Powraca temat legalizacji medycznej marihuany
Katarzyna Szulik

Powraca temat legalizacji medycznej marihuany

Walczący o dostęp do legalnej medycznej marihuany polityk SLD Tomasz Kalita zmarł w poniedziałkowy wieczór. W maju zeszłego roku zdiagnozowano u niego glejaka wielopostaciowego, czyli złośliwy nowotwór mózgu. Choroba była powodem rozpoczęcia przez niego starań o zalegalizowanie marihuany medycznej, pomagającej uśmierzyć przewlekły ból przy niektórych schorzeniach. Teraz temat marihuany znów powraca.

Marihuana w medycynie ma za zadanie przede wszystkim łagodzenie objawów choroby, a nie całkowite jej wyleczenie. Znajduje zastosowanie w zmniejszaniu impulsywności wśród pacjentów z nadpobudliwością ruchową (ADHD), neutralizowaniu lęku czy agresji u cierpiących na autyzm, czy zmniejszaniu częstości ataków padaczkowych. Naukowcy dowodzą również, że stosowanie medycznej marihuany może przedłużyć życie chorym na stwardnienie rozsiane. Najbardziej jednak znane wykorzystanie specyfiku to uśmierzanie bólu wśród pacjentów chorujących na raka. Co więcej, w przypadku nowotworu płuc marihuana może pomóc zahamować rozprzestrzenianie się choroby, a nawet wspomagać niszczenie komórek rakowych. 

Najważniejsze zdanie ekspertów 

Sprawa legalizacji medycznej marihuany od dawna wzbudzała kontrowersje, co sprawia, że prace nad projektem się wydłużają. Skutkowało to tym, że chorzy, w celu uśmierzenia bólu, pozyskiwali marihuanę z nielegalnych źródeł. Jednakże władze zapowiadają, że refundacja specyfiku dojdzie do skutku. Premier Beata Szydło opiera swoją decyzję o opinię ekspertów, przedkładając ją nad zdanie polityków. Tym samym zapowiada, że aprobata specjalistów będzie wiązała się z podjęciem na ten temat debaty w Sejmie. Równocześnie Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas dodaje, że resort zdrowia dopuszcza możliwość wykorzystania specyfików zawierających pochodne marihuany w leczeniu chorych przy założeniu, że nadal będą one traktowane jako preparaty narkotyczne. Zaznacza tym samym, że nieodłącznym warunkiem ich zastosowania powinny być wskazania lekarskie, diagnoza oraz ujęcie leczenia w dokumentacji chorego. 

Polityka a medycyna

Choć termin zakończenia prac nad projektem zalegalizowania medycznej marihuany wyznaczony był na 30 listopada, koncept nadal znajduje się w komisji. Były Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz wskazuje, że terminy są przedłużane celowo, bez konkretnego uzasadnienia. Temat wywołał Tomasz Kalita latem zeszłego roku, otwarcie przyznając, że w tego typu schorzeniach pomocny byłby olej z marihuany, niedostępny w Polsce. Pod koniec sierpnia politycy SLD złożyli petycję do Sejmu, w której zwrócili się o szybką zmianę przepisów, która to umożliwi leczenie chorych substancjami na bazie oleju konopnego oraz medyczną marihuaną. Oprócz petycji, złożony został projekt tzw. „ustawy Kality”. Z końcem października rzecznik SLD odbył spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał na temat onkologii w Polsce oraz legalizacji medycznych specyfików na bazie marihuany. Temat powraca teraz, po śmierci jego głównego prekursora. 

Źródła: Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia, Wprost, Onet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij