Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczone powietrze jest zabójcze dla dzieci

Jak można wyczytać z najnowszego raportu UNICEF, około 2 miliardów dzieci na świecie oddycha na co dzień nadmiernie zanieczyszczonym powietrzem. Choć co trzecie z nich mieszka w Azji południowej, problem ten dotyczy również regionów Polski.

Zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim powraca problem nadmiernej ilości zanieczyszczeń, w szczególności w dużych miastach. Na występowanie smogu ma wpływ nie tylko stopień uprzemysłowienia w danym regionie, ale również ukształtowanie terenu oraz klimat.

Dzieci oddychające szkodliwym powietrzem

Dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Posiadają mniejszą wagę ciała oraz szybciej oddychają, a co za tym idzie, wdychają do organizmu większą ilość szkodliwych substancji w porównaniu do wagi ciała osoby dorosłej. Dodatkowo ich organizmy wciąż się rozwijają, łącznie z systemem odpornościowym, dlatego nie są w stanie skutecznie bronić się przed szkodliwym wpływem.

W raporcie UNICEF szacuje się, że około 2 miliardów dzieci oddycha powietrzem, którego ilość szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy WHO. Spośród tej liczby, co trzecie z nich, czyli około 620 milionów zamieszkuje Azje połudiową. Kolejne liczne ofiary zatrutego powietrza, 520 milionów dzieci, zamieszkują Afrykę, a 450 milionów dzieci zamieszkuje Azję wschodnią, głównie Chiny. W stolicy Indii, czyli w New Delhi, odnotowuje się stężenie zanieczyszczeń PM10 na poziomie średnio na poziomie 300 mikrogramów na metr sześcienny (mcg/m3). To trzydziestokrotnie więcej niż dopuszczalna przez WHO norma 10 mcg/m3. Taka ilość toksyn w powietrzu powoduje, że około 33% mieszkających tam dzieci ma poważne problemy z układem oddechowym i cierpi na astmę. UNESCO ocenia również, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 600 tysięcy dzieci w wieku do lat 5.

Zakopane walczy o powietrze

Podczas wtorkowej konferencji prasowej oficjalny apel w sprawie zanieczyszczonego wygłosił burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula. Nawoływał do ogólnopolskiej walki o czyste powietrze oraz ogłosił częściowe finansowanie szkodliwych dla środowiska palenisk.

- Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu zanieczyszczonego powietrza - wypowiadał się burmistrz Zakopanego podczas wtorkowej konferencji.

Zakopane ze względu na ukształtowanie terenu ma problem z zanieczyszczeniami powietrza. Położenie miasta w górskiej kotlinie powoduje gromadzenie się smogu nad miastem. Szczególnie w okresie noworocznym poziom toksyn unoszących się w powietrzu znacznie wzrasta. Z tego powodu władze miasta chcą pozyskać ponad 8 milionów funduszy unijnych na wymianę kotłów oraz chcą przeznaczyć 3,6 miliona własnych środków na wymianę szkodliwych palenisk. Z dotacji będzie mogło skorzystać około 750 gospodarstw domowych Zakopanego.

Polecane dla Ciebie

Zanieczyszczenia w Polsce

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia na temat zanieczyszczeń powietrza na świecie, uwzględniający dane z początku 2016 roku, na 50 miast Europy aż 33 z nich leży na terenie Polski. Spośród pięciu miast plasujących się na szczycie listy, cztery z nich to: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. W zestawieniu brano pod uwagę stężenie zanieczyszczeń PM2,5, czyli drobin o średnicy 2,5 mikrometra.

Zanieczyszczone powietrze to problem globalny, a długotrwałe oddychanie powietrzem z taką ilością toksyn powoduje skrócenie średniego czasu życia. Wiele miast, również w Polsce rozpoczęło już walkę ze smogiem ograniczając między innymi wjazd pojazdom spalinowym na teren miasta oraz wymianę systemów grzewczych na bardziej ekologiczne.

Źródła: rynekzdrowia.pl, kopalniawiedzy.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij