Model z drukarki 3D pomoże Polakom zbudować sztuczne serce
Katarzyna Szulik

Model z drukarki 3D pomoże Polakom zbudować sztuczne serce

Komory serca wydrukowane w technologii 3D posłużą polskim naukowcom do badań nad w pełni funkcjonalnym, sztucznym sercem, które w w przyszłości może pomóc wielu chorym.

Wspomniane badania mają bazować na zastosowaniu techniki sensorowej, rzeczywistości rozszerzonej i sztucznych sieci neuronowych. Nad ich stworzeniem pracują naukowcy z Wydziału Cybernetyki WAT – dr. Inż Krzysztof Murawski, dr inż. Leszek Grad oraz dr inż. Artur Arciuch, których w tym zadaniu wspiera zespół pod przewodnictwem prof. Tadeusza Pustelnego z Katedry Optoelektroniki Politechniki Śląskiej. W praktycznym aspekcie badań wykorzystywane są właśnie wspomniane modele komór serca stworzone przez polską drukarkę 3D Zortrax M200. Model składa się z części krwistej komory, komory pneumatycznej i zespołu membranowego, przy czym dwa pierwsze elementy zostały w całości wydrukowane. Zespół membranowy jest odlewem z gumy lub silikonu, powstałym na bazie drukowanej formy.

Możliwość pracy na precyzyjnym modelu 3D to ogromne udogodnienie dla lekarzy, którzy na ich bazie mogą doskonalić techniki i metody leczenia, a także opracowywać zupełnie nowe strategie radzenia sobie z problemami natury medycznej. W przypadku komór serca zakup ich komercyjnych odpowiedników jest niezwykle kosztowny, a tańsze modele 3D nie ustępują im pod żadnym względem.

Sztuczna miednica z drukarki

Druk 3D jest coraz częściej stosowany w polskiej medycynie. W listopadzie zeszłego roku lekarzom ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu udało się zrekonstruować kości miednicy przy wykorzystaniu drukowanego modelu. Operacji został poddany mężczyzna cierpiący na nowotwór kości, który najmocniej zaatakował te w rejonie miednicy i biodra, co groziło amputacją nogi. By temu zapobiec, postanowiono osunąć zainfekowany fragment kości i zastąpić go modelem wydrukowanym w technologii 3D. Operacja się udała, a lekarze z Poznania dołączyli do grona pionierów, ponieważ drukowanie tak dużych fragmentów kości jest rzadkością w skali świata.

Kręgi i nerki jak żywe

Zabiegi z użyciem druku 3D na mniejszą skalę przeprowadza również szpital w Gryficach, gdzie pacjentom chorującym na zwyrodnienia kręgosłupa wszczepia się wydrukowane, żelowe kręgi, dzięki którym mogą wracać do normalnego funkcjonowania. Celom edukacyjnym służą natomiast modele nerek drukowane w W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie. Druk funkcjonalnych narządów naturalnej wielkości wciąż nie jest możliwy, więc modele i miniatury służą przede wszystkim celom badawczym.

Polecane dla Ciebie

Ucho z drukarki już wkrótce?

Sukcesy na polu wykorzystania druku 3D w medycynie ni dawno odnieśli także Amerykanie. W lutym tego roku pismo „Nature Biotechnology” poinformowało, że ucho, mięsień oraz kości żuchwy i czaszki, stworzone w Baptystycznym Centrum Medycznym Wake Forest, podjęły pracę w organizmach zwierząt. Do ich wykonania posłużył Zintegrowany System Drukujący Organy i Tkanki. Urządzenie pozwala używać kilku rodzajów materiałów, w tym biodegradowalnego plastiku stanowiącego „stelaż” narządu bądź tkanki oraz płynu zawierającego żywe komórki, które wypełniają wspomniany stelaż. Ostatnie tworzywo służy do wykonania tymczasowej, zewnętrznej osłony, która po wszczepieniu tkanki do organizmu rozkłada się.

O sukcesie przedsięwzięcia zadecydowało opracowanie wspomnianego płynu, który umożliwia utrzymanie wydrukowanych komórek przy życiu do chwili, gdy zrosną się z organizmem biorcy. Bardzo ważne było również uwzględnienie w budowie polimerowego stelaża mikrokanalików, przez które do komórek z organizmu transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij