Rokitnik - naturalne bogactwo kosmetyczne
Anna Miros

Rokitnik - naturalne bogactwo kosmetyczne

Rokitnik zwyczajny (INCI: Hippophae rhamnoides) to krzew ciernisty występujący w krajach Europy i Azji, rosnący wzdłuż wybrzeży morskich. Doceniony już w czasach starożytnych, ze względu na cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Przyjrzyjmy się co zawiera oraz jakie ma zastosowanie w kosmetologii.

Dobroczynne składniki

Rokitnik zwyczajny wyróżnia się kulistymi, drobnymi, pomarańczowymi owocami, o charakterystycznym kwaśno-gorzkim smaku. Obok owoców dzikiej róży posiada największą dawkę witaminy C. Zawartość kwasu askorbinowego w owocach rokitnika zależy od miejsca występowania krzewu i wynosi średnio 200-250 mg w 100 g. Witamina C w owocach rokitnika jest bardzo trwała z uwagi na brak enzymu – askorbinazy, który rozkłada kwas askorbinowy, dzięki czemu nie traci swoich właściwości w procesie przetwarzania i przechowywania.

Rokitnik nazywany jest przez Rosjan „złotem Syberii” z uwagi na zawartość 190 substancji bioaktywnych. Należą do nich niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy: A, C, D, E, K, P oraz z grupy B, sole mineralne (m.in. żelazo, potas, fosfor, bor, krzem, mangan i wapń), fitosterole, aminokwasy, garbniki, fosfolipidy, cukry.

W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym wykorzystuje się liście i owoce rokitnika, a w szczególności olej pozyskiwany z pulpy owoców oraz z nasion. Oleje różnią się między sobą wyglądem oraz składem, w szczególności zawartością kwasów tłuszczowych. Olej z nasion zawiera kwas linolowy (omega-6, 30-40% kwasów tłuszczowych w oleju), kwas alfa-linolenowy (omega-3, 20-35%), oleinowy (13-30%), palmitynowy (15-20%), stearynowy (2-5%). Natomiast w oleju z owoców rokitnika dominuje kwas palmitooleinowy (omega-7, 54% kwasów tłuszczowych), przez co jest jednym z najbogatszych źródeł tego kwasu. Zawiera także kwas palmitynowy (17-47%), oleinowy (2-35%) oraz linolowy (5-16%). Kwas Omega-7 wchodzi w skład lipidów skóry, przyspiesza regenerację oraz pomaga w gojeniu się ran.

Olej z owoców rokitnika

Najcenniejszy zatem dla skóry pod względem działania i skuteczności jest olej z czystej pulpy owocowej. Olej z owoców rokitnika posiada charakterystyczny czerwono-pomarańczowy kolor, który wynika z wysokiej zawartości karotenoidów – witaminy A (beta-karotenu – 40-100 mg%, likopenu, zeaksantyny i kryptoksantyny 180-250 mg%). Karotenoidy intensywnie regenerują skórę, posiadają działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalniają proces starzenia się skóry i chronią przed wolnymi rodnikami. Ponadto poprawiają koloryt skóry i stanowią ochronę przeciwsłoneczną.

Pamiętaj! Z uwagi na intensywny kolor czysty olej z owoców rokitnika zaleca się stosować na skórę w rozcieńczeniu do 5%.

Olej z pulpy owocowej jest także bogaty w witaminę E (tokoferole) - 101–220 mg na 100 g, dzięki czemu również działa antyoksydacyjnie, przyspiesza odbudowę naskórka i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Polecane dla Ciebie

Zastosowanie w kosmetologii

  • Rokitnik zwyczajny dzięki zawartości wielu cennych składników, które przyspieszają proces regeneracji i gojenia się skóry znalazł zastosowanie w leczeniu takich problemów skóry jak: odleżyny, oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany, wypryski, egzemy, zmiany zapalne i alergiczne skóry, podrażnienie skóry pod wpływem promieniowania UV lub radioterapii.
  • W kosmetyce pielęgnacyjnej najczęściej stosuje się go do cery suchej, łuszczącej się, zniszczonej, dojrzałej, potrzebującej intensywnej regeneracji po zabiegach medycyny estetycznej oraz do skóry podrażnionej intensywnym opalaniem się.
  • Rokitnik zwyczajny z uwagi na dużą dawkę witaminy C bardzo często jest stosowany w preparatach do cery naczynkowej i przy trądziku różowatym oraz do usuwania przebarwień.
  • Ponadto wykorzystuje się go w kosmetykach poprawiających koloryt skóry np. do samoopalaczy oraz w płukankach koloryzujących włosy.
  • Znalazł także zastosowanie w kosmetykach do opalania się, ponieważ pełni funkcję naturalnego blokera promieni UVA i UVB oraz wykazuje wysoką skuteczność antyoksydacyjną, chroniąc skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych oraz przed wolnymi rodnikami.
  • Rokitnik zwyczajny jest również składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów suchych, farbowanych, zniszczonych. Bardzo dobrze regeneruje strukturę włosa, nadaje połysk i elastyczność. Stosuje się go także przy podrażnionej skórze głowy i łupieżu oraz w kosmetykach przeciw wypadaniu włosów.
Kosmetyki z rokitnikiem posiadają żółtawą barwę. Po otwarciu opakowania i stosowaniu produktu tracą swój kolor – co jest naturalnym procesem i nie wpływa na właściwości kosmetyku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij