Skuteczniejsza diagnoza chorób odkleszczowych dzięki analizie DNA
Katarzyna Szulik

Skuteczniejsza diagnoza chorób odkleszczowych dzięki analizie DNA

Dotychczas stosowane metody diagnozowania chorób odkleszczowych nie są dokładne. Badanie serologiczne pozwala wykryć obecność przeciwciał w organizmie, jednak nie określa rodzaju mikroorganizmów przeniesionych przez kleszcza. Dzięki analizie kodu DNA kleszcza skraca się czas diagnozy oraz znacznie wzrasta dokładność określenia zagrożenia.

Szacuje się, że co trzeci kleszcz w Polsce jest nosicielem groźnych mikroorganizmów. Lista chorób odkleszczowych jest długa, dlatego tak ważna jest szybka i dokładna diagnoza. Rozpoczęcie właściwej terapii zmniejsza ryzyko poważnych powikłań i zwiększa szansę na wyleczenie pacjenta.

Groźne patogeny

Krąży błędne przekonanie, że borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to ta sama choroba. Ta pierwsza wywoływana jest przez bakterie krętki o nazwie Borelia. Nieleczona po wielu latach prowadzi do przewlekłego zapalenia stawów, zanikowego zapalenia skóry oraz do neuroboleriozy. KZM to zespół neurologicznych powikłań będących następstwem zakażenia wirusem Flavi. Kleszcze przenoszą jeszcze kilka innych ciężkich chorób. Tularemia, bakteryjna choroba zakaźna, może wywołać w następstwach sepsę, zwaną też posocznicą. Babeszjoza zwana jest „malarią północy”, a na zakażenie tą chorobą narażeni są głównie hodowcy bydła.

Przełom w diagnozowaniu

Obecnie stosowana serologia polega na wykrywaniu przeciwciał, które pojawiają się w organizmie po zainfekowaniu. Metoda ta jest niedokładna, bowiem nie można dzięki niej określić rodzaju mikroorganizmów, jakie dostały się do krwiobiegu pacjenta. Wiele początkowych objawów chorób jest bardzo podobnych i trafna diagnoza okazuje się bardzo trudnym zadaniem.

Nowo opracowana metoda pozwala na szybkie i precyzyjne ustalenie rodzaju mikroorganizmów. Kleszcza, który ukąsił pacjenta, należy ostrożnie wyciągnąć i zapakować w szczelny pojemnik, następnie wysłać go pocztą do polskiego Centrum Badań DNA, znajdującego się w Poznaniu, w którym zostanie poddany analizie genetycznej. Jest to na chwilę obecną jedyna placówka, zajmująca się tego typu badaniami. Na ich wyniki czeka się od dwóch do siedmiu dni roboczych, jednak dzięki nim można poznać dokładne informacje o infekcji i rozpocząć odpowiednią terapię.

Analizę genetyczną bakterii może zlecić także lekarz, który przekaże do Centrum próbkę z wycinkiem ukąszonej skóry.

Polecane dla Ciebie

Obronić się przed kleszczem

  • Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zminimalizować ryzyko ukąszenia oraz zarażenia chorobą odkleszczową. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, lubiące wędrówki po górach i lasach, powinny pamiętać o szczepieniu, które chroni przed KZM. Szczepionkę podaje się w trzech etapach, a jej cena wynosi od 50 do 70 złotych.
  • Przed samym ukąszeniem można uchronić się stosując odpowiednie aerozole odstraszające, jednak nigdy nie można dzięki nim mieć całkowitej pewności. Grzybiarze i wędkarze powinni stosować odpowiedni ubiór w postaci długich rękawów i nogawek, skarpetek i czapek.
  • Jeżeli dojdzie do ukąszenia, trzeba zastosować odpowiednie środki ostrożności przy wyciąganiu kleszcza. Chwytając go pęsetą najbliżej skóry jak to możliwe należy go pewnie wyciągnąć. Wykręcenie kleszcza może spowodować oderwanie tylko odwłoku, główka i tułów dalej pozostaną w ciele. Nie wolno chwytać również za napęczniały odwłok, ponieważ można tym samym wcisnąć jego zawartość do organizmu ukąszonej osoby.

Kleszcze w Polsce

Kleszcze przenoszące KZM występują w całej Europie Środkowej. W wyniku ciepłej zimy ich liczba w tym roku może znacznie wzrosnąć. Najbardziej narażeni są mieszkańcy południowej części Polski oraz województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Najmniej zachorowań notuje się w województwie lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim. Należy pamiętać, że obszary występowania kleszczy to nie tylko gęste lasy. Znaleźć je można także w miejskich parkach, skwerach i na działkach.

Świadomość ryzyka zachorowania chorobami odkleszczowymi rośnie, a wraz z nią rozwijają się metody diagnozy, które pozwalają skuteczniej przeciwdziałać zachorowaniom. Całkowitego bezpieczeństwa nie da się jednak osiągnąć, dlatego tak ważne jest indywidualne zabezpieczanie się przed groźnymi insektami.

Źródło: newseria.pl, poradnikzdrowie.pl, wiadomosci,radiozet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij