Grupowe wizyty u lekarza – czy taki pomysł sprawdzi się w Polsce?
Katarzyna Szulik

Grupowe wizyty u lekarza – czy taki pomysł sprawdzi się w Polsce?

Indywidualna wizyta u lekarza w Polsce zazwyczaj trwa nie więcej niż 15 minut. Gdyby liczba pacjentów była większa, czas konsultacji mógłby wzrosnąć do półtorej godziny. Grupowe wizyty stają się coraz popularniejsze na zachodzie, między innymi w USA, a polski resort zdrowia nie wyklucza rozważenia takiego rozwiązania w przyszłości.

Grupowa wizyta lekarska to z jednej strony oszczędność dla systemu ochrony zdrowia, z drugiej natomiast dodatkowe korzyści dla pacjentów, którzy porównując własny przypadek z innymi zyskują większą wiedzę, a także motywację do przestrzegania lekarskich zaleceń. W wizytach grupowych nie chodzi oczywiście o przeprowadzanie badań w obecności kilku osób, ale o wspólną konsultację, podczas której lekarz odniesie się do wielu kwestii związanych z chorobą. Uczestnicy spotkania mogą zadawać pytania, a z odpowiedzi skorzystać może co najmniej kilka osób, które być może czują się skrępowane poruszaniem pewnych kwestii przy indywidualnej rozmowie.

Wizyta jak terapia

Niebagatelne znaczenie ma także poczucie wspólnoty z innymi chorymi. Mamy tendencję do traktowania własnego przypadku indywidualnie, a podczas wizyty grupowej widzimy, że problem dotyczy wielu osób, z którymi łączy nas wspólnota doświadczeń. Nawiązane w ten sposób znajomości mogą stanowić wsparcie psychiczne, ale też praktyczne, na przykład w kwestii diety czy sposobów postępowania podczas choroby.

Lekarze uczestniczący w spotkaniach tego typu nazywają je odpowiednikami grup wsparcia dla osób z tą sama chorobą i podkreślają ich walor psychologiczny oraz motywacyjny dla pacjentów. W wielu wypadkach złe wyniki mogą powodować wstyd lub dyskomfort, ale w grupie, w której problemy z leczeniem ma kilka osób, nie trzeba obawiać się napiętnowania.

Tajemnica obowiązuje wszystkich

Grupowe wizyty lekarskie nie naruszają intymności pacjenta związanej z bezpośrednim badaniem lekarskim, jednak wymagają ujawnienia przynajmniej części informacji na temat swojego zdrowia. Wszyscy uczestnicy takich konsultacji są jednak zobowiązani do zachowania tajemnicy lekarskiej, więc nie trzeba się obawiać, że wrażliwe informacje na temat naszego zdrowia dostaną się w niepowołane ręce.

Powiązane produkty

W grupie raźniej

Grupowe konsultacje są częste zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, na przykład takimi jak cukrzyca, nowotwory czy otyłość. Z badań prowadzonych w USA wynika, że aż 85 proc. ich uczestników nie powraca do trybu indywidualnego, ponieważ wynoszą znacznie więcej ze wspólnych spotkań. Jak na razie nic nie wskazuje na to, by grupowe konsultacje polepszały stan zdrowia ich uczestników, ale wsparcie psychiczne i dodatkowe informacje wpływają na poprawę ich samopoczucia, co ma niebagatelne znaczenie w walce z chorobą.

Rzeczniczka MZ: to idea godna rozważenia

Czy wizyty grupowe mogłyby zacząć funkcjonować również w Polsce? Pytana przez Gazetę Wyborczą rzeczniczka ministra Zdrowia Milena Kruszewska stwierdziła, że jest to idea godna rozważenia. Jednak najpierw konieczne jest opracowanie standardu związanego z tym świadczeniem w ramach NFZ. Obecnie Fundusz opłaca wyłącznie wizyty indywidualne, więc lekarze nie mogą na własną rękę przeprowadzać konsultacji dla kilku pacjentów. Gdyby zechcieli po prostu rozliczyć jedno spotkanie kilka razy, mogliby narazić się na oskarżenie o chęć wyłudzenia pieniędzy. By móc zacząć rozważać takie rozwiązanie, konieczna byłaby ocena korzyści związanych z tym świadczeniem, której dokonuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza, naTemat.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij