Grupowe wizyty u lekarza – czy taki pomysł sprawdzi się w Polsce?
Katarzyna Szulik

Grupowe wizyty u lekarza – czy taki pomysł sprawdzi się w Polsce?

Indywidualna wizyta u lekarza w Polsce zazwyczaj trwa nie więcej niż 15 minut. Gdyby liczba pacjentów była większa, czas konsultacji mógłby wzrosnąć do półtorej godziny. Grupowe wizyty stają się coraz popularniejsze na zachodzie, między innymi w USA, a polski resort zdrowia nie wyklucza rozważenia takiego rozwiązania w przyszłości.

Grupowa wizyta lekarska to z jednej strony oszczędność dla systemu ochrony zdrowia, z drugiej natomiast dodatkowe korzyści dla pacjentów, którzy porównując własny przypadek z innymi zyskują większą wiedzę, a także motywację do przestrzegania lekarskich zaleceń. W wizytach grupowych nie chodzi oczywiście o przeprowadzanie badań w obecności kilku osób, ale o wspólną konsultację, podczas której lekarz odniesie się do wielu kwestii związanych z chorobą. Uczestnicy spotkania mogą zadawać pytania, a z odpowiedzi skorzystać może co najmniej kilka osób, które być może czują się skrępowane poruszaniem pewnych kwestii przy indywidualnej rozmowie.

Wizyta jak terapia

Niebagatelne znaczenie ma także poczucie wspólnoty z innymi chorymi. Mamy tendencję do traktowania własnego przypadku indywidualnie, a podczas wizyty grupowej widzimy, że problem dotyczy wielu osób, z którymi łączy nas wspólnota doświadczeń. Nawiązane w ten sposób znajomości mogą stanowić wsparcie psychiczne, ale też praktyczne, na przykład w kwestii diety czy sposobów postępowania podczas choroby.

Lekarze uczestniczący w spotkaniach tego typu nazywają je odpowiednikami grup wsparcia dla osób z tą sama chorobą i podkreślają ich walor psychologiczny oraz motywacyjny dla pacjentów. W wielu wypadkach złe wyniki mogą powodować wstyd lub dyskomfort, ale w grupie, w której problemy z leczeniem ma kilka osób, nie trzeba obawiać się napiętnowania.

Tajemnica obowiązuje wszystkich

Grupowe wizyty lekarskie nie naruszają intymności pacjenta związanej z bezpośrednim badaniem lekarskim, jednak wymagają ujawnienia przynajmniej części informacji na temat swojego zdrowia. Wszyscy uczestnicy takich konsultacji są jednak zobowiązani do zachowania tajemnicy lekarskiej, więc nie trzeba się obawiać, że wrażliwe informacje na temat naszego zdrowia dostaną się w niepowołane ręce.

W grupie raźniej

Grupowe konsultacje są częste zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, na przykład takimi jak cukrzyca, nowotwory czy otyłość. Z badań prowadzonych w USA wynika, że aż 85 proc. ich uczestników nie powraca do trybu indywidualnego, ponieważ wynoszą znacznie więcej ze wspólnych spotkań. Jak na razie nic nie wskazuje na to, by grupowe konsultacje polepszały stan zdrowia ich uczestników, ale wsparcie psychiczne i dodatkowe informacje wpływają na poprawę ich samopoczucia, co ma niebagatelne znaczenie w walce z chorobą.

Rzeczniczka MZ: to idea godna rozważenia

Czy wizyty grupowe mogłyby zacząć funkcjonować również w Polsce? Pytana przez Gazetę Wyborczą rzeczniczka ministra Zdrowia Milena Kruszewska stwierdziła, że jest to idea godna rozważenia. Jednak najpierw konieczne jest opracowanie standardu związanego z tym świadczeniem w ramach NFZ. Obecnie Fundusz opłaca wyłącznie wizyty indywidualne, więc lekarze nie mogą na własną rękę przeprowadzać konsultacji dla kilku pacjentów. Gdyby zechcieli po prostu rozliczyć jedno spotkanie kilka razy, mogliby narazić się na oskarżenie o chęć wyłudzenia pieniędzy. By móc zacząć rozważać takie rozwiązanie, konieczna byłaby ocena korzyści związanych z tym świadczeniem, której dokonuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza, naTemat.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij