Dlaczego należy szybko uzupełniać brak zęba?
Joanna Łuniewska-Rajch

Dlaczego należy szybko uzupełniać brak zęba?

Wielu pacjentom wydaje się, że utrata jednego zęba to drobnostka niemająca wpływu na późniejsze codzienne funkcjonowanie. Są jednak w wielkim błędzie – brak nawet jednego zęba może skutkować bólami głowy, dolegliwościami ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzeniami ustawienia pozostałych zębów oraz problemami z utrzymaniem higieny.

Bóle stawów i głowy

Braki zębowe, szczególnie rozległe, powodują, że pacjent zaczyna niefizjologicznie ustawiać żuchwę podczas spożywania posiłków. Dodatkowo pozostałe zęby często pełnią funkcję, do której nie zostały przeznaczone i cały czas są przeciążone. Ulegają one przesunięciu, przechyleniu, rotacjom – brakuje im stabilnego podparcia.
W efekcie zgryz ulega przebudowie, pojawiają się diastemy i nieprawidłowe kontakty. Taka sytuacja prowadzi do zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, często skutkujących bólami w obrębie głowy, uszu i żuchwy.

Problemy ze spożywaniem posiłków

Brak zęba lub zębów ma znaczny wpływ na komfort spożywania posiłków. Nasilenie tego wpływu zależy od rozległości i umiejscowienia braków. W przypadku utraty zębów z odcinka przedniego pacjent będzie miał problemy z odgryzaniem kęsów pokarmowych. Natomiast jeśli braki dotyczą stref bocznych znacznie utrudnione będzie przeżuwanie i rozcieranie pokarmów – czyli żucie. Przełykanie nieprawidłowo i niecałkowicie przeżutych pokarmów lub zbyt dużych kęsów może mieć wpływ na układ pokarmowy. Nie od dziś wiadomo, że znacznie zdrowsze jest dokładne żucie każdego pokarmu, a zbyt duże połknięte kęsy mogą powodować zaburzenia trawienia, wzdęcia lub problemy żołądkowe.

Polecane dla Ciebie

Problemy z próchnicą i przyzębiem

Przesunięte, pochylone lub obrócone zęby często są bardzo trudne do oczyszczenia. Pokarm pozostaje pomiędzy nimi i pacjentowi jest trudno dokładnie oczyścić ich powierzchnię. Taka sytuacja prowadzi do rozwoju zarówno próchnicy, jak i chorób przyzębia. Postępowi chorób przyzębia sprzyja również przeciążenie zębów, obecne w przypadku rozległych braków zębowych.

Dzieci

Wczesna utrata zębów mlecznych ma również bardzo silny wpływ na późniejszy rozwój układu żucia. Stopień tego wpływu zależy od wieku dziecka i rodzaju utraconego zęba. Największe skutki ma wczesna utrata drugich zębów trzonowych mlecznych – „piątek” mlecznych, szczególnie przed wyrżnięciem się pierwszych zębów trzonowych stałych. Najczęściej skutkuje to przesunięciem wspomnianych zębów stałych i późniejszymi zaburzeniami zgryzu – między innymi stłoczeniami zębów. Znaczne braki zębowe u dzieci mają również wpływ na wzrost szczęki i żuchwy, których rozwój nie jest wtedy odpowiednio stymulowany.

Przeciwdziałanie

Niezależnie od przyczyny utraty zębów, bagatelizowanie takiej sytuacji może mieć znaczący wpływ na nasz organizm. W związku z tym należy jak najszybciej podjąć leczenie chirurgiczne (implantologiczne), protetyczne lub ortodontyczne. Takie postępowanie pozwala nie tylko uniknąć komplikacji, jak również zachować estetykę uśmiechu, komfort życia oraz zmniejsza koszty leczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

  • Diastema – czemu powstaje?

    Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij