Ustawa o leczniczej marihuanie ponownie trafi do Sejmu?
Katarzyna Szulik

Ustawa o leczniczej marihuanie ponownie trafi do Sejmu?

Koalicja Medycznej Marihuany rozpoczęła zbiórkę 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dopuszczającej medyczne użycie narkotycznych konopi. To już drugi tego typu projekt mający trafić do sejmu Pierwszy, złożony przez posła Kukiz

Propozycja Koalicji zakłada ściśle ewidencjonowany obrót lekami na bazie marihuany, a także dopuszcza uprawę na własny użytek. Zgodnie z jej zapisami, miałby powstać centralny rejestr lekarzy wykorzystujących marihuanę w procesie leczenia, by ich metody znajdowały się pod ścisłą kontrolą. Sprzedaż i dystrybucja leków również ma być pod czujnym nadzorem, by zapobiec nadużyciom. Jeśli chory zechce uprawiać marihuanę na własny użytek, będzie mógł to zrobić po uzyskaniu zezwolenia inspektora farmaceutycznego.

Marihuana z ogródka pod lupą

Największe kontrowersje we wspomnianym projekcie budzi zapis dotyczący właśnie samodzielnej uprawy konopi. Gdy takie zapowiedzi pojawiły się w poprzednim projekcie, resort zdrowia przekonywał, że medyczna marihuana powinna znajdować się pod nadzorem prawa farmaceutycznego. Nie można nim obejmować konkretnych roślin, ponieważ w świetle prawa nie są lekami.

Refundacja z haczykiem

Argumentem za odrzuceniem projektu może również być fakt, że leki na bazie marihuany są dostępne dla polskich pacjentów na drodze importu docelowego, a jeden z nich jest u nas zarejestrowany. W marcu tego roku rząd PiS zrobił ukłon w stronę pacjentów oferując refundację leków na bazie marihuany pochodzących z importu docelowego, które zgodnie z nowymi przepisami miałyby kosztować około 3 zł za opakowanie. Obniżenie cen tylko w teorii zwiększa dostępność preparatów, ponieważ teraz chorzy muszą starać się o refundację, co przedłuża i tak czasochłonną procedurę. Andrzej Dolecki z Komitetu podaje przykład czteroletniej dziewczynki chorej na padaczkę lekooporną, która otrzymała zgodę na refundację leków już po swojej śmierci.

Dziecięca padaczka lekooporna to jedno ze schorzeń, w przypadku których leki na bazie marihuany są w zasadzie niezbędne w leczeniu. Terapię z ich użyciem prowadził dr. Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka, w związku z czym stracił pracę w CZD. Komisja etyki zakwestionowała wspomniane metody leczenia i nakazała jego zakończenie mimo pozytywnych efektów. Rodzice chorych dzieci bezskutecznie apelowali o przywrócenie Bachańskiego do pracy.

Polecane dla Ciebie

Poprzedni projekt utknął w zamrażarce

Projekt mający unormować tę sytuację i ułatwić chorym dostęp do leków na bazie marihuany złożył Piotr Liroy-Marzec, jednak jego propozycja utknęła w sejmowej zamrażarce, gdzie nie nadano jej nawet numeru druku. Przyczyną odrzucenia miała być negatywna opinia Biura Analiz Sejmowych, który sugerował, że zmiana prawa byłaby niezgodna europejskimi przepisami. W odpowiedzi poseł przedstawił ekspertyzy prawników specjalizujących się w prawie europejskim, które temu przeczą, jednak Biuro utrzymało swoje stanowisko.

Treść projektu Komitetu jest niemal identyczna z tym przedstawionym przez Kukiz'15, jednak ponieważ jest on nie poselski, ale obywatelski, nie może zostać powstrzymany przez Biuro. Zgodnie z prawem, projekty obywatelskie muszą trafić do pierwszego czytania w ciągu trzech miesięcy od ich złożenia.

Projekt trafi do Sejmu, jeśli jego pomysłodawcy zbiorą pod nim co najmniej 100 tys. podpisów.

Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij