
Bądź aktywny jesienią
Z badań przeprowadzonych przez OBOP wynika, że tylko 32% respondentów przynajmniej raz w tygodniu jest aktywna fizycznie. Rozrywką, jakiej najchętniej się poddajemy to spędzanie czasu przed telewizorem (55% ankietowanych), 21 % unika jakiejkolwiek aktywności fizycznej, 25% nawet nie spaceruje, 24% mając do wyboru schody bądź windę – korzysta z tego drugiego, 22% respondentów porusza się wyłącznie samochodem lub innym środkiem lokomocji (nawet, gdy do przebycia ma tylko 500 - 800 m).
Jesienią i zimą dla zdrowia na ruch decyduje się tylko 10% ankietowanych.
Powyższe wyniki nie napawają optymizmem i pokazują jasno, że w temacie aktywności fizycznej jest naprawdę źle i to nie tylko w porze jesiennej. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wraz z unikaniem ruchu narażamy organizm na choroby i nie jest to wyłącznie nadwaga.
Ruch to zdrowie
Aktywność fizyczna w każdej postaci dobroczynnie wpływa na organizm. Ruch wzmaga wydajność serca – zmniejsza stres, pompuje większe ilości krwi.
Regularny ruch wpływa na:
- obniżanie ciśnienia (dzięki aktywności fizycznej oczyszczają się naczynia krwionośne)
- spalanie cukru we krwi (m.in. redukcja zaburzeń metabolicznych)
- obniżanie całkowitego cholesterolu (ćwiczenia wpływają na zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu HDL oraz dbają o spadek całkowitego).
- obniżają tętno
- redukują stres oraz zły nastrój (aktywność fizyczna stymuluje mózg do wytwarzania endorfin – hormonu szczęścia)
- kontrola wagi (podczas ruchu spalane są kalorie)
Jesień w ruchu – propozycje
Jest wiele sposobów na to, aby zadbać jesienią o sylwetkę jak i kondycję. Aktywność fizyczna może odbywać się nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w domu.
- Rower
Z ankiety TNS Polska z 2015 roku, która badała aktywność fizyczną Polaków, wynika, że sportem, który lubimy najbardziej jest jazda na rowerze (53% respondentów). Jazda na rowerze cieszy się popularnością wśród wszystkich grup wiekowych, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci oraz wykształcenia.
Jazda rowerem nie musi sprowadzać się tylko do weekendowej przejażdżki. Tym środkiem lokomocji możemy jeździć do pracy, bądź na zakupy. W porze jesiennej należy uważać na mokre liście, jak i na pasy namalowane na ścieżkach rowerowych, które po deszczu oraz porannej mgle są śliskie (droga hamowania jest na takiej nawierzchni dłuższa niż na suchej).
- Spacer, bieganie, kijki
Nawet, gdy pogoda nie sprzyja wyjściu z domu, warto udać się na 40 minutowy spacer np. do parku – doda energii, zrelaksuje.
Jeżeli nie lubimy spacerować bezproduktywnie, warto zaopatrzyć się w kijki – popularny nordic walking jest około 40% intensywniejszy niż marsz. Poprawia ogólną sprawność, kondycję ruchową, jak i wydolność.
Osoby stawiające na intensywniejszy ruch, mogą wybrać bieganie. Decydując się na bieganie jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na ubiór – przy niskiej temperaturze istotna jest czapka oraz rękawiczki. Warto zaopatrzyć się w ubrania ze specjalnie oddychających tkanin, które odprowadzają pot (nie będzie odczuwalny dyskomfort ziębiącego ubrania). Ponadto ważne są buty – powinny dobrze trzymać stopę i amortyzować podłoże.
- Boisko
Warto zebrać paczkę przyjaciół bądź osób np. z pracy, które lubią grać w kosza, siatkówkę i wynająć salę treningową, w której można będzie oddawać się miłemu i, co ważne, zdrowemu zajęciu. Ponadto takie spotkania służą integracji, zawiązywaniu przyjaźni oraz odstresowaniu po ciężkim dniu pracy.
- Basen, fitness klub
Są to idealne miejsca, gdzie bez względu na pogodę można zażyć ruchu. Obecnie w takich przybytkach oprócz typowych stref siłowych czeka wiele innych atrakcji do wyboru m.in. aqua aerobic, zajęcia fitness połączone z tańcem.
- Domowe „gadżety”
Z równym powodzeniem można oddawać się aktywności fizycznej w domowym zaciszu, tworząc mini siłownię. W tym celu warto zakupić m.in. piłkę do ćwiczeń, ciężarki, hula-hoop bądź rowerek stacjonarny lub steper. Warto nabyć DVD z zestawem ćwiczeń.
Źródła: magazyn-diagnostyka.pl, sosnowaoaza.pl, old.mzoz.pl, kompasnazycie.pl