
Kalendarz szczepień
Obecnie istnieje wiele bardzo różnych szczepionek, których zadaniem jest skuteczne zapobieganie różnorodnym chorobom, zarówno wirusowym, jak i bakteryjnym. Duża część z tych szczepień to szczepionki obowiązkowe, istnieją jednak też szczepionki dodatkowe, zalecane, które również są bardzo ważne i tak samo jak szczepienia obowiązkowe zapobiegają wielu groźnym chorobom.
O tym, w jakim wieku i jaką szczepionką dziecko powinno zostać zaszczepione, informuje nas kalendarz szczepień, który co roku jest aktualizowany. Jak wygląda najnowszy kalendarz szczepień z roku 2016?
Według obecnego kalendarza szczepień dla dzieci i młodzieży przewidziane są następujące szczepionki obowiązkowe:
1. W pierwszym roku życia:
- w ciągu 24 godzin po urodzeniu noworodek powinien być zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) oraz przeciwko gruźlicy
- W drugim miesiącu życia (zwykle jest to 7-8 tydzień życia dziecka) malucha powinno się zaszczepić kolejna dawka szczepionki przeciwko WZW B oraz szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz przeciwko inwazyjnym zakażeniom bakterią Haemophilus influenzae typu B
- W 3-4 miesiącu życia (po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) wykonuje się kolejne szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz przeciwko zakażeniom Haemophilus typu B, ponadto podaje się też szczepionkę przeciwko ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu wywoływanemu przez wirus polio
- W 5-6 miesiącu życia ( po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) maluch musi otrzymać kolejną dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio oraz Haemophilus influenzae typu B
- W 7 miesiącu życia przypada trzecia dawka szczepionki przeciwko WZW B
2. W drugim roku życia:
- w 13-14 miesiącu dziecko musi zostać zaszczepione przeciwko wirusom odry, świnki i różyczki
- 16-18 miesiąc życia to czas podania kolejnej dawki szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio oraz Haemophilus influenzae typu B
Polecane dla Ciebie
3. Okres przedszkolny:
- w 6 roku życia maluch powinien być zaszczepiony przeciwko polio, błonicy, tężcowi i krztuścowi
4. Szkoła podstawowa i gimnazjum:
- 10 rok życia to czas, kiedy przypada szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce
- W 14 roku życia młodzież szczepiona jest przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
5. Szkoła ponadpodstawowa:
- 19 rok życia lub ostatni rok nauki w szkole to czas szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi
Istnieją też szczepienia obowiązkowe u dzieci z grup ryzyka. Do szczepień tych zalicza się szczepienie przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae oraz ospie wietrznej.
Poza szczepieniami obowiązkowymi w kalendarzu szczepień przewidziane są też szczepienia dodatkowe, zalecane. Zalicza się do nich:
1. Szczepienie przeciwko rotawirusom, które podaje się dzieciom od 6 tygodnia życia do 24 tygodnia życia.
2. Szczepienie przeciwko inwazyjnym zakażeniem Streptococcuspneumoniae (popularne pneumokoki)
3. Szczepienie przeciwko inwazyjnym zakażeniom Neisseriameningitidis (popularne meningokoki)
4. Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Obowiązkowe szczepienia wymienione w kalendarzu szczepień mogą być szczepionkami bezpłatnymi, tzw. szczepionkami sanepidowskimi. Ich podawanie jednak wiąże się z dużą ilością ukłuć dziecka (w czasie pierwszych wizyt szczepiennych maluch jest kłuty aż trzy razy w trakcie jednej wizyty). Dlatego lepiej jest zastosować szczepionki skojarzone (5w1 oraz 6w1), które niestety są płatne, ale naprawdę zaoszczędzają dziecku bólu i stresu, poza tym są to szczepionki nowszej generacji. Jeśli możliwości finansowe na to pozwalają, to warto także zainwestować w szczepionki zalecane, dodatkowe. Zaszczepienie dziecka przeciwko pneumokokom czy meningokokom przed pójściem do przedszkola, może naprawdę uchronić je przed groźnymi infekcjami lub spowodować, że przebiegną one łagodniej. Podobnie wygląda kwestia szczepienia przeciwko rotawirusom czy ospie wietrznej.
Jakie szczepienia wybrać dla swojego dziecka?
Czy lepsze będą szczepionki bezpłatne czy też może szczepionki skojarzone (5w1 lub 6w1)? Jest to problem, z którym boryka się bardzo duża ilość rodziców. W wyborze właściwej szczepionki powinien pomóc rodzicom lekarz pediatra oraz położna, którzy powinni uświadomić rodzicom, że dostępne szczepionki skojarzone (6w1 oraz 5w1) są nowoczesnymi, wysoce specjalistycznymi produktami, które są dla maluszków bardzo wskazane.
Jest bardzo wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zaszczepienie dziecka szczepionką 5w1 lub 6w1. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że szczepienia skojarzone 6w1 zapobiegają aż sześciu różnym chorobom: WZW B, tężcowi, krztuścowi, błonicy, polio oraz zakażeniom wywoływanym przez bakterie Haemophilus influenzae typu b. Do zapobiegania tym groźnym chorobom w przypadku szczepionki 6w1 wystarcza tylko jedno ukłucie w czasie jednej wizyty szczepiennej. Jest to bardzo komfortowa sytuacja zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców: maluchowi zostaje zaoszczędzone cierpienie (stosując szczepionki stare, nieskojarzone, w czasie jednej wizyty maluch jest kłuty aż 3 razy!), zaś rodzice nie muszą patrzeć na płacz i cierpienie swojego maleństwa. Należy zatem pamiętać o tym, że stosując szczepionkę 6w1, zdecydowanie zmniejsza się ilość ukłuć dziecka przez cały cykl szczepień – do drugiego roku życia ilość ukłuć jest zredukowana z 14 w przypadku szczepionek podstawowych do 5 w przypadku zastosowania szczepionki 6w1. Ponadto dzięki szczepieniu 6w1 zmniejsza się też ilość wizyt szczepiennych – rodzicie nie muszą stawiać się z dzieckiem na szczepienie przeciwko WZW B w 7 miesiącu życia. Poza tym w szczepionkach skojarzonych (zarówno 5w1, jak i 6w1) znajduje się bezkomórkowy antygen krztuśca, którego podanie jest lepiej tolerowane przez dzieci niż podanie antygenu całokomórkowego w starych szczepionkach. Dzięki temu po szczepionce 6w1 obecna jest mniejsza ilość odczynów niepożądanych. Warto pamiętać też o tym, że szczepienia skojarzone 5w1 oraz 6w1 można podawać z innymi zalecanymi szczepionkami, np. przeciwko pneumokokom i meningokokom.
Szczepienia skojarzone 5w1 oraz 6w1 są naprawdę dobrym wyborem – stanowią skuteczną ochronę przed groźnymi zakaźnymi chorobami oraz sprawiają, że maluch mniej cierpi w czasie wizyt szczepiennych, co bardzo poprawia komfort nie tylko dziecka, ale też psychiczne samopoczucie rodziców. Można śmiało stwierdzić, że rodzice, którzy decydują się na szczepionki skojarzone dla swoich dzieci, szczepią je zgodnie z "kalendarzem szczepień na 6!"