Glinki kosmetyczne – jak stosować?
Urszula Krzesiak

Glinki kosmetyczne – jak stosować?

Glinki kosmetyczne to sproszkowane naturalne minerały, klasyfikowane najczęściej ze względu na kolor, miejsce wydobycia lub nazwę minerału, z którego się składają. Glinki stanowią niewyczerpane źródło makro i mikroelementów, które występują w przyrodzie w formie dobrze przyswajalnej przez nasz organizm. Zawierają w składzie m.in. krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź i selen. Co ważne, o ich fantastycznych właściwościach pielęgnacyjnych decyduje nie tylko zawartość poszczególnych pierwiastków, ale także odpowiednio wyważona ich kompozycja.

Glinki są szeroko znane i używane na całym świecie, zarówno w celach kosmetycznych, jak i celach leczniczych. Stosowanie glinek w charakterze kosmetyku ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Co więcej, z uwagi na fakt, iż właściwości glinek są tak wyjątkowe (glinki biorą chociażby udział w usuwaniu toksyn z organizmu, wpływając korzystnie na metabolizm komórkowy i pobudzając krążenie w skórze, ułatwiają skórze przyswajanie substancji odżywczych), stanowią one wręcz odrębną dziedzinę medycyny naturalnej zwaną Argilloterapią.

Do najbardziej znanych rodzajów glinek zaliczamy:

Glinka biała

Glinka biała – inaczej glinka porcelanowa lub glinka chińska – to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana w kosmetyce odmiana glinki. Cechuje ją wysoka zawartość mikroelementów i soli mineralnych, wyróżnia lekka i jedwabista konsystencja. Właściwości ściągające, odżywiające i regenerujące białej glinki sprawiają, że najlepiej sprawdza się ona w pielęgnacji cer delikatnych, suchych, wrażliwych, skłonnych do podrażnień, ale także skór dojrzałych. Działa normalizująco na skórę tłustą i mieszaną, jak również łagodząco i zabliźniająco (gojąco). Biała glinka jest tak łagodna, że stosuje się ją często w kosmetykach do pielęgnacji dzieci i niemowląt (tj. pudrach i zasypkach). W styczności z metalowymi przedmiotami biała glinka traci swoje właściwości.

Białą glinkę możemy stosować do twarzy i do ciała w postaci maseczek. Łączymy ją z wodą lub wybranym hydrolatem, gotową maseczkę nakładamy na twarz lub ciało i odczekujemy 10 - 15 minut. Po tym czasie dokładnie ją spłukujemy, a następnie tonizujemy i nawilżamy skórę.

Glinka żółta

Glinka żółta – naturalna glinka o dużej zawartości żelaza, w zasadzie różni się od glinki czerwonej jedynie barwą i zawartością w składzie tlenku pierwiastka. Stosuje się ją w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, jest odpowiednia również dla cery dojrzałej, skłonnej do zaczerwienień i z plamami pigmentacyjnymi. Jako maseczka doskonale oczyszcza, odtłuszcza i matuje skórę, nadając jej zdrowy i promienny wygląd. Świetnie likwiduje zaskórniki. W styczności z metalowymi przedmiotami traci jednak swoje właściwości.

Powiązane produkty

Glinka zielona

Glinka zielona – rzadko spotykana odmiana glinki, bogata w makro i mikroelementy. Swoją charakterystyczną barwę zawdzięcza obecności jonów żelaza. Dzięki niezwykłym właściwościom, zielona glinka doskonale reguluje proces wydzielania sebum, wspomaga leczenie trądziku, odżywia i regeneruje skórę, a także opóźnia procesy jej starzenia. Można ją stosować jako łagodny peeling lub normalizującą maseczkę na twarz i na ciało. Glinka zielona wskazana jest do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, z egzemą lub łuszczycą. Posiada właściwości dezynfekujące i gojące, jak również odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące. W formie maseczki zielona glinka oczyszcza skórę z toksyn i reguluje wydzielanie sebum. Idealnie ujędrnia i zmniejsza zmarszczki, nadając skórze gładkość. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.

Glinka błękitna

Glinka błękitna – produkt przeznaczony do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków, trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Glinka błękitna posiada właściwości absorbujące wszelkie zanieczyszczenia cery, co oznacza że wchłania nadmiar sebum, mineralizując przy tym skórę. Działa nie tylko powierzchniowo, ale wnika też głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia krążenie i odżywia, sprzyja regeneracji komórek naskórka i wygładzaniu zmarszczek, a także redukuje cellulit. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.

Glinka różowa

Różowa glinka jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2, dzięki czemu zawdzięcza swój różowy kolor. Warto pamiętać, że glinka różowa zachowuje właściwości obu składowych glinek. Zaleca się ją do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, nawet tej ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Można ją stosować zarówno w przypadku cery mieszanej, jak i suchej. Dzięki swoim właściwościom ściągającym sprawia, że cera wygląda zdrowiej. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.

Glinka czerwona

Glinka czerwona ma podobne właściwości co glinka zielona. Absorbuje sebum i zanieczyszczenia, w związku z czym świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej. Zaleca się ją również do cery naczynkowej, ponieważ działa łagodniej niż zielona. Uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, pomaga w leczeniu trądziku różowatego. Zapobiega bowiem rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się gładka. W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.

Glinka ghassoul

Glinka ghassoul (zwana niekiedy czerwoną glinką marokańską) to produkt o działaniu silnie absorpcyjnym, stąd polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Redukuje nadmiar sebum, matuje i na długo odświeża skórę. Poprawia wygląd skóry i jej koloryt. Idealnie oczyszcza, wzmacnia, wygładza i uelastycznia. Glinka Ghassoul polecana jest przede wszystkim jako składnik maseczek do twarzy i ciała, choć samą maseczkę z glinki ghassoul można aplikować również na przetłuszczające się włosy w celu dokładnego ich oczyszczenia (spełnia rolę preparatu o właściwościach myjących, czyli naturalnego szamponu). W styczności z metalowymi przedmiotami traci właściwości.

Naturalne glinki to składniki wielu preaparatów kosmetycznych, zarówno tych gotowych, jaki i wykonanych własnoręcznie. Najczęściej wchodzą one w skład okładów, kompresów, kąpieli czy maseczek do twarzy i ciała. Te ostatnie uzyskujemy poprzez wymieszanie dowolnie wybranej glinki z wodą lub hydrolatem. Do takiej maseczki możemy dodać ponadto kilka kropli ulubionego oleju naturalnego (arganowego, z pestek winogron czy ze słodkich migdałów), aby dodatkowo wzmocnić działanie kosmetyku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

    „Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

  • Krem pod oczy — jaki i kiedy stosować?

    Prawidłowo dobrany krem pod oczy to przede wszystkim krem skuteczny, który w 100% zaspokoi aktualne potrzeby naszej skóry. Brzmi prosto? Niestety, tylko w teorii. 

  • Jak dbać o skórę pod maseczką ochronną?

    Bieżący rok to zdecydowanie przełomowy czas pod bardzo wieloma względami. W trosce zarówno o swoje zdrowie, jak i o zdrowie najbliższych zastosowaliśmy się m.in. do powszechnego obowiązku noszenia maseczki. Powoduje to, że coraz więcej z nas staje przed dylematem, jak dbać o skórę w tym trudnym dla każdego okresie pandemii. 

  • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

    Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

  • Zabiegi kosmetyczne na zimę – o których warto pamiętać?

    Zima to idealny czas, aby nie tylko zregenerować własne siły, wyciszyć się i nabrać dystansu do wielu spraw. To dobry moment, by odpowiednio zadbać o urodę, decydując się na takie zabiegi kosmetyczne, które z różnych względów nie mogły zostać wykonane w terminie wcześniejszym, np. w okresie wakacyjnym. Sprawdź, dlaczego warto dbać o skórę w czasie zimy. 

  • Uroda na święta – szybkie zabiegi kosmetyczne przed świętami. Które warto wykonać?

    Święta to czas, kiedy chcemy się czuć wyjątkowo. Dbanie o siebie w tym okresie nie musi jednak oznaczać wielogodzinnego pobytu w gabinecie kosmetycznym, liczą się tu bowiem nawet drobne zabiegi, które możemy wykonać samodzielnie, gdy tylko znajdziemy chwilę dla siebie. 

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij