Antykoncepcja w zastrzyku - portal DOZ.pl
Antykoncepcja w zastrzyku
Anna Posmykiewicz

Antykoncepcja w zastrzyku

Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod antykoncepcyjnych: metody naturalne, metody mechaniczne, metody hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne oraz antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. antykoncepcja po stosunku. Część z tych metod powoli odchodzi do przeszłości - chodzi tu o metody naturalne (czyli między innymi pomiar temperatury ciała czy też obserwacja śluzu w pochwie), które są bardzo zawodne i chcąc w świadomy sposób zaplanować rodzinę absolutnie nie wolno z nich korzystać. Bardzo częstą metodą antykoncepcyjną jest prezerwatywa zaliczana do metod mechanicznych. Jest ona zwykle skuteczna, pod warunkiem, że jest we właściwy sposób założona, poza tym chroni ona także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak najczęściej nowoczesne kobiety stosują hormonalne metody antykoncepcji, do których zalicza się jedno i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe oraz zastrzyki antykoncepcyjne. Metody te są zazwyczaj bardzo skuteczne i wygodne w użyciu. Najbardziej wygodną formą antykoncepcji hormonalnej jest zastrzyk antykoncepcyjny - o tabletkach, plastrach i krążkach trzeba bowiem pamiętać i stosować je we właściwym czasie, zastrzyk zaś chroni nas na długo i nie musimy pamiętać o nim przez długi czas.

Czym jest zastrzyk antykoncepcyjny?

W Polsce jest dostępny tylko jeden rodzaj zastrzyku antykoncepcyjnego. Zawiera on w sobie hormon, octan medroksyprogesteronu, będący syntetyczną pochodną progesteronu, czyli jednego z żeńskich hormonów płciowych. 

Na czym polega działanie zastrzyku antykoncepcyjnego?

Mechanizm działania zastrzyku antykoncepcyjnego polega na hamowaniu comiesięcznej owulacji. Jak to się dzieje? Zastrzyk antykoncepcyjny hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych LH i FSH - są to hormony wydzielane przez przysadkę mózgową , które "dają sygnał" jajnikom do rozpoczęcia owulacji. Brak tych hormonów powoduje brak oddziaływania na jajniki i tym samym brak owulacji. Ponadto, zastrzyk antykoncepcyjny zagęszcza śluz szyjkowy oraz zmienia śluzówkę macicy w taki sposób, ze nie ma możliwości zagnieżdżenia się w niej jaja płodowego. 

Polecane dla Ciebie

Jak często stosuje się zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny jest bardzo wygodny w użyciu, bowiem stosuje się go raz na trzy miesiące w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Jest to dobre zwłaszcza dla kobiet, które mają tendencję do zapominania o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych czy zmianie plastrów. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny może być stosowany przez wszystkie kobiety?

Nie. Przed zastosowaniem zastrzyku antykoncepcyjnego należy stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do jego używania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania zastrzyku antykoncepcyjnego?

 • Zastrzyku antykoncepcyjnego nie można zastosować u kobiet, u których występują niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. 
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby naczyń krwionośnych oraz udar mózgu w wywiadzie.
 • Zastrzyku antykoncepcyjnego nie mogą używać kobiety z rozpoznaną niewydolnością wątroby.
 • Jest on bezwzględnie przeciwwskazany w przypadku podejrzenia ciąży.
 • Należy zachować ostrożność u kobiet z depresją w wywiadzie oraz u kobiet z nadwrażliwością na inne hormony steroidowe.
 • Zastrzyku antykoncepcyjnego nie można też stosować do momentu wykluczenia ewentualnego nowotworu złośliwego narządów rodnych oraz zmian w piersi o nieustalonej etiologii.

Tak naprawdę przeciwwskazania do stosowania zastrzyku antykoncepcyjnego są bardzo podobne do przeciwwskazań dotyczących stosowania innych rodzajów hormonalnej antykoncepcji. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny może wywoływać działania niepożądane?

Tak. Działania niepożądane mogą, ale nie muszą być obecne. Niektóre kobiety w ogóle nie odczuwają żadnych objawów ubocznych zastosowania tej formy antykoncepcji.
Do najczęstszych działań niepożądanych należą:
 • zmiany masy ciała,
 • zwiększenie łaknienia,
 • bezsenność,
 • ból i zawroty głowy,
 • zaparcia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • nadmierne pocenie się,
 • zatrzymanie płynów,
 • zmęczenie.
Zdecydowanie rzadziej mogą wystąpić:
 • reakcje nadwrażliwości,
 • trądzik,
 • nadmierne owłosienie,
 • bolesność piersi,
 • suchość błon śluzowych,
 • wysypka,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • zmniejszenie libido,
 • kurcze mięśniowe.
Jeszcze inne objawy niepożądane występują już naprawdę sporadycznie. Objawy niepożądane po zastrzyku antykoncepcyjnym są bardzo podobne do tych w czasie używania innych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny można stosować w okresie karmienia piersią?

Tak, ze względu na to, że zawiera on tylko pochodną progesteronu. Co prawda medroksyprogesteron i jego metabolity jest wydzielany do mleka kobiecego, to jednak brak jest wystarczających danych sugerujących, że ich obecność może stanowić zagrożenie dla dziecka. 

Kiedy można zastosować zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny można zastosować tylko po uprzedniej konsultacji i badaniu ginekologicznym. Lekarz musi najpierw zebrać od kobiety dokładny wywiad dotyczący zażywanych przez nią leków i chorób przewlekłych, przede wszystkim choroby zakrzepowo-zatorowej, chorób wątroby, przebytego udaru oraz chorób nowotworowych. Następnie ginekolog musi kobietę zbadać. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w badaniu oraz nie będzie go niepokoił wywiad zebrany od kobiety, wtedy zleci do wykonania badania laboratoryjne, zwykle jest to morfologia krwi, koagulogram i próby wątrobowe. Po uzyskaniu wyników badań będzie można podjąć ostateczną decyzję o możliwości zastosowania zastrzyku antykoncepcyjnego. 

Czy zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczny?

Tak. Do oceny skuteczności danej metody antykoncepcyjnej służy wskaźnik Pearla, który określa ilość ciąż wśród setek kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjna w ciągu roku (czyli np.wskaźnik 5 będzie oznaczał, że na 100 kobiet, które w ciągu roku stosowały daną metodę antykoncepcji tylko 5 zaszło w ciążę). W przypadku zastrzyku antykoncepcyjnego wskaźnik Pearla wynosi 0,3 - zatem jest on bardzo niski, co świadczy o jego wysokiej skuteczności.  
Zastrzyk antykoncepcyjny jest skuteczną formą zapobiegania ciąży. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze i nie u każdej kobiety może być on zastosowany. Dlatego decyzję o tym czy można go użyć, musi zawsze podejmować ginekolog. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij