Powraca temat legalizacji medycznej marihuany
Katarzyna Szulik

Powraca temat legalizacji medycznej marihuany

Walczący o dostęp do legalnej medycznej marihuany polityk SLD Tomasz Kalita zmarł w poniedziałkowy wieczór. W maju zeszłego roku zdiagnozowano u niego glejaka wielopostaciowego, czyli złośliwy nowotwór mózgu. Choroba była powodem rozpoczęcia przez niego starań o zalegalizowanie marihuany medycznej, pomagającej uśmierzyć przewlekły ból przy niektórych schorzeniach. Teraz temat marihuany znów powraca.

Marihuana w medycynie ma za zadanie przede wszystkim łagodzenie objawów choroby, a nie całkowite jej wyleczenie. Znajduje zastosowanie w zmniejszaniu impulsywności wśród pacjentów z nadpobudliwością ruchową (ADHD), neutralizowaniu lęku czy agresji u cierpiących na autyzm, czy zmniejszaniu częstości ataków padaczkowych. Naukowcy dowodzą również, że stosowanie medycznej marihuany może przedłużyć życie chorym na stwardnienie rozsiane. Najbardziej jednak znane wykorzystanie specyfiku to uśmierzanie bólu wśród pacjentów chorujących na raka. Co więcej, w przypadku nowotworu płuc marihuana może pomóc zahamować rozprzestrzenianie się choroby, a nawet wspomagać niszczenie komórek rakowych. 

Najważniejsze zdanie ekspertów 

Sprawa legalizacji medycznej marihuany od dawna wzbudzała kontrowersje, co sprawia, że prace nad projektem się wydłużają. Skutkowało to tym, że chorzy, w celu uśmierzenia bólu, pozyskiwali marihuanę z nielegalnych źródeł. Jednakże władze zapowiadają, że refundacja specyfiku dojdzie do skutku. Premier Beata Szydło opiera swoją decyzję o opinię ekspertów, przedkładając ją nad zdanie polityków. Tym samym zapowiada, że aprobata specjalistów będzie wiązała się z podjęciem na ten temat debaty w Sejmie. Równocześnie Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas dodaje, że resort zdrowia dopuszcza możliwość wykorzystania specyfików zawierających pochodne marihuany w leczeniu chorych przy założeniu, że nadal będą one traktowane jako preparaty narkotyczne. Zaznacza tym samym, że nieodłącznym warunkiem ich zastosowania powinny być wskazania lekarskie, diagnoza oraz ujęcie leczenia w dokumentacji chorego. 

Polityka a medycyna

Choć termin zakończenia prac nad projektem zalegalizowania medycznej marihuany wyznaczony był na 30 listopada, koncept nadal znajduje się w komisji. Były Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz wskazuje, że terminy są przedłużane celowo, bez konkretnego uzasadnienia. Temat wywołał Tomasz Kalita latem zeszłego roku, otwarcie przyznając, że w tego typu schorzeniach pomocny byłby olej z marihuany, niedostępny w Polsce. Pod koniec sierpnia politycy SLD złożyli petycję do Sejmu, w której zwrócili się o szybką zmianę przepisów, która to umożliwi leczenie chorych substancjami na bazie oleju konopnego oraz medyczną marihuaną. Oprócz petycji, złożony został projekt tzw. „ustawy Kality”. Z końcem października rzecznik SLD odbył spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał na temat onkologii w Polsce oraz legalizacji medycznych specyfików na bazie marihuany. Temat powraca teraz, po śmierci jego głównego prekursora. 

Źródła: Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia, Wprost, Onet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij