Łysienie plackowate - co warto o nim wiedzieć?
Aleksandra Kańtoch

Łysienie plackowate - co warto o nim wiedzieć?

Łysienie plackowate (łac. Alopecia areata) jest schorzeniem, polegającym na przejściowej lub trwałej utracie włosów, która może dotyczyć wyłącznie skóry głowy lub innych owłosionych okolic - pachowych, płciowych, a także brwi i rzęs. Po łysieniu androgenowym stanowi najczęstszą przyczynę utraty włosów. Najczęściej występuje u dzieci i młodych osób przed 25 rokiem życia, chociaż może pojawić się w każdym wieku.

Przyczyny łysienia plackowatego

Przyczyny tej choroby w dalszym ciągu nie zostały do końca poznane. Najbardziej prawdopodobny wydaje się być związek z procesem autoimmunologicznym, gdzie na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, dochodzi do zjawiska autoagresji, czyli atakowania komórek własnego organizmu, a w tym przypadku atak ukierunkowany jest na mieszki włosowe. Za autoimmunologiczną przyczyną łysienia plackowatego przemawia również fakt częstszego występowania różnego rodzaju tzw. autoprzeciwciał (np. skierowanym przeciwko własnym komórkom tarczycy), a także nierzadkim współistnieniem bielactwa, cukrzycy typu 1, tocznia rumieniowatego, choroby Hashimoto u pacjentów z tym rodzajem łysienia. Również pewną rolę przypisuje się czynnikom genetycznym, o czym świadczy fakt rodzinnego występowania łysienia plackowatego w ok.10-20% przypadków. Istnieją także doniesienia o związku łysienia plackowatego z zaburzeniami funkcji układu nerwowego i częstym pojawieniem się wyłysiałych ognisk po przeżyciu silnego stresu i wstrząsach psychicznych.

Objawy łysienia plackowatego

Utrata włosów zazwyczaj jest stopniowa i najczęściej ma charakter okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia, pojedynczych lub mnogich, rozmaitej wielkości i kształtu, które mogą się ze sobą zlewać. Skóra w obrębie zmian pozbawionych włosów nie wykazuje cech stanu zapalnego, o czym świadczy fakt, że pozbawiona jest takich objawów jak zaczerwienie czy bolesność. Utrata włosów w łysieniu plackowatym nie pozostawia blizn, w związku z czym mieszki włosowe nie są zniszczone, co oznacza, że włosy mogą odrastać.  

Jeżeli dochodzi do całkowitej utraty włosów na skórze głowy mówi się wtedy o łysieniu całkowitym (alopecia totalis), natomiast całkowita utrata włosów na ciele i skórze głowy nosi nazwę łysienia uogólnionego (alopecia universalis). Czasami dochodzi do wyłysienia w miejscach przypominających opaskę na obwodzie głowy - ten rodzaj utraty włosów nosi określenie łysienia wężykowatego (ophiasis).

Odrost włosów często następuje samoistnie i spontanicznie po okresie kilku lub kilkunastu miesięcy, niestety mogą pojawiać się nowe ogniska wyłysienia, podczas gdy w obrębie innych dochodzi do odrostu włosów. Włosy, które odrastają są zazwyczaj cienkie, koloru białego lub siwego. Jeżeli włosy nie mają tendencji do odrostu w łysieniu uogólnionym wówczas mówi się o łysieniu złośliwym. Spontaniczny odrost włosów jest częściej obserwowany w przypadku ograniczonego łysienia plackowatego, a rzadszy w przypadku łysienia całkowitego i uogólnionego. Niestety rokowanie oraz odpowiedź na leczenie są zazwyczaj gorsze w przypadku:

  • współistnienia u pacjenta atopowego zapalenia skóry
  • początku łysienia plackowatego we wczesnym dzieciństwie
  • rodzinnego występowania łysienia plackowatego

Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego- w przypadkach wątpliwych lekarz dermatolog może wykonać dodatkowe badania, takie jak mikroskopowe badanie włosów (trichogram) oraz trichoskopię skóry głowy, czyli badanie włosów oraz skóry głowy w dużym powiększeniu.

Polecane dla Ciebie

Leczenie łysienia plackowatego

Niestety obecnie brakuje metod leczniczych, które byłyby w 100% skuteczne. W leczeniu ogólnym łysienia plackowatego stosuje się glikokortykosteroidy (również w iniekcjach doogniskowych), cyklosporynę A oraz fotochemioterapię. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się preparaty miejscowo drażniące (tj. cygnolina, pilokarpina), glikokortykosteroidy, a także metodę wywołania alergicznego kontaktowego zapalenia skóry za pomocą alergenów kontaktowych jak np. difenylocyklopropenon (DCP), dibutylester (SADBE). 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij