
Dlaczego należy szybko uzupełniać brak zęba?
Bóle stawów i głowy
Braki zębowe, szczególnie rozległe, powodują, że pacjent zaczyna niefizjologicznie ustawiać żuchwę podczas spożywania posiłków. Dodatkowo pozostałe zęby często pełnią funkcję, do której nie zostały przeznaczone i cały czas są przeciążone. Ulegają one przesunięciu, przechyleniu, rotacjom – brakuje im stabilnego podparcia.
W efekcie zgryz ulega przebudowie, pojawiają się diastemy i nieprawidłowe kontakty. Taka sytuacja prowadzi do zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, często skutkujących bólami w obrębie głowy, uszu i żuchwy.
Problemy ze spożywaniem posiłków
Brak zęba lub zębów ma znaczny wpływ na komfort spożywania posiłków. Nasilenie tego wpływu zależy od rozległości i umiejscowienia braków. W przypadku utraty zębów z odcinka przedniego pacjent będzie miał problemy z odgryzaniem kęsów pokarmowych. Natomiast jeśli braki dotyczą stref bocznych znacznie utrudnione będzie przeżuwanie i rozcieranie pokarmów – czyli żucie. Przełykanie nieprawidłowo i niecałkowicie przeżutych pokarmów lub zbyt dużych kęsów może mieć wpływ na układ pokarmowy. Nie od dziś wiadomo, że znacznie zdrowsze jest dokładne żucie każdego pokarmu, a zbyt duże połknięte kęsy mogą powodować zaburzenia trawienia, wzdęcia lub problemy żołądkowe.
Polecane dla Ciebie
Problemy z próchnicą i przyzębiem
Przesunięte, pochylone lub obrócone zęby często są bardzo trudne do oczyszczenia. Pokarm pozostaje pomiędzy nimi i pacjentowi jest trudno dokładnie oczyścić ich powierzchnię. Taka sytuacja prowadzi do rozwoju zarówno próchnicy, jak i chorób przyzębia. Postępowi chorób przyzębia sprzyja również przeciążenie zębów, obecne w przypadku rozległych braków zębowych.
Dzieci
Wczesna utrata zębów mlecznych ma również bardzo silny wpływ na późniejszy rozwój układu żucia. Stopień tego wpływu zależy od wieku dziecka i rodzaju utraconego zęba. Największe skutki ma wczesna utrata drugich zębów trzonowych mlecznych – „piątek” mlecznych, szczególnie przed wyrżnięciem się pierwszych zębów trzonowych stałych. Najczęściej skutkuje to przesunięciem wspomnianych zębów stałych i późniejszymi zaburzeniami zgryzu – między innymi stłoczeniami zębów. Znaczne braki zębowe u dzieci mają również wpływ na wzrost szczęki i żuchwy, których rozwój nie jest wtedy odpowiednio stymulowany.
Przeciwdziałanie
Niezależnie od przyczyny utraty zębów, bagatelizowanie takiej sytuacji może mieć znaczący wpływ na nasz organizm. W związku z tym należy jak najszybciej podjąć leczenie chirurgiczne (implantologiczne), protetyczne lub ortodontyczne. Takie postępowanie pozwala nie tylko uniknąć komplikacji, jak również zachować estetykę uśmiechu, komfort życia oraz zmniejsza koszty leczenia.