
Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci
Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim powraca problem nadmiernej ilości zanieczyszczeń, w szczególności w dużych miastach. Na występowanie smogu ma wpływ nie tylko stopień uprzemysłowienia w danym regionie, ale również ukształtowanie terenu oraz klimat.
Dzieci oddychające szkodliwym powietrzem
Dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Posiadają mniejszą wagę ciała oraz szybciej oddychają, a co za tym idzie, wdychają do organizmu większą ilość szkodliwych substancji w porównaniu do wagi ciała osoby dorosłej. Dodatkowo ich organizmy wciąż się rozwijają, łącznie z systemem odpornościowym, dlatego nie są w stanie skutecznie bronić się przed szkodliwym wpływem.
W raporcie UNICEF szacuje się, że około 2 miliardów dzieci oddycha powietrzem, którego ilość szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy WHO. Spośród tej liczby, co trzecie z nich, czyli około 620 milionów zamieszkuje Azje połudiową. Kolejne liczne ofiary zatrutego powietrza, 520 milionów dzieci, zamieszkują Afrykę, a 450 milionów dzieci zamieszkuje Azję wschodnią, głównie Chiny. W stolicy Indii, czyli w New Delhi, odnotowuje się stężenie zanieczyszczeń PM10 na poziomie średnio na poziomie 300 mikrogramów na metr sześcienny (mcg/m3). To trzydziestokrotnie więcej niż dopuszczalna przez WHO norma 10 mcg/m3. Taka ilość toksyn w powietrzu powoduje, że około 33% mieszkających tam dzieci ma poważne problemy z układem oddechowym i cierpi na astmę. UNESCO ocenia również, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 600 tysięcy dzieci w wieku do lat 5.
Zakopane walczy o powietrze
Podczas wtorkowej konferencji prasowej oficjalny apel w sprawie zanieczyszczonego wygłosił burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula. Nawoływał do ogólnopolskiej walki o czyste powietrze oraz ogłosił częściowe finansowanie szkodliwych dla środowiska palenisk.
- Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu zanieczyszczonego powietrza - wypowiadał się burmistrz Zakopanego podczas wtorkowej konferencji.
Zakopane ze względu na ukształtowanie terenu ma problem z zanieczyszczeniami powietrza. Położenie miasta w górskiej kotlinie powoduje gromadzenie się smogu nad miastem. Szczególnie w okresie noworocznym poziom toksyn unoszących się w powietrzu znacznie wzrasta. Z tego powodu władze miasta chcą pozyskać ponad 8 milionów funduszy unijnych na wymianę kotłów oraz chcą przeznaczyć 3,6 miliona własnych środków na wymianę szkodliwych palenisk. Z dotacji będzie mogło skorzystać około 750 gospodarstw domowych Zakopanego.
Polecane dla Ciebie
Zanieczyszczenia w Polsce
Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat zanieczyszczeń powietrza na świecie, uwzględniający dane z początku 2016 roku, na 50 miast Europy aż 33 z nich leży na terenie Polski. Spośród pięciu miast plasujących się na szczycie listy, cztery z nich to: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. W zestawieniu brano pod uwagę stężenie zanieczyszczeń PM2,5, czyli drobin o średnicy 2,5 mikrometra.
Zanieczyszczone powietrze to problem globalny, a długotrwałe oddychanie powietrzem z taką ilością toksyn powoduje skrócenie średniego czasu życia. Wiele miast, również w Polsce rozpoczęło już walkę ze smogiem ograniczając między innymi wjazd pojazdom spalinowym na teren miasta oraz wymianę systemów grzewczych na bardziej ekologiczne.
Źródła: rynekzdrowia.pl, kopalniawiedzy.pl, wiadomosci.gazeta.pl