
Wybierasz się na Igrzyska Olimpijskie Rio 2016? Sprawdź zalecenia dla kibiców!
Szczepienia osób udających się do Brazylii, dotyczą chorób występujących dużo częściej niż w Europie - są to:
- WZW typu A i B,
- krztusiec,
- dur brzuszny,
- tężec,
- błonica.
Warto także rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie i żółtej gorączce.
Warto udać się do lekarza medycyny podróży na 6 - 8 tygodni przed planowanym wyjazdem i skonsultować swoje plany oraz związane z nimi ryzyko zdrowotne - skorzystać z indywidualnie dobranej, odpowiedniej profilaktyki.
Pakiet szczepień
Przed wyjazdem do Brazylii nie obowiązują żadne szczepienia wymagane na podstawie przepisów sanitarnych - nie oznacza to jednak, że należy do możliwości ewentualnego zachorowania podchodzić w sposób lekkomyślny (brak obowiązku szczepień nie jest równoznaczny z brakiem narażenia na zachorowani
Przed wyjazdem sprawdź stan swojego uodpornienia i w razie potrzeby uzupełnij brakujące szczepienia rutynowe, przyjmij odpowiednie dawki przypominające oraz skorzystaj z indywidualnie dobranych, zalecanych szczepień ochronnych, zgodnie z konsultacją lekarską.
Zgodnie z zaleceniami CDA (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, USA), każdy wybierający się na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro, powinien być także uodporniony przeciwko odrze, śwince, różyczce, polio i ospie wietrznej - choroby te objęte są polskim kalendarzem szczepień obowiązkowych wieku dziecięcego (poza ospą wietrzną). W razie potrzeby przed podróżą warto uzupełnić szczepienia z tej grupy.
Igrzyska odbywać się będą w sierpniu, w okresie brazylijskiej zimy (na południu Brazylii najwięcej przypadków zachorowań na grypę odnotowuje się w okresie od kwietnia do sierpnia). W związku z tym u wyjeżdżających zalecane jest szczepienie na grypę.
Najlepszą ochronę przed grypą w Brazylii zapewnia szczepionka produkowana dla krajów południowej półkuli - jej skład dostosowany jest do epidemiologii szczepów wirusa grypy w tej części świata.
Groźny wirus Zika
Obecnie w Brazylii obserwuje się niepokojąco dużą liczbę zakażeń wywołanych wirusem Zika (przenoszonym przez komary z rodzaju Aedes). Zakażenia tym wirusem zazwyczaj przebiegają w sposób łagodny - problem stanowi podejrzenie związku pomiędzy zakażeniem ciężarnej matki a patologią płodu (rozwój małogłowia). W związku z takim zagrożeniem zaleca się kobietom w ciąży rezygnację z podróży do Brazylii. Natomiast kobietom planującym zajście w ciążę, które wybierają się w tamte rejony, rekomenduje się konsultację w poradni medycyny podróży, celem oceny zagrożenia związanego z wirusem Zika w regionie docelowym, jak i omówienie bezpieczeństwa podróży.
Każda odwiedzająca Brazylię osoba powinna stosować środki zapobiegające ukłuciom komarów - ochrona jest możliwa dzięki repelentom, środkom owadobójczym, moskitierom oraz odpowiedniej odzieży ochronnej. W Polsce dostępne są skuteczne preparaty przeciwko owadom w tropiku.
Repelent powinien zawierać jeden z następujących substancji o udowodnionym działaniu: 20 - 50% DEET, 20% pikarydyna bądź 20% IR3535.
Polecane dla Ciebie
Choroby pokarmowe
Najczęstszym problemem zdrowotnym wśród wyjeżdżających do krajów egzotycznych są biegunki. W celu zapobiegnięcia schorzeniom pokarmowym, należy przestrzegać zasad higieny oraz bezpiecznego żywienia (m.in. unikać potraw surowych, niedogotowanych, nie pić wody z kranu). Bezpieczne są fabrycznie zamknięte napoje butelkowane, jak i woda świeżo zagotowana do temperatury wrzenia.
Wyposaż apteczkę w leki przeciwbiegunkowe!
O kontaktach seksualnych słów kilka
Urok egzotycznego miejsca sprzyja przypadkowym kontaktom seksualnym. Choroby przenoszone drogą płciową (m.in. zakażenie wirusem HIV/AIDS) to istotny problem wśród osób podróżujących. Nielicznym chorobom można zapobiegać poprzez szczepienia (m.in. przeciwko WZW typu B). Najbezpieczniej jest unikać przypadkowych kontaktów seksualnych. Gdy już decydujemy się na seks, zawsze stosujmy prezerwatywy.
Bezpieczne podróżowanie…
Każdy wybierający się na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro powinien poznać podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania, a wśród nich m.in. higiena żywienia, profilaktyka chorób odzwierzęcych, zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, zapobieganie „jet lag”, ochrona przed szkodliwym działaniem słońca i odwodnieniem i stosować się do nich podczas wyjazdu.
Źródła: szczepieniadlapodrozujacych.pl, polsatsport.pl