Gabinety POZ będą otwarte 1 stycznia
Katarzyna Szulik

Gabinety POZ będą otwarte 1 stycznia

Końcówka roku to tradycyjnie czas negocjacji i dywagacji na temat tego, czy po nowym roku lekarze rodzinni stawią się w przychodniach. Jak na razie lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, które dwa lata temu najmocniej spierało się z ministrem Arłukowiczem w sprawie nowych kontraktów, zadeklarowali, że są skłonni podpisać aneksy do umów na pierwsze półrocze 2017 roku.

Wynik negocjacji prowadzonych w ostatnich tygodniach między przedstawicielami Porozumienia a prezesem NFZ okazał się pozytywny. Lekarze w nim zrzeszeni uznali, ze zarządzenie prezesa NFZ z 12 grudnia tego roku, które określa warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ, w większości uwzględnia uwagi Porozumienia Zielonogórskiego i jest zgodne z ustaleniami wynegocjowanymi przez Federację. Mowa między innymi o zmianie stawek korygujących w odniesieniu do pacjentów powyżej 75 roku życia, przebywających w domach opieki i pogotowiach oraz zmiany stawki kapitacyjnej dla pielęgniarek szkolnych.

Minister zażegnał kryzys

Ta deklaracja jest ważna zwłaszcza dla pacjentów, którzy w ostatnich latach nie mogli być pewni, że w styczniu gabinety POZ będą otwarte od pierwszych dni stycznia. Początek 2015 roku upłynął pod znakiem paraliżu służby zdrowia, spowodowanej odmową podpisania nowych kontraktów przez lekarzy POZ. Na początku 2016 roku, już za kadencji ministra Konstantego Radziwiłła udało się jednak uniknąć przykrej powtórki i 2 stycznia 2016 roku wszystkie gabinety POZ był otwarte.

Dwutygodniowy kryzys z 2015 roku

W styczniu 2015 roku największe obiekcje związane z kontraktami mieli właśnie lekarze pierwszego kontaktu zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. Warunki podpisania negocjowano do ostatniej chwili, co skutkowało problemami z dostępem do lekarzy trwającymi przez kilka pierwszych dni 2015 roku. Trudności z porozumieniem na linii lekarze - resort zdrowia spowodowały, że w pierwszym tygodniu stycznia 2015 roku zamkniętych było od 30 do 40 proc. przychodni w całej Polsce. Do porozumienia nie doszło, mimo że minister Arłukowicz zadeklarował zwiększenie stawki kapitacyjnej o co najmniej 40 zł, z 96 do ponad 140 zł, przy czym warunkiem otrzymania pełnej podwyżki miałoby być wykonanie odpowiedniej ilości badań diagnostycznych.

W wyniku kilkudniowych negocjacji lekarze zgodzili się wrócić do gabinetów 7 stycznia, równocześnie zobowiązując ministerstwo do zwiększenia finansowania przychodni POZ o 1,18 mld złotych oraz podniesienia zwiększenie stawki kapitacyjnej, ograniczenia obowiązku wystawiania skierowań do okulisty i dermatologa, powołania zespołu roboczego ds. prac nad pakietem kolejkowym, wprowadzenia zmian w sprawie podpisywania umów oraz wprowadzenia zasady, że kontrola w placówce medycznej może się odbywać wyłącznie z wyprzedzeniem.

Źródło: Medexpress/Porozumienie Zielobogórskie, Gazeta Wyborcza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij