone w 2021 lub w 2022 roku. Przeciwko temu są jednak lekarze. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz uważa, że stwierdzenia zgonu przez ratowników medycznych jest niedopuszczalne. Dodaje, że to jedno z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych rozpoznań, które wielokrotnie stanowi wyzwanie również dla lekarzy. 

Źródła: Rynek Zdrowia, Medexpress, RP
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij