Ludzki mózg można przeprogramować
Katarzyna Szulik

Ludzki mózg można przeprogramować

Do tej pory sądziliśmy, że poszczególne części mózgu mają z góry przypisane funkcje, jednak odkrycie polskich naukowców każe zrewidować tę tezę. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaobserwowali, że pracę mózgu można „przeorganizować”, jeśli tylko bodziec do zmian jest wystarczająco silny.

Jak wiadomo, mózg podzielony jest na strefy odbierające sygnały od poszczególnych zmysłów – korona wzrokowa umożliwia widzenie, dotykowa – czucie, a odpowiedzialna za słuch sprawia, że odbieramy dźwięki, itp. Wiemy również, że w wyniku zaburzenia, na przykład utraty wzroku czy słuchu, części mózgu które siłą rzeczy tracą swa pierwotną funkcję, mogą adaptować się do innych czynności. Dzięki czemu niewidomemu wyostrza się słuch i czułość dotyku, co umożliwia naukę czytania alfabetem Braille'a.

Do tej pory sądzono, że taka zamiana funkcji mózgu jest możliwa tylko we wspomnianych wyżej sytuacjach, gdy dany zmysł przestaje prawidłowo funkcjonować, jednak eksperyment naukowców z UJ dowodzi, że wspomniane przeprogramowanie może nastąpić także na drodze woli, a nie tylko konieczności.

Czytać dotykiem, dotykać wzrokiem

By to sprawdzić, 29 uczestników eksperymentu przez kilka miesięcy uczyło się czytać alfabetem Braille'a mając zasłonięte oczy. By porównać aktywność ich mózgów, byli badani za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego przed rozpoczęciem i po zakończeniu nauki. Okazało się, że czytanie dotykiem spowodowało zmiany nie w korze dotykowej, ale wzrokowej, która w teorii w ogóle nie powinna uczestniczyć w tych czynnościach. Nauka czytania Braillem aktywowała u badanych Obszar Formy Wzrokowej Słowa, odpowiedzialny za analizę słowa pisanego, a między korą wzrokową a dotykową powstały nowe połączenia.

Potwierdzeniem wniosków wstępnych był kolejny eksperyment, prowadzony przy użyciu przyczaszkowej stymulacji magnetycznej. Umożliwia ona chwilowe zahamowanie działania kory wzrokowej u badanych, by sprawdzić, czy mimo to będą potrafili czytać dotykiem. Okazało się to niemożliwe.

Morze możliwości dla mózgu

Badania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają tezę, że potencjał ludzkiego mózgu jest ogromny i niewykorzystany, a jego plastyczność i zdolności do reorganizacji większe, niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Aktywność mózgu możemy modyfikować na własną rękę, wykonując skomplikowaną czynność systematycznie przez co najmniej kilka miesięcy. To dowodzi, że mózg osób dorosłych może aktywnie się rozwijać, jeśli tylko będziemy stawiać mu wyzwania.

Zdaniem jednego z autorów badania, doktora Szweda, dzięki odpowiedniej determinacji możemy reorganizować pracę rozmaitych części mózgu, nie tylko odpowiedzialnych za wzrok czy dotyk. Dowodzi tego eksperyment z obserwacją wciskanych klawiszy pianina, które nie wydawały dźwięku. U osób nie grających na pianinie, które zobaczyły film z tą czynnością, stwierdzono aktywność głównie kory wzrokowej, a u części również dotykowej. Z kolei u pianistów na bodziec zareagowała także kora słuchowa, choć obrazowi nie towarzyszył żaden dźwięk.

Wyniki eksperymentu sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki opublikowało czasopismo eLife. Jago autorzy zapowiadają kontynuację badań – w Warszawie już teraz powstała kolejna grupa, która uczy się czytać za pomocą dotyku. Tym razem obserwacja pracy ich mózgu ma pokazać, jakie połączenia wytwarzają się w trakcie procesu nauki we włóknach nerwowych oraz jaki wpływ ten proces może mieć na istotę szarą.

Źródło: Focus.pl, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Palilalia – co to, na czym polega?

    Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

  • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

    Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij