Model z drukarki 3D pomoże Polakom zbudować sztuczne serce
Katarzyna Szulik

Model z drukarki 3D pomoże Polakom zbudować sztuczne serce

Komory serca wydrukowane w technologii 3D posłużą polskim naukowcom do badań nad w pełni funkcjonalnym, sztucznym sercem, które w w przyszłości może pomóc wielu chorym.

Wspomniane badania mają bazować na zastosowaniu techniki sensorowej, rzeczywistości rozszerzonej i sztucznych sieci neuronowych. Nad ich stworzeniem pracują naukowcy z Wydziału Cybernetyki WAT – dr. Inż Krzysztof Murawski, dr inż. Leszek Grad oraz dr inż. Artur Arciuch, których w tym zadaniu wspiera zespół pod przewodnictwem prof. Tadeusza Pustelnego z Katedry Optoelektroniki Politechniki Śląskiej. W praktycznym aspekcie badań wykorzystywane są właśnie wspomniane modele komór serca stworzone przez polską drukarkę 3D Zortrax M200. Model składa się z części krwistej komory, komory pneumatycznej i zespołu membranowego, przy czym dwa pierwsze elementy zostały w całości wydrukowane. Zespół membranowy jest odlewem z gumy lub silikonu, powstałym na bazie drukowanej formy.

Możliwość pracy na precyzyjnym modelu 3D to ogromne udogodnienie dla lekarzy, którzy na ich bazie mogą doskonalić techniki i metody leczenia, a także opracowywać zupełnie nowe strategie radzenia sobie z problemami natury medycznej. W przypadku komór serca zakup ich komercyjnych odpowiedników jest niezwykle kosztowny, a tańsze modele 3D nie ustępują im pod żadnym względem.

Sztuczna miednica z drukarki

Druk 3D jest coraz częściej stosowany w polskiej medycynie. W listopadzie zeszłego roku lekarzom ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu udało się zrekonstruować kości miednicy przy wykorzystaniu drukowanego modelu. Operacji został poddany mężczyzna cierpiący na nowotwór kości, który najmocniej zaatakował te w rejonie miednicy i biodra, co groziło amputacją nogi. By temu zapobiec, postanowiono osunąć zainfekowany fragment kości i zastąpić go modelem wydrukowanym w technologii 3D. Operacja się udała, a lekarze z Poznania dołączyli do grona pionierów, ponieważ drukowanie tak dużych fragmentów kości jest rzadkością w skali świata.

Kręgi i nerki jak żywe

Zabiegi z użyciem druku 3D na mniejszą skalę przeprowadza również szpital w Gryficach, gdzie pacjentom chorującym na zwyrodnienia kręgosłupa wszczepia się wydrukowane, żelowe kręgi, dzięki którym mogą wracać do normalnego funkcjonowania. Celom edukacyjnym służą natomiast modele nerek drukowane w W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie. Druk funkcjonalnych narządów naturalnej wielkości wciąż nie jest możliwy, więc modele i miniatury służą przede wszystkim celom badawczym.

Ucho z drukarki już wkrótce?

Sukcesy na polu wykorzystania druku 3D w medycynie ni dawno odnieśli także Amerykanie. W lutym tego roku pismo „Nature Biotechnology” poinformowało, że ucho, mięsień oraz kości żuchwy i czaszki, stworzone w Baptystycznym Centrum Medycznym Wake Forest, podjęły pracę w organizmach zwierząt. Do ich wykonania posłużył Zintegrowany System Drukujący Organy i Tkanki. Urządzenie pozwala używać kilku rodzajów materiałów, w tym biodegradowalnego plastiku stanowiącego „stelaż” narządu bądź tkanki oraz płynu zawierającego żywe komórki, które wypełniają wspomniany stelaż. Ostatnie tworzywo służy do wykonania tymczasowej, zewnętrznej osłony, która po wszczepieniu tkanki do organizmu rozkłada się.

O sukcesie przedsięwzięcia zadecydowało opracowanie wspomnianego płynu, który umożliwia utrzymanie wydrukowanych komórek przy życiu do chwili, gdy zrosną się z organizmem biorcy. Bardzo ważne było również uwzględnienie w budowie polimerowego stelaża mikrokanalików, przez które do komórek z organizmu transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij