Antykoncepcja w zastrzyku
Anna Posmykiewicz

Antykoncepcja w zastrzyku

Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod antykoncepcyjnych: metody naturalne, metody mechaniczne, metody hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne oraz antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. antykoncepcja po stosunku. Część z tych metod powoli odchodzi do przeszłości - chodzi tu o metody naturalne (czyli między innymi pomiar temperatury ciała czy też obserwacja śluzu w pochwie), które są bardzo zawodne i chcąc w świadomy sposób zaplanować rodzinę absolutnie nie wolno z nich korzystać. Bardzo częstą metodą antykoncepcyjną jest prezerwatywa zaliczana do metod mechanicznych. Jest ona zwykle skuteczna, pod warunkiem, że jest we właściwy sposób założona, poza tym chroni ona także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak najczęściej nowoczesne kobiety stosują hormonalne metody antykoncepcji, do których zalicza się jedno i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe oraz zastrzyki antykoncepcyjne. Metody te są zazwyczaj bardzo skuteczne i wygodne w użyciu. Najbardziej wygodną formą antykoncepcji hormonalnej jest zastrzyk antykoncepcyjny - o tabletkach, plastrach i krążkach trzeba bowiem pamiętać i stosować je we właściwym czasie, zastrzyk zaś chroni nas na długo i nie musimy pamiętać o nim przez długi czas.

Czym jest zastrzyk antykoncepcyjny?

W Polsce jest dostępny tylko jeden rodzaj zastrzyku antykoncepcyjnego. Zawiera on w sobie hormon, octan medroksyprogesteronu, będący syntetyczną pochodną progesteronu, czyli jednego z żeńskich hormonów płciowych. 

Na czym polega działanie zastrzyku antykoncepcyjnego?

Mechanizm działania zastrzyku antykoncepcyjnego polega na hamowaniu comiesięcznej owulacji. Jak to się dzieje? Zastrzyk antykoncepcyjny hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych LH i FSH - są to hormony wydzielane przez przysadkę mózgową , które "dają sygnał" jajnikom do rozpoczęcia owulacji. Brak tych hormonów powoduje brak oddziaływania na jajniki i tym samym brak owulacji. Ponadto, zastrzyk antykoncepcyjny zagęszcza śluz szyjkowy oraz zmienia śluzówkę macicy w taki sposób, ze nie ma możliwości zagnieżdżenia się w niej jaja płodowego. 

Polecane dla Ciebie

Jak często stosuje się zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny jest bardzo wygodny w użyciu, bowiem stosuje się go raz na trzy miesiące w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Jest to dobre zwłaszcza dla kobiet, które mają tendencję do zapominania o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych czy zmianie plastrów. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny może być stosowany przez wszystkie kobiety?

Nie. Przed zastosowaniem zastrzyku antykoncepcyjnego należy stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do jego używania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania zastrzyku antykoncepcyjnego?

 • Zastrzyku antykoncepcyjnego nie można zastosować u kobiet, u których występują niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. 
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby naczyń krwionośnych oraz udar mózgu w wywiadzie.
 • Zastrzyku antykoncepcyjnego nie mogą używać kobiety z rozpoznaną niewydolnością wątroby.
 • Jest on bezwzględnie przeciwwskazany w przypadku podejrzenia ciąży.
 • Należy zachować ostrożność u kobiet z depresją w wywiadzie oraz u kobiet z nadwrażliwością na inne hormony steroidowe.
 • Zastrzyku antykoncepcyjnego nie można też stosować do momentu wykluczenia ewentualnego nowotworu złośliwego narządów rodnych oraz zmian w piersi o nieustalonej etiologii.

Tak naprawdę przeciwwskazania do stosowania zastrzyku antykoncepcyjnego są bardzo podobne do przeciwwskazań dotyczących stosowania innych rodzajów hormonalnej antykoncepcji. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny może wywoływać działania niepożądane?

Tak. Działania niepożądane mogą, ale nie muszą być obecne. Niektóre kobiety w ogóle nie odczuwają żadnych objawów ubocznych zastosowania tej formy antykoncepcji.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą:
 • zmiany masy ciała,
 • zwiększenie łaknienia,
 • bezsenność,
 • ból i zawroty głowy,
 • zaparcia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • nadmierne pocenie się,
 • zatrzymanie płynów,
 • zmęczenie.
Zdecydowanie rzadziej mogą wystąpić:
 • reakcje nadwrażliwości,
 • trądzik,
 • nadmierne owłosienie,
 • bolesność piersi,
 • suchość błon śluzowych,
 • wysypka,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • zmniejszenie libido,
 • kurcze mięśniowe.
Jeszcze inne objawy niepożądane występują już naprawdę sporadycznie. Objawy niepożądane po zastrzyku antykoncepcyjnym są bardzo podobne do tych w czasie używania innych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny można stosować w okresie karmienia piersią?

Tak, ze względu na to, że zawiera on tylko pochodną progesteronu. Co prawda medroksyprogesteron i jego metabolity jest wydzielany do mleka kobiecego, to jednak brak jest wystarczających danych sugerujących, że ich obecność może stanowić zagrożenie dla dziecka. 

Kiedy można zastosować zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny można zastosować tylko po uprzedniej konsultacji i badaniu ginekologicznym. Lekarz musi najpierw zebrać od kobiety dokładny wywiad dotyczący zażywanych przez nią leków i chorób przewlekłych, przede wszystkim choroby zakrzepowo-zatorowej, chorób wątroby, przebytego udaru oraz chorób nowotworowych. Następnie ginekolog musi kobietę zbadać. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w badaniu oraz nie będzie go niepokoił wywiad zebrany od kobiety, wtedy zleci do wykonania badania laboratoryjne, zwykle jest to morfologia krwi, koagulogram i próby wątrobowe. Po uzyskaniu wyników badań będzie można podjąć ostateczną decyzję o możliwości zastosowania zastrzyku antykoncepcyjnego. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczny?

Tak. Do oceny skuteczności danej metody antykoncepcyjnej służy wskaźnik Pearla, który określa ilość ciąż wśród setek kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjna w ciągu roku (czyli np.wskaźnik 5 będzie oznaczał, że na 100 kobiet, które w ciągu roku stosowały daną metodę antykoncepcji tylko 5 zaszło w ciążę). W przypadku zastrzyku antykoncepcyjnego wskaźnik Pearla wynosi 0,3 - zatem jest on bardzo niski, co świadczy o jego wysokiej skuteczności.  
Zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczną formą zapobiegania ciąży. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze i nie u każdej kobiety może być on zastosowany. Dlatego decyzję o tym czy można go użyć, musi zawsze podejmować ginekolog. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij