
Glinki kosmetyczne – jak stosować?
Glinki są szeroko znane i używane na całym świecie, zarówno w celach kosmetycznych, jak i celach leczniczych. Stosowanie glinek w charakterze kosmetyku ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Co więcej, z uwagi na fakt, iż właściwości glinek są tak wyjątkowe (glinki biorą chociażby udział w usuwaniu toksyn z organizmu, wpływając korzystnie na metabolizm komórkowy i pobudzając krążenie w skórze, ułatwiają skórze przyswajanie substancji odżywczych), stanowią one wręcz odrębną dziedzinę medycyny naturalnej zwaną Argilloterapią.
Do najbardziej znanych rodzajów glinek zaliczamy:
Glinka biała
Glinka biała – inaczej glinka porcelanowa lub glinka chińska – to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana w kosmetyce odmiana glinki. Cechuje ją wysoka zawartość mikroelementów i soli mineralnych, wyróżnia lekka i jedwabista konsystencja. Właściwości ściągające, odżywiające i regenerujące białej glinki sprawiają, że najlepiej sprawdza się ona w pielęgnacji cer delikatnych, suchych, wrażliwych, skłonnych do podrażnień, ale także skór dojrzałych. Działa normalizująco na skórę tłustą i mieszaną, jak również łagodząco i zabliźniająco (gojąco). Biała glinka jest tak łagodna, że stosuje się ją często w kosmetykach do pielęgnacji dzieci i niemowląt (tj. pudrach i zasypkach). W styczności z metalowymi przedmiotami biała glinka traci swoje właściwości.
Białą glinkę możemy stosować do twarzy i do ciała w postaci maseczek. Łączymy ją z wodą lub wybranym hydrolatem, gotową maseczkę nakładamy na twarz lub ciało i odczekujemy 10 - 15 minut. Po tym czasie dokładnie ją spłukujemy, a następnie tonizujemy i nawilżamy skórę.
Glinka żółta
Glinka żółta – naturalna glinka o dużej zawartości żelaza, w zasadzie różni się od glinki czerwonej jedynie barwą i zawartością w składzie tlenku pierwiastka. Stosuje się ją w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, jest odpowiednia również dla cery dojrzałej, skłonnej do zaczerwienień i z plamami pigmentacyjnymi. Jako maseczka doskonale oczyszcza, odtłuszcza i matuje skórę, nadając jej zdrowy i promienny wygląd. Świetnie likwiduje zaskórniki. W styczności z metalowymi przedmiotami traci jednak swoje właściwości.
Powiązane produkty
Glinka zielona
Glinka zielona – rzadko spotykana odmiana glinki, bogata w makro i mikroelementy. Swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza obecności jonów żelaza. Dzięki niezwykłym właściwościom, zielona glinka doskonale reguluje proces wydzielania sebum, wspomaga leczenie trądziku, odżywia i regeneruje skórę, a także opóźnia procesy jej starzenia. Można ją stosować jako łagodny peeling lub normalizującą maseczkę na twarz i na ciało. Glinka zielona wskazana jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, z egzemą lub łuszczycą. Posiada właściwości dezynfekujące i gojące, jak również odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące. W formie maseczki zielona glinka oczyszcza skórę z toksyn i reguluje wydzielanie sebum. Idealnie ujędrnia i zmniejsza zmarszczki, nadając skórze gładkość. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.
Glinka błękitna
Glinka błękitna – produkt przeznaczony do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków, trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Glinka błękitna posiada właściwości absorbujące wszelkie zanieczyszczenia cery, co oznacza że wchłania nadmiar sebum, mineralizując przy tym skórę. Działa nie tylko powierzchniowo, ale wnika też głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia krążenie i odżywia, sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, a także redukuje cellulit. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.
Glinka różowa
Różowa glinka jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2, dzięki czemu zawdzięcza swój różowy kolor. Warto pamiętać, że glinka różowa zachowuje właściwości obu składowych glinek. Zaleca się ją do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, nawet tej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Można ją stosować zarówno w przypadku cery mieszanej, jak i suchej. Dzięki swoim właściwościom ściągającym sprawia, że cera wygląda zdrowiej. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.
Glinka czerwona
Glinka czerwona ma podobne właściwości co glinka zielona. Absorbuje sebum i zanieczyszczenia, w związku z czym świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej. Zaleca się ją również do cery naczynkowej, ponieważ działa łagodniej niż zielona. Uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, pomaga w leczeniu trądziku różowatego. Zapobiega bowiem rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się gładka. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.
Glinka ghassoul
Glinka ghassoul (zwana niekiedy czerwoną glinką marokańską) to produkt o działaniu silnie absorpcyjnym, stąd polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Redukuje nadmiar sebum, matuje i na długo odświeża skórę. Poprawia wygląd skóry i jej koloryt. Idealnie oczyszcza, wzmacnia, wygładza i uelastycznia. Glinka Ghassoul polecana jest przede wszystkim jako składnik maseczek do twarzy i ciała, choć samą maseczkę z glinki ghassoul można aplikować również na przetłuszczające się włosy w celu dokładnego ich oczyszczenia (spełnia rolę preparatu o właściwościach myjących, czyli naturalnego szamponu). W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.
Naturalne glinki to składniki wielu preaparatów kosmetycznych, zarówno tych gotowych, jaki i wykonanych własnoręcznie. Najczęściej wchodzą one w skład okładów, kompresów, kąpieli czy maseczek do twarzy i ciała. Te ostatnie uzyskujemy poprzez wymieszanie dowolnie wybranej glinki z wodą lub hydrolatem. Do takiej maseczki możemy dodać ponadto kilka kropli ulubionego oleju naturalnego (arganowego, z pestek winogron czy ze słodkich migdałów), aby dodatkowo wzmocnić działanie kosmetyku.