Skuteczniejsza diagnoza chorób odkleszczowych dzięki analizie DNA
Katarzyna Szulik

Skuteczniejsza diagnoza chorób odkleszczowych dzięki analizie DNA

Dotychczas stosowane metody diagnozowania chorób odkleszczowych nie są dokładne. Badanie serologiczne pozwala wykryć obecność przeciwciał w organizmie, jednak nie określa rodzaju mikroorganizmów przeniesionych przez kleszcza. Dzięki analizie kodu DNA kleszcza skraca się czas diagnozy oraz znacznie wzrasta dokładność określenia zagrożenia.

Szacuje się, że co trzeci kleszcz w Polsce jest nosicielem groźnych mikroorganizmów. Lista chorób odkleszczowych jest długa, dlatego tak ważna jest szybka i dokładna diagnoza. Rozpoczęcie właściwej terapii zmniejsza ryzyko poważnych powikłań i zwiększa szansę na wyleczenie pacjenta.

Groźne patogeny

Krąży błędne przekonanie, że borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to ta sama choroba. Ta pierwsza wywoływana jest przez bakterie krętki o nazwie Borelia. Nieleczona po wielu latach prowadzi do przewlekłego zapalenia stawów, zanikowego zapalenia skóry oraz do neuroboleriozy. KZM to zespół neurologicznych powikłań będących następstwem zakażenia wirusem Flavi. Kleszcze przenoszą jeszcze kilka innych ciężkich chorób. Tularemia, bakteryjna choroba zakaźna, może wywołać w następstwach sepsę, zwaną też posocznicą. Babeszjoza zwana jest „malarią północy”, a na zakażenie tą chorobą narażeni są głównie hodowcy bydła.

Przełom w diagnozowaniu

Obecnie stosowana serologia polega na wykrywaniu przeciwciał, które pojawiają się w organizmie po zainfekowaniu. Metoda ta jest niedokładna, bowiem nie można dzięki niej określić rodzaju mikroorganizmów, jakie dostały się do krwiobiegu pacjenta. Wiele początkowych objawów chorób jest bardzo podobnych i trafna diagnoza okazuje się bardzo trudnym zadaniem.

Nowo opracowana metoda pozwala na szybkie i precyzyjne ustalenie rodzaju mikroorganizmów. Kleszcza, który ukąsił pacjenta, należy ostrożnie wyciągnąć i zapakować w szczelny pojemnik, następnie wysłać go pocztą do polskiego Centrum Badań DNA, znajdującego się w Poznaniu, w którym zostanie poddany analizie genetycznej. Jest to na chwilę obecną jedyna placówka, zajmująca się tego typu badaniami. Na ich wyniki czeka się od dwóch do siedmiu dni roboczych, jednak dzięki nim można poznać dokładne informacje o infekcji i rozpocząć odpowiednią terapię.

Analizę genetyczną bakterii może zlecić także lekarz, który przekaże do Centrum próbkę z wycinkiem ukąszonej skóry.

Obronić się przed kleszczem

 • Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zminimalizować ryzyko ukąszenia oraz zarażenia chorobą odkleszczową. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, lubiące wędrówki po górach i lasach, powinny pamiętać o szczepieniu, które chroni przed KZM. Szczepionkę podaje się w trzech etapach, a jej cena wynosi od 50 do 70 złotych.
 • Przed samym ukąszeniem można uchronić się stosując odpowiednie aerozole odstraszające, jednak nigdy nie można dzięki nim mieć całkowitej pewności. Grzybiarze i wędkarze powinni stosować odpowiedni ubiór w postaci długich rękawów i nogawek, skarpetek i czapek.
 • Jeżeli dojdzie do ukąszenia, trzeba zastosować odpowiednie środki ostrożności przy wyciąganiu kleszcza. Chwytając go pęsetą najbliżej skóry jak to możliwe należy go pewnie wyciągnąć. Wykręcenie kleszcza może spowodować oderwanie tylko odwłoku, główka i tułów dalej pozostaną w ciele. Nie wolno chwytać również za napęczniały odwłok, ponieważ można tym samym wcisnąć jego zawartość do organizmu ukąszonej osoby.

Kleszcze w Polsce

Kleszcze przenoszące KZM występują w całej Europie Środkowej. W wyniku ciepłej zimy ich liczba w tym roku może znacznie wzrosnąć. Najbardziej narażeni są mieszkańcy południowej części Polski oraz województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Najmniej zachorowań notuje się w województwie lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim. Należy pamiętać, że obszary występowania kleszczy to nie tylko gęste lasy. Znaleźć je można także w miejskich parkach, skwerach i na działkach.

Świadomość ryzyka zachorowania chorobami odkleszczowymi rośnie, a wraz z nią rozwijają się metody diagnozy, które pozwalają skuteczniej przeciwdziałać zachorowaniom. Całkowitego bezpieczeństwa nie da się jednak osiągnąć, dlatego tak ważne jest indywidualne zabezpieczanie się przed groźnymi insektami.

Źródło: newseria.pl, poradnikzdrowie.pl, wiadomosci,radiozet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij