Ludzie ze słabą kondycją fizyczną żyją krócej
Katarzyna Szulik

Ludzie ze słabą kondycją fizyczną żyją krócej

Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem nauk medycznych i technologii ludzie będą żyć coraz dłużej. Wysoko uprzemysłowione kraje cierpią jednak na wiele powszechnie znanych chorób cywilizacyjnych, które mogą zacząć skracać oczekiwaną długość życia, zamiast ją wydłużać.

Choroby cywilizacyjne to globalnie szerzące się, powszechnie znane choroby, które są spowodowane rozwojem cywilizacji. Jeszcze sto lat temu rzadko słyszało się o nadciśnieniu tętniczym lub cukrzycy. Dziś na choroby układu krwionośnego cierpi co trzeci Polak w wieku dorosłym, a pomimo rozwoju nauk medycznych, współczesny styl życia nie wpływa dobrze na stan naszego zdrowia.

Brak ruchu to gwóźdź do trumny

Dietetycy biją na alarm. Według badań przeprowadzonych przez naukowców ze stowarzyszenia Cancer Council of Australia, zaledwie 14% australijskich nastolatków odżywia się prawidłowo, a 15% jest aktywnych fizycznie. Dla porównania niestety aż 43% z nich regularnie odżywia się w restauracjach fast food. Naukowcy ostrzegają, że brak ruchu i zła dieta zabijają, a część przebadanej młodzieży to niestety dobrzy kandydaci do przedwczesnego zawału serca.

Podobne badania zostały przeprowadzone w ubiegłym roku w Warszawie przez Fundację Medicover. Wzięły w nich udział 34 warszawskie szkoły gimnazjalne, gdzie przebadano w sumie 2207 uczniów. Wyniki wykazały, że prawie 20% uczniów cierpi na nadwagę i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze wykryto u 26,6% uczniów, a słabą oraz bardzo słabą wydolność ma 66,2% badanych. Oznacza to, że duża część nastolatków znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka przedwczesnym zgonem.

Historia nie kłamie

Podobnych badań podjęli się już ponad 50 lat temu, czyli w 1963 roku, naukowcy ze Szwecji, którzy postanowili dowieść teorii, że słaba wydolność fizyczna prowadzi do przedwczesnych zgonów. W badaniu wzięło udział 792 mężczyzn w wieku 50 lat, czyli urodzonych w 1913 roku. Zostali oni przepytani za pomocą ankiet, a następnie wykonano na nich testy wydolnościowe. Mierzono ich pułap tlenowy, czyli maksymalny pobór tlenu w ciągu jednej minuty.

Wyniki wyraźnie wykazały, że osoby, których organizm jest najmniej wydolny, są bardziej narażone na ryzyko przedwczesnego zgonu. Okazuje się też, że poza paleniem papierosów, to właśnie słaba wydolność fizyczna jest drugim głównym czynnikiem podnoszącym to ryzyko.

Polecane dla Ciebie

Otyłość a długość życia

W krajach silnie uprzemysłowionych średnia długość życia powoli wzrasta nieprzerwanie od ponad 170 lat. Może się jednak okazać, że niedługo zatrzyma ją mur nie do przejścia w postaci dręczących ludzkość chorób cywilizacyjnych. Najczęstszymi z nich są: cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie tętnicze i otyłość, która prowadzi do miażdżycy i udarów mózgu. Styl życia, jaki się obecnie prowadzi w krajach wysoko rozwiniętych, to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Otyłość wśród dzieci to niestety już epidemia i palący problem. Szacuje się, że gdy wkroczą one w wiek dorosły, będą chorować znacznie częściej niż ich rodzice.

Aby zapobiec rozwoju epidemii otyłości, należy przede wszystkim zmienić swój styl życia. Powinniśmy przede wszystkim unikać nieregularnych posiłków oraz podjadania pomiędzy nimi. Ruch, wysiłek fizyczny oraz odpowiednia dieta to klucz do długowieczności człowieka. Choć styl życia „fit” jest coraz popularniejszy, nadal średnie wyniki wśród społeczeństwa nie wyglądają najlepiej.

Źródła: odkrywcy.pl, wawalove.pl, geekweek.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij