Co skóra mówi o stanie naszego zdrowia?
Anna Miros

Co skóra mówi o stanie naszego zdrowia?

Wygląd skóry w dużej mierze zależy od naszego odżywiania się oraz stosowanej pielęgnacji. Jest także bardzo ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Gdy zauważymy niekorzystne zmiany na naszej skórze warto zastanowić się co może być ich przyczyną.

Zmiana zabarwienia skóry

Bladość skóry najczęściej występuje przy przemęczeniu organizmu i intensywnych reakcjach emocjonalnych takich jak strach, lęk, wstyd. Może świadczyć o zaburzeniach w odżywianiu (anoreksja, bulimia) oraz niedoborze witaminy D. Inną przyczyną bladej skóry może być zbyt mała ilość czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) oraz hemoglobiny, co jest charakterystyczne dla anemii (niedokrwistości). Blada skóra występuje także przy niedoczynności tarczycy, chorobach zakaźnych np. błonicy, białaczce, hipoglikemii oraz chorobach serca.

Zażółcenie skóry może być charakterystycznym objawem nadmiernego spożywania karotenu np. dużej ilości marchwi. Często jest to syndrom choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego, albo niedoczynności tarczycy. Gdy zaobserwujemy na naszej skórze dodatkowe piegi, plamy soczewicowate czy ostudę (plamy barwnikowe na policzkach i czole), może to oznaczać reakcja naszego organizmu na stosowane leki lub kosmetyki, czasami świadczy o ciąży, nadczynności tarczycy czy chorobach wątroby. Pojawiające się zaczerwienienie na twarzy pod wpływem zmian temperatury, emocji czy alkoholu, rozszerzone naczynka krwionośne, utrzymujący się rumień mogą być objawem: trądziku różowatego, tocznia rumieniowatego, a także nadciśnienia tętniczego.

Sucha skóra

Suchość i łuszczenie się skóry przeważnie są spowodowane zbyt gorącymi kąpielami, zimowym powietrzem, kontaktem z detergentami czy oparzeniem słonecznym. Natomiast czasami mogą być cechami charakterystycznymi odwodnienia, czy niedożywienia (anoreksja, bulimia) oraz chorób takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, miażdżyca naczyń.

Polecane dla Ciebie

Świąd skóry

Swędzenie skóry może występować podczas ciąży i u osób starszych. Nieraz jest jednym z objawów występujących przy cukrzycy, łuszczycy, chorobach alergicznych, pasożytniczych, nowotworowych, schorzeniach tarczycy, nerek, wątroby oraz układu nerwowego.

Obrzęki

Kolejnym objawem świadczącym o stanie chorobowym są obrzęki. Dzieli się je na miejscowe lub uogólnione. Oprócz zwichnięcia, skręcenia, urazów do przyczyn obrzęków miejscowych należą: stany zapalne, zaburzenia krążenia limfy (róża, choroby pasożytnicze, nowotworowe), zaburzenia krążenia żylnego (przewlekła niewydolność żylna, zakrzepowe zapalenie żył) oraz alergie. Natomiast gdy mamy do czynienia z obrzękami uogólnionymi, ich przyczyn można doszukiwać się w takich chorobach jak: niewydolność serca, marskość wątroby, zespół nerczycowy, niedoczynność tarczycy, niedożywienie, owrzodzenia, posocznice, zespół złego wchłaniania oraz nowotwory. Obrzęki są również charakterystyczne u kobiet ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży.

Hormony a wygląd skóry

Na wygląd skóry bardzo duży wpływ maja hormony płciowe żeńskie: estrogeny i progesteron oraz męskie – androgeny. W okresie dojrzewania podczas „burzy hormonalnej” dochodzi do pobudzenia pracy gruczołów łojowych, co może powodować nadmierną produkcję łoju, a tym samym prowadzić do pojawienia się trądzika pospolitego. Czasami zmiany skórne charakterystyczne dla trądzika pojawiają się w późniejszym wieku (około 25-30 roku życia) i mogą „informować” o zaburzeniach hormonalnych. U kobiet w okresie postmenopauzalnym (około 50 roku życia) wydzielanie hormonów żeńskich spada, co przyczynia się do nagłego pogorszenia stanu skóry. Zmniejsza się produkcja ceramidów, kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Proces wchłaniania substancji odżywczych przez układ pokarmowy również jest spowolniony. Wszystko to przyczynia się do spadku nawilżenia skóry, utraty jędrności, pojawienia się głębokich zmarszczek, a także może sprzyjać powstawaniu rozstępów oraz cellulitu.

Aby nasza skóra wyglądała zdrowo zawsze pamiętajmy o zbilansowanej diecie i odpowiedniej pielęgnacji. Wymienione wyżej objawy mogą być stanem przejściowym i nie muszą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Warto jednak obserwować naszą skórę oraz inne zmiany jakie zachodzą w organizmie. Jeśli zauważymy symptomy na skórze, które nas niepokoją lub zaczną się nasilać, wówczas dla własnego spokoju i zdrowia skonsultujmy się z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij