Darmowa opieka lekarza rodzinnego dla każdego
Katarzyna Szulik

Darmowa opieka lekarza rodzinnego dla każdego

Najnowszy rządowy projekt z dziedziny opieki zdrowotnej przewiduje objęcie podstawową opieką zdrowotną wszystkich, niezależnie od tego, czy opłacają składki na NFZ – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Oznacza to, że każdy pacjent będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości kontynuuje zapowiedzi Platformy Obywatelskiej, która pod koniec swoich rządów deklarowała chęć likwidacji NFZ. To oznaczałoby objęcie bezpłatną opieką zdrowotną wszystkich Polaków, niezależnie od statusu ich zatrudnienia. Zgodnie z planem, do likwidacji NFZ mogłoby dojść już na przełomie 2017 i 2018 roku.

POZ dla wszystkich

Nad rewolucyjnymi zmianami w opiece zdrowotnej ma pracować specjalnie powołany zespół ekspertów, jednak część z nich ma szansę wejść w życie wcześniej niż w przewidywanym terminie. Powszechny dostęp do medycyny rodzinnej znalazł się w autopoprawce dodanej do nowelizacji ustawy wprowadzającej bezpłatne leki dla seniorów. Przypomnijmy, darmowe leki mają być dostępne dla osób, które ukończyły 75 lat, a listę specyfików objętych całkowitą refundacją ma ustalić resort zdrowia. Poprawka związana z upowszechnieniem opieki obejmuje zapis głoszący, że również osoby nieubezpieczone mogą korzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Gdy przepis wejdzie w życie, zgodnie z szacunkami ministerstwa dostęp do opieki lekarzy POZ zyska około 2,5 mln osób, czyli 5 proc. obywateli nie posiadających ubezpieczenia.

Ubezpieczenie z problemami

Wspomnianych szacunków dokonano na podstawie danych z systemu eWUŚ, który jednak w przeszłości okazał się być zawodny. To może oznaczać, że osób bez ubezpieczenia może być więcej, przy czym wiele z nich może nie mieć tej świadomości. W tej grupie mogą znajdować się na przykład przedsiębiorcy, który w razie nawet jednodniowej zwłoki z zapłatą składki tracą ubezpieczenie zdrowotne. Cytowana przez „Gazetę Prawną” Dorota Biadun z Lewiatana sugeruje, że należałoby pomyśleć nad zmianą tej sytuacji, na przykład wprowadzając okres przejściowy, podczas którego mimo opóźnień w opłatach ubezpieczenie nadal obowiązuje.

Polecane dla Ciebie

Darmowa opieka w szpitalach do rozważenia

Rządowi eksperci dodają, że sam proces weryfikacji ubezpieczonych jest uciążliwy, kosztowny, a jak pokazuje praktyka, często nieskuteczny, więc zniesienie barier w tej sferze mogłoby usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia. Organizacje pacjenckie sugerują, że planowane zmiany związane ze zwiększeniem dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej powinny pójść dalej i objąć również opiekę szpitalną. W tym wypadku jednak wskazane byłoby ustalenie zasad pomocy, ponieważ koszty hospitalizacji są nieporównywalnie wyższe od tych ponoszonych na podstawową opiekę zdrowotną. Absolutnym minimum powinno być darmowe leczenie szpitalne w razie realnego zagrożenia życia lub zdrowia – sugeruje w rozmowie z „Gazetą Prawną” Urszula Jaworska, szefowa organizacji pacjenckiej jej imienia.

Podatek zamiast składki

Likwidacja NFZ nie oznacza jednak, że budżet państwa będzie w stanie udźwignąć koszty opieki zdrowotnej bez wsparcia. Składki miałby zastąpić powszechny podatek zdrowotny, a zgodnie z założeniami jego ściągalność ma zostać zagwarantowana na co najmniej takim poziomie jak obecne wydatki na opiekę zdrowotną. Pewne obawy może budzić fakt, że pieniądze z podatku nie będą trafiać do instytucji poświęconej ochronie zdrowia, którą dziś jest NFZ, ale do budżetu państwa, a więc pod nadzór ministra finansów. W tej sytuacji to on będzie więc decydował o tym, jak duży będzie podatek oraz jaka jego część zostanie przeznaczona na opiekę zdrowotną.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij