Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci

Jak można wyczytać z najnowszego raportu UNICEF, około 2 miliardów dzieci na świecie oddycha na co dzień nadmiernie zanieczyszczonym powietrzem. Choć co trzecie z nich mieszka w Azji południowej, problem ten dotyczy również regionów Polski.

Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim powraca problem nadmiernej ilości zanieczyszczeń, w szczególności w dużych miastach. Na występowanie smogu ma wpływ nie tylko stopień uprzemysłowienia w danym regionie, ale również ukształtowanie terenu oraz klimat.

Dzieci oddychające szkodliwym powietrzem

Dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Posiadają mniejszą wagę ciała oraz szybciej oddychają, a co za tym idzie, wdychają do organizmu większą ilość szkodliwych substancji w porównaniu do wagi ciała osoby dorosłej. Dodatkowo ich organizmy wciąż się rozwijają, łącznie z systemem odpornościowym, dlatego nie są w stanie skutecznie bronić się przed szkodliwym wpływem.

W raporcie UNICEF szacuje się, że około 2 miliardów dzieci oddycha powietrzem, którego ilość szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy WHO. Spośród tej liczby, co trzecie z nich, czyli około 620 milionów zamieszkuje Azje połudiową. Kolejne liczne ofiary zatrutego powietrza, 520 milionów dzieci, zamieszkują Afrykę, a 450 milionów dzieci zamieszkuje Azję wschodnią, głównie Chiny. W stolicy Indii, czyli w New Delhi, odnotowuje się stężenie zanieczyszczeń PM10 na poziomie średnio na poziomie 300 mikrogramów na metr sześcienny (mcg/m3). To trzydziestokrotnie więcej niż dopuszczalna przez WHO norma 10 mcg/m3. Taka ilość toksyn w powietrzu powoduje, że około 33% mieszkających tam dzieci ma poważne problemy z układem oddechowym i cierpi na astmę. UNESCO ocenia również, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 600 tysięcy dzieci w wieku do lat 5.

Zakopane walczy o powietrze

Podczas wtorkowej konferencji prasowej oficjalny apel w sprawie zanieczyszczonego wygłosił burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula. Nawoływał do ogólnopolskiej walki o czyste powietrze oraz ogłosił częściowe finansowanie szkodliwych dla środowiska palenisk.

- Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu zanieczyszczonego powietrza - wypowiadał się burmistrz Zakopanego podczas wtorkowej konferencji.

Zakopane ze względu na ukształtowanie terenu ma problem z zanieczyszczeniami powietrza. Położenie miasta w górskiej kotlinie powoduje gromadzenie się smogu nad miastem. Szczególnie w okresie noworocznym poziom toksyn unoszących się w powietrzu znacznie wzrasta. Z tego powodu władze miasta chcą pozyskać ponad 8 milionów funduszy unijnych na wymianę kotłów oraz chcą przeznaczyć 3,6 miliona własnych środków na wymianę szkodliwych palenisk. Z dotacji będzie mogło skorzystać około 750 gospodarstw domowych Zakopanego.

Zanieczyszczenia w Polsce

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat zanieczyszczeń powietrza na świecie, uwzględniający dane z początku 2016 roku, na 50 miast Europy aż 33 z nich leży na terenie Polski. Spośród pięciu miast plasujących się na szczycie listy, cztery z nich to: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. W zestawieniu brano pod uwagę stężenie zanieczyszczeń PM2,5, czyli drobin o średnicy 2,5 mikrometra.

Zanieczyszczone powietrze to problem globalny, a długotrwałe oddychanie powietrzem z taką ilością toksyn powoduje skrócenie średniego czasu życia. Wiele miast, również w Polsce rozpoczęło już walkę ze smogiem ograniczając między innymi wjazd pojazdom spalinowym na teren miasta oraz wymianę systemów grzewczych na bardziej ekologiczne.

Źródła: rynekzdrowia.pl, kopalniawiedzy.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 – już niebawem będzie można zaczepić dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij