Reklamy leków czeka rewolucja?
Katarzyna Szulik

Reklamy leków czeka rewolucja?

Rynek reklam leków jest chory i wymaga pilnego leczenia – uznali eksperci, a ten stan rzeczy już wkrótce ma ulec zmianie dzięki planowanym zmianom w prawie. Zakazu reklamy medykamentów nie będzie, ale nierzetelne przekazy mają być karane.

Eksperci z zespołu ds. wypracowania regulacji dotyczących reklamowania środków medycznych, którego prace właśnie się zakończyły, długo debatowali nad zakazem, jednak doszli do wniosku, że wprowadzenie go mogłoby stać w sprzeczności z zapisami konstytucji i prawa unijnego. Tego poglądu nie podzieliła część aptekarzy pracujących w zespole, jednak ostatecznie uznano, że najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie ustalenie kar oraz, co równie ważne, ich skuteczna i szybka egzekucja.

Bezkarność nierzetelnych reklamodawców

Obecnie, jak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków, nierzetelni reklamodawcy nie ponoszą poważnych konsekwencji. Nakładane na nich kary są nieadekwatne do skali naruszeń, a same postępowania trwają na tyle długo, że dotkliwość konsekwencji dodatkowo się obniża. Do sądów, między innymi za sprawą skarg składanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najczęściej trafiają skargi związane z reklamami suplementów diety. UOKiK przekonuje, że firmy z tej branży zarabiają na tyle dużo, że przy obecnej wysokości kar mogą po prostu uwzględniać je w kosztach prowadzenia działalności.

Producenci zarabiają na niewiedzy

Specjaliści od dawna apelują o ograniczenie reklam preparatów OTC, czyli bez recepty. Polacy kupują je zbyt często, do czego walnie przyczynia się reklama prowadzona przez producentów na ogromną skalę. W 2015 roku rynek reklam preparatów OTC był największy w Polsce, a firmy z tej branży wydały na komunikaty reklamowe 4,3 mld złotych. W tym roku zapewne będzie podobnie, ponieważ wydatki tej branży systematycznie rosną. Skala promocji to jedno, ale wiele z reklam świadomie wprowadza odbiorców w błąd, przypisując właściwości lecznicze preparatom, które ich nie posiadają. Kontrowersje budzi również wykorzystywanie w reklamie wizerunku lekarzy.

Polecane dla Ciebie

Dotkliwe kary za nierzetelne reklamy

Jakie zmiany proponują eksperci? Cytowana przez GDP Dorota Karczewska z UOKiK sugeruje, że adekwatna kara dla producenta nierzetelnie reklamowanego suplementu diety powinna wynosić do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym nałożenie kary. W opinii ekspertów kary dla producentów leków powinny być równie wysokie.

W tej dyskusji powinno się także uwzględnić rozważania nad tym, jakie preparaty w ogóle powinny być reklamowane. Wątpliwości w tym względzie budzą zwłaszcza preparaty, które, choć obecnie są ogólnodostępne, w przeszłości były dostępne tylko na receptę, a także te, wobec których resort już nałożył lub planuje ograniczenia sprzedaży. Mowa między innymi o popularnych preparatach na przeziębienie zawierających substancje narkotyczne (w tym pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan), które od lipca 2015 są sprzedawane wyłącznie w aptekach. Dodatkowo, ich sprzedaż została ograniczona do jednego opakowania na raz, a osoby poniżej 18 roku życia mają zakaz zakupu środków, w których występują wspomniane substancje.

Zmiany w prawie już wkrótce?

Wnioski sformułowane przez ekspercki zespół mają przełożyć się na konkretne rekomendacje do zmian w prawie, które zostały przedstawione ministrowi zdrowia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Konstanty Radziwiłł ma na tej podstawie opracować konkretny projekt ustawy.

Źródło: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij