Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci

Jak można wyczytać z najnowszego raportu UNICEF, około 2 miliardów dzieci na świecie oddycha na co dzień nadmiernie zanieczyszczonym powietrzem. Choć co trzecie z nich mieszka w Azji południowej, problem ten dotyczy również regionów Polski.

Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim powraca problem nadmiernej ilości zanieczyszczeń, w szczególności w dużych miastach. Na występowanie smogu ma wpływ nie tylko stopień uprzemysłowienia w danym regionie, ale również ukształtowanie terenu oraz klimat.

Dzieci oddychające szkodliwym powietrzem

Dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Posiadają mniejszą wagę ciała oraz szybciej oddychają, a co za tym idzie, wdychają do organizmu większą ilość szkodliwych substancji w porównaniu do wagi ciała osoby dorosłej. Dodatkowo ich organizmy wciąż się rozwijają, łącznie z systemem odpornościowym, dlatego nie są w stanie skutecznie bronić się przed szkodliwym wpływem.

W raporcie UNICEF szacuje się, że około 2 miliardów dzieci oddycha powietrzem, którego ilość szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy WHO. Spośród tej liczby, co trzecie z nich, czyli około 620 milionów zamieszkuje Azje połudiową. Kolejne liczne ofiary zatrutego powietrza, 520 milionów dzieci, zamieszkują Afrykę, a 450 milionów dzieci zamieszkuje Azję wschodnią, głównie Chiny. W stolicy Indii, czyli w New Delhi, odnotowuje się stężenie zanieczyszczeń PM10 na poziomie średnio na poziomie 300 mikrogramów na metr sześcienny (mcg/m3). To trzydziestokrotnie więcej niż dopuszczalna przez WHO norma 10 mcg/m3. Taka ilość toksyn w powietrzu powoduje, że około 33% mieszkających tam dzieci ma poważne problemy z układem oddechowym i cierpi na astmę. UNESCO ocenia również, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 600 tysięcy dzieci w wieku do lat 5.

Zakopane walczy o powietrze

Podczas wtorkowej konferencji prasowej oficjalny apel w sprawie zanieczyszczonego wygłosił burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula. Nawoływał do ogólnopolskiej walki o czyste powietrze oraz ogłosił częściowe finansowanie szkodliwych dla środowiska palenisk.

- Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu zanieczyszczonego powietrza - wypowiadał się burmistrz Zakopanego podczas wtorkowej konferencji.

Zakopane ze względu na ukształtowanie terenu ma problem z zanieczyszczeniami powietrza. Położenie miasta w górskiej kotlinie powoduje gromadzenie się smogu nad miastem. Szczególnie w okresie noworocznym poziom toksyn unoszących się w powietrzu znacznie wzrasta. Z tego powodu władze miasta chcą pozyskać ponad 8 milionów funduszy unijnych na wymianę kotłów oraz chcą przeznaczyć 3,6 miliona własnych środków na wymianę szkodliwych palenisk. Z dotacji będzie mogło skorzystać około 750 gospodarstw domowych Zakopanego.

Zanieczyszczenia w Polsce

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat zanieczyszczeń powietrza na świecie, uwzględniający dane z początku 2016 roku, na 50 miast Europy aż 33 z nich leży na terenie Polski. Spośród pięciu miast plasujących się na szczycie listy, cztery z nich to: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. W zestawieniu brano pod uwagę stężenie zanieczyszczeń PM2,5, czyli drobin o średnicy 2,5 mikrometra.

Zanieczyszczone powietrze to problem globalny, a długotrwałe oddychanie powietrzem z taką ilością toksyn powoduje skrócenie średniego czasu życia. Wiele miast, również w Polsce rozpoczęło już walkę ze smogiem ograniczając między innymi wjazd pojazdom spalinowym na teren miasta oraz wymianę systemów grzewczych na bardziej ekologiczne.

Źródła: rynekzdrowia.pl, kopalniawiedzy.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

 • Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

  Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij