Gabinety POZ będą otwarte 1 stycznia
Katarzyna Szulik

Gabinety POZ będą otwarte 1 stycznia

Końcówka roku to tradycyjnie czas negocjacji i dywagacji na temat tego, czy po nowym roku lekarze rodzinni stawią się w przychodniach. Jak na razie lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, które dwa lata temu najmocniej spierało się z ministrem Arłukowiczem w sprawie nowych kontraktów, zadeklarowali, że są skłonni podpisać aneksy do umów na pierwsze półrocze 2017 roku.

Wynik negocjacji prowadzonych w ostatnich tygodniach między przedstawicielami Porozumienia a prezesem NFZ okazał się pozytywny. Lekarze w nim zrzeszeni uznali, ze zarządzenie prezesa NFZ z 12 grudnia tego roku, które określa warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ, w większości uwzględnia uwagi Porozumienia Zielonogórskiego i jest zgodne z ustaleniami wynegocjowanymi przez Federację. Mowa między innymi o zmianie stawek korygujących w odniesieniu do pacjentów powyżej 75 roku życia, przebywających w domach opieki i pogotowiach oraz zmiany stawki kapitacyjnej dla pielęgniarek szkolnych.

Minister zażegnał kryzys

Ta deklaracja jest ważna zwłaszcza dla pacjentów, którzy w ostatnich latach nie mogli być pewni, że w styczniu gabinety POZ będą otwarte od pierwszych dni stycznia. Początek 2015 roku upłynął pod znakiem paraliżu służby zdrowia, spowodowanej odmową podpisania nowych kontraktów przez lekarzy POZ. Na początku 2016 roku, już za kadencji ministra Konstantego Radziwiłła udało się jednak uniknąć przykrej powtórki i 2 stycznia 2016 roku wszystkie gabinety POZ był otwarte.

Dwutygodniowy kryzys z 2015 roku

W styczniu 2015 roku największe obiekcje związane z kontraktami mieli właśnie lekarze pierwszego kontaktu zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. Warunki podpisania negocjowano do ostatniej chwili, co skutkowało problemami z dostępem do lekarzy trwającymi przez kilka pierwszych dni 2015 roku. Trudności z porozumieniem na linii lekarze - resort zdrowia spowodowały, że w pierwszym tygodniu stycznia 2015 roku zamkniętych było od 30 do 40 proc. przychodni w całej Polsce. Do porozumienia nie doszło, mimo że minister Arłukowicz zadeklarował zwiększenie stawki kapitacyjnej o co najmniej 40 zł, z 96 do ponad 140 zł, przy czym warunkiem otrzymania pełnej podwyżki miałoby być wykonanie odpowiedniej ilości badań diagnostycznych.

W wyniku kilkudniowych negocjacji lekarze zgodzili się wrócić do gabinetów 7 stycznia, równocześnie zobowiązując ministerstwo do zwiększenia finansowania przychodni POZ o 1,18 mld złotych oraz podniesienia zwiększenie stawki kapitacyjnej, ograniczenia obowiązku wystawiania skierowań do okulisty i dermatologa, powołania zespołu roboczego ds. prac nad pakietem kolejkowym, wprowadzenia zmian w sprawie podpisywania umów oraz wprowadzenia zasady, że kontrola w placówce medycznej może się odbywać wyłącznie z wyprzedzeniem.

Źródło: Medexpress/Porozumienie Zielobogórskie, Gazeta Wyborcza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij