Test glukozowy pomoże osobom w śpiączce
Katarzyna Szulik

Test glukozowy pomoże osobom w śpiączce

Naukowcy stworzyli test, na podstawie którego można stwierdzić prawdopodobieństwo wybudzenia chorego ze śpiączki. Kluczem do jego określenia jest tempo metabolizowania glukozy przez mózg. W tych, gdzie jest ona przetwarzana intensywnie, szanse wybudzenia są większe.

Badanie polega na przeprowadzeniu badania PET (pozytronowej tomografii emisyjnej), które pokazuje koncentrację glukozy w tkance mózgowej. W ten sposób można pokazać aktywność metaboliczną. Na tej podstawie naukowcy byli w stanie odróżnić od siebie mózgi w różnym stanie świadomości, wykonując tekst na 131 pacjentach z jej zaburzeniami. W grupie znalazły się osoby w różnych stanach, od śpiączki po osoby przytomne, ale nie reagujące na bodźce, a także 28 w pełni zdrowych badanych, będących grupą kontrolną.

Świadomy mózg potrzebuje glukozy

Po przeprowadzeniu testu PET, naukowcy porównali metabolizm glukozy w mózgach osób z grupy kontrolnej z tymi na innych poziomach świadomości. Okazało się, że tempo metabolizmu u tych drugich było niższe niż u osób w pełni zdrowych, a wartości były różne w zależności od stanu świadomości.

U pacjentów, u których metabolizm glukozy stanowi mniej niż 42 proc. normalnej aktywności, prawdopodobieństwo powrotu do zdrowia jest najniższe. Jeśli metabolizm znajdował się na wyższym poziomie, szanse wybudzenia były znacznie wyższe, ponieważ oznaczał większą aktywność mózgu, niekoniecznie widoczną w innych badaniach. Test ma pomóc właśnie w sytuacjach, w których trudno jednoznacznie ocenić rokowania, ponieważ oznaki świadomości bywają ukryte. Metabolizm glukozy pokazuje zapotrzebowanie energetyczne mózgu, które u osób o pełnej świadomości siłą rzeczy jest znacznie większe niż u tych w stanie śpiączki.

Wiedza pozwala działać szybko

Autorzy badania twierdzą, że test metaboliczny jest w stanie trafnie określić poziom świadomości i prawdopodobieństwo wybudzenia u około 90 proc. pacjentów. Ta wiedza pozwala uściślić rokowania i podejmować intensywne działania rehabilitacyjne wobec osób, które mają największe szanse na wyjście ze stanu uśpienia.

Wobec pacjentów pozostających w śpiączce stosuje się przede wszystkim rehabilitację stymulującą wszystkie ich zmysły, która pozwala zwiększyć przewodnictwo bodźców do mózgu. Sposobem na pobudzenie układu nerwowego do reakcji jest również wysyłanie impulsów przez elektrody wszczepiane do rdzenia kręgowego. Taką metodę wybudzania opracowali Japońscy naukowcy, którzy w połowie maja przyjechali do Polski, by wypróbować ją na pacjentach. Operacji została poddana między innymi córka Ewy Błaszczyk, założycielki fundacji „Akogo” oraz pomysłodawczyni kliniki „Budzik”, zajmującej się opieką nad dziećmi pozostającymi w śpiączce. Metoda ma przynieść pierwsze skutki po miesiącu, a zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami naukowców, daje pozytywne efekty w około 60 proc. przypadków jej stosowania.

Największe szanse na wyjście ze śpiączki mają osoby przebywające w stanie uśpienia mniej niż 12 miesięcy, które doznały neurologicznego urazu w wyniku wypadku komunikacyjnego

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach pisma Current Biology, a twórcami testu glukozowego są naukowcy z uniwersytetów w Kopenhadze i Liege.

Źródła: Popsci.com, The Next.pl, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij