Reklamy leków czeka rewolucja?
Katarzyna Szulik

Reklamy leków czeka rewolucja?

Rynek reklam leków jest chory i wymaga pilnego leczenia – uznali eksperci, a ten stan rzeczy już wkrótce ma ulec zmianie dzięki planowanym zmianom w prawie. Zakazu reklamy medykamentów nie będzie, ale nierzetelne przekazy mają być karane.

Eksperci z zespołu ds. wypracowania regulacji dotyczących reklamowania środków medycznych, którego prace właśnie się zakończyły, długo debatowali nad zakazem, jednak doszli do wniosku, że wprowadzenie go mogłoby stać w sprzeczności z zapisami konstytucji i prawa unijnego. Tego poglądu nie podzieliła część aptekarzy pracujących w zespole, jednak ostatecznie uznano, że najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie ustalenie kar oraz, co równie ważne, ich skuteczna i szybka egzekucja.

Bezkarność nierzetelnych reklamodawców

Obecnie, jak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków, nierzetelni reklamodawcy nie ponoszą poważnych konsekwencji. Nakładane na nich kary są nieadekwatne do skali naruszeń, a same postępowania trwają na tyle długo, że dotkliwość konsekwencji dodatkowo się obniża. Do sądów, między innymi za sprawą skarg składanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najczęściej trafiają skargi związane z reklamami suplementów diety. UOKiK przekonuje, że firmy z tej branży zarabiają na tyle dużo, że przy obecnej wysokości kar mogą po prostu uwzględniać je w kosztach prowadzenia działalności.

Producenci zarabiają na niewiedzy

Specjaliści od dawna apelują o ograniczenie reklam preparatów OTC, czyli bez recepty. Polacy kupują je zbyt często, do czego walnie przyczynia się reklama prowadzona przez producentów na ogromną skalę. W 2015 roku rynek reklam preparatów OTC był największy w Polsce, a firmy z tej branży wydały na komunikaty reklamowe 4,3 mld złotych. W tym roku zapewne będzie podobnie, ponieważ wydatki tej branży systematycznie rosną. Skala promocji to jedno, ale wiele z reklam świadomie wprowadza odbiorców w błąd, przypisując właściwości lecznicze preparatom, które ich nie posiadają. Kontrowersje budzi również wykorzystywanie w reklamie wizerunku lekarzy.

Dotkliwe kary za nierzetelne reklamy

Jakie zmiany proponują eksperci? Cytowana przez GDP Dorota Karczewska z UOKiK sugeruje, że adekwatna kara dla producenta nierzetelnie reklamowanego suplementu diety powinna wynosić do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym nałożenie kary. W opinii ekspertów kary dla producentów leków powinny być równie wysokie.

W tej dyskusji powinno się także uwzględnić rozważania nad tym, jakie preparaty w ogóle powinny być reklamowane. Wątpliwości w tym względzie budzą zwłaszcza preparaty, które, choć obecnie są ogólnodostępne, w przeszłości były dostępne tylko na receptę, a także te, wobec których resort już nałożył lub planuje ograniczenia sprzedaży. Mowa między innymi o popularnych preparatach na przeziębienie zawierających substancje narkotyczne (w tym pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan), które od lipca 2015 są sprzedawane wyłącznie w aptekach. Dodatkowo, ich sprzedaż została ograniczona do jednego opakowania na raz, a osoby poniżej 18 roku życia mają zakaz zakupu środków, w których występują wspomniane substancje.

Zmiany w prawie już wkrótce?

Wnioski sformułowane przez ekspercki zespół mają przełożyć się na konkretne rekomendacje do zmian w prawie, które zostały przedstawione ministrowi zdrowia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Konstanty Radziwiłł ma na tej podstawie opracować konkretny projekt ustawy.

Źródło: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij