Ludzie ze słabą kondycją fizyczną żyją krócej
Katarzyna Szulik

Ludzie ze słabą kondycją fizyczną żyją krócej

Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem nauk medycznych i technologii ludzie będą żyć coraz dłużej. Wysoko uprzemysłowione kraje cierpią jednak na wiele powszechnie znanych chorób cywilizacyjnych, które mogą zacząć skracać oczekiwaną długość życia, zamiast ją wydłużać.

Choroby cywilizacyjne to globalnie szerzące się, powszechnie znane choroby, które są spowodowane rozwojem cywilizacji. Jeszcze sto lat temu rzadko słyszało się o nadciśnieniu tętniczym lub cukrzycy. Dziś na choroby układu krwionośnego cierpi co trzeci Polak w wieku dorosłym, a pomimo rozwoju nauk medycznych, współczesny styl życia nie wpływa dobrze na stan naszego zdrowia.

Brak ruchu to gwóźdź do trumny

Dietetycy biją na alarm. Według badań przeprowadzonych przez naukowców ze stowarzyszenia Cancer Council of Australia, zaledwie 14% australijskich nastolatków odżywia się prawidłowo, a 15% jest aktywnych fizycznie. Dla porównania niestety aż 43% z nich regularnie odżywia się w restauracjach fast food. Naukowcy ostrzegają, że brak ruchu i zła dieta zabijają, a część przebadanej młodzieży to niestety dobrzy kandydaci do przedwczesnego zawału serca.

Podobne badania zostały przeprowadzone w ubiegłym roku w Warszawie przez Fundację Medicover. Wzięły w nich udział 34 warszawskie szkoły gimnazjalne, gdzie przebadano w sumie 2207 uczniów. Wyniki wykazały, że prawie 20% uczniów cierpi na nadwagę i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze wykryto u 26,6% uczniów, a słabą oraz bardzo słabą wydolność ma 66,2% badanych. Oznacza to, że duża część nastolatków znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka przedwczesnym zgonem.

Historia nie kłamie

Podobnych badań podjęli się już ponad 50 lat temu, czyli w 1963 roku, naukowcy ze Szwecji, którzy postanowili dowieść teorii, że słaba wydolność fizyczna prowadzi do przedwczesnych zgonów. W badaniu wzięło udział 792 mężczyzn w wieku 50 lat, czyli urodzonych w 1913 roku. Zostali oni przepytani za pomocą ankiet, a następnie wykonano na nich testy wydolnościowe. Mierzono ich pułap tlenowy, czyli maksymalny pobór tlenu w ciągu jednej minuty.

Wyniki wyraźnie wykazały, że osoby, których organizm jest najmniej wydolny, są bardziej narażone na ryzyko przedwczesnego zgonu. Okazuje się też, że poza paleniem papierosów, to właśnie słaba wydolność fizyczna jest drugim głównym czynnikiem podnoszącym to ryzyko.

Otyłość a długość życia

W krajach silnie uprzemysłowionych średnia długość życia powoli wzrasta nieprzerwanie od ponad 170 lat. Może się jednak okazać, że niedługo zatrzyma ją mur nie do przejścia w postaci dręczących ludzkość chorób cywilizacyjnych. Najczęstszymi z nich są: cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie tętnicze i otyłość, która prowadzi do miażdżycy i udarów mózgu. Styl życia, jaki się obecnie prowadzi w krajach wysoko rozwiniętych, to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Otyłość wśród dzieci to niestety już epidemia i palący problem. Szacuje się, że gdy wkroczą one w wiek dorosły, będą chorować znacznie częściej niż ich rodzice.

Aby zapobiec rozwoju epidemii otyłości, należy przede wszystkim zmienić swój styl życia. Powinniśmy przede wszystkim unikać nieregularnych posiłków oraz podjadania pomiędzy nimi. Ruch, wysiłek fizyczny oraz odpowiednia dieta to klucz do długowieczności człowieka. Choć styl życia „fit” jest coraz popularniejszy, nadal średnie wyniki wśród społeczeństwa nie wyglądają najlepiej.

Źródła: odkrywcy.pl, wawalove.pl, geekweek.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij