We Wrocławiu walczą z bakteriami z pomocą fagoterapii
Katarzyna Szulik

We Wrocławiu walczą z bakteriami z pomocą fagoterapii

Leczenie bakteriofagami to alternatywa dla standardowej terapii antybiotykowej, gdy ta nie odnosi skutków w leczeniu ran i zakażeń. Jedyny ośrodek fagoterapii w Unii Europejskiej działa we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Andrzeja Górskiego, kierownika Ośrodka Terapii Fagowej przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Bakteriofagi są wirusami, które łączą się z bakteriami, a następnie implantują w nich własne DNA, co uruchamia proces jego replikacji się w wnętrzu drobnoustroju. Bakteria staje się inkubatorem fagów niszczących ją od środka do chwili, gdy się rozpadnie. Wtedy fagi zaczynają atakować kolejne bakterie i proces się powtarza. Rozpad bywa błyskawiczny – bakteria E-coli zostaje zniszczona po zaledwie półgodzinie od wstrzyknięcia fagowego DNA. Właśnie w ten sposób terapia bakteriofagami prowadzi do zniszczenia bakterii, z którymi nie radzą sobie antybiotyki.

Metoda znana od wieku

Fagi nie są nowinką medyczną. Ich zastosowanie odkryto już w początkach XX wieku. Odkrywcami fagów byli kanadyjski lekarz Félix d'Hérelle i brytyjski bakteriolog Frederick Twort. Po raz pierwszy użyto ich w 1919 roku, a cztery lata później zostały wykorzystane do leczenia ran polskich żołnierzy. Początki terapii fagowej we Wrocławiu sięgają lat 60., gdy fagi powstające w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu były udostępniane dolnośląskim szpitalom i przychodniom.

Wszechstronne i skuteczne

Fagi używane przez zespól prof. Górskiego pochodzą z wrocławskich ścieków oraz azjatyckich rzek, które zostają zamienione w preparaty w formach dostosowanych do wygodnej aplikacji – kropel  aerozolu, płukanki, kompresu, a także leku doustnego po zmieszaniu z wodą lub sokiem. Wrocławscy naukowcy zdołali wyizolować około 700 fagów, walczących między innymi z gronkowcem czy salmonellą, ale wciąż pracują nad pozyskaniem tych mogących zwalczyć zakażenia paciorkowcami, chlamydią i prątkami gruźlicy. Terapia fagowa wciąż jest eksperymentalna, ponieważ jak dotąd nie przeprowadzono pełnych badań klinicznych. To oznacza, że preparaty fagowe nie mogą być rejestrowane jako leki.

Wygodna i tania terapia przeciwbakteryjna

Wrocławski ośrodek leczy pacjentów z wielu krajów, najczęściej z zakażeniami skóry, szpiku, kości, prostaty, dróg oddechowych oraz z ranami, które nie chcą się goić. Warunkiem kwalifikacji do terapii jest stwierdzona niemożność zwalczenia zakażenia na drodze terapii antybiotykowej. Preparaty fagowe można przyjmować nawet w domu, a efekty są monitorowane w czasie wizyt kontrolnych. Żeby skorzystać  z terapii nie trzeba przebywać pod opieką wrocławskich lekarzy – terapię możne nadzorować specjalista z miejsca zamieszkania chorego po otrzymaniu zgody komisji bioetycznej. Wysoka skuteczność terapii zwiększa szanse na nadanie jej oficjalnego statusu. Po zastosowaniu terapii fagowej częściowego lub całkowitego wyleczenia doświadcza 40 proc. pacjentów. Terapia fagowa jest również wolna od szkodliwych skutków ubocznych. Gdyby została zaakceptowana jako alternatywa dla antybiotyków, koszty leczenia byłyby nawet trzydziestokrotnie niższe.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij