Darmowa opieka lekarza rodzinnego dla każdego
Katarzyna Szulik

Darmowa opieka lekarza rodzinnego dla każdego

Najnowszy rządowy projekt z dziedziny opieki zdrowotnej przewiduje objęcie podstawową opieką zdrowotną wszystkich, niezależnie od tego, czy opłacają składki na NFZ – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Oznacza to, że każdy pacjent będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości kontynuuje zapowiedzi Platformy Obywatelskiej, która pod koniec swoich rządów deklarowała chęć likwidacji NFZ. To oznaczałoby objęcie bezpłatną opieką zdrowotną wszystkich Polaków, niezależnie od statusu ich zatrudnienia. Zgodnie z planem, do likwidacji NFZ mogłoby dojść już na przełomie 2017 i 2018 roku.

POZ dla wszystkich

Nad rewolucyjnymi zmianami w opiece zdrowotnej ma pracować specjalnie powołany zespół ekspertów, jednak część z nich ma szansę wejść w życie wcześniej niż w przewidywanym terminie. Powszechny dostęp do medycyny rodzinnej znalazł się w autopoprawce dodanej do nowelizacji ustawy wprowadzającej bezpłatne leki dla seniorów. Przypomnijmy, darmowe leki mają być dostępne dla osób, które ukończyły 75 lat, a listę specyfików objętych całkowitą refundacją ma ustalić resort zdrowia. Poprawka związana z upowszechnieniem opieki obejmuje zapis głoszący, że również osoby nieubezpieczone mogą korzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Gdy przepis wejdzie w życie, zgodnie z szacunkami ministerstwa dostęp do opieki lekarzy POZ zyska około 2,5 mln osób, czyli 5 proc. obywateli nie posiadających ubezpieczenia.

Ubezpieczenie z problemami

Wspomnianych szacunków dokonano na podstawie danych z systemu eWUŚ, który jednak w przeszłości okazał się być zawodny. To może oznaczać, że osób bez ubezpieczenia może być więcej, przy czym wiele z nich może nie mieć tej świadomości. W tej grupie mogą znajdować się na przykład przedsiębiorcy, który w razie nawet jednodniowej zwłoki z zapłatą składki tracą ubezpieczenie zdrowotne. Cytowana przez „Gazetę Prawną” Dorota Biadun z Lewiatana sugeruje, że należałoby pomyśleć nad zmianą tej sytuacji, na przykład wprowadzając okres przejściowy, podczas którego mimo opóźnień w opłatach ubezpieczenie nadal obowiązuje.

Darmowa opieka w szpitalach do rozważenia

Rządowi eksperci dodają, że sam proces weryfikacji ubezpieczonych jest uciążliwy, kosztowny, a jak pokazuje praktyka, często nieskuteczny, więc zniesienie barier w tej sferze mogłoby usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia. Organizacje pacjenckie sugerują, że planowane zmiany związane ze zwiększeniem dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej powinny pójść dalej i objąć również opiekę szpitalną. W tym wypadku jednak wskazane byłoby ustalenie zasad pomocy, ponieważ koszty hospitalizacji są nieporównywalnie wyższe od tych ponoszonych na podstawową opiekę zdrowotną. Absolutnym minimum powinno być darmowe leczenie szpitalne w razie realnego zagrożenia życia lub zdrowia – sugeruje w rozmowie z „Gazetą Prawną” Urszula Jaworska, szefowa organizacji pacjenckiej jej imienia.

Podatek zamiast składki

Likwidacja NFZ nie oznacza jednak, że budżet państwa będzie w stanie udźwignąć koszty opieki zdrowotnej bez wsparcia. Składki miałby zastąpić powszechny podatek zdrowotny, a zgodnie z założeniami jego ściągalność ma zostać zagwarantowana na co najmniej takim poziomie jak obecne wydatki na opiekę zdrowotną. Pewne obawy może budzić fakt, że pieniądze z podatku nie będą trafiać do instytucji poświęconej ochronie zdrowia, którą dziś jest NFZ, ale do budżetu państwa, a więc pod nadzór ministra finansów. W tej sytuacji to on będzie więc decydował o tym, jak duży będzie podatek oraz jaka jego część zostanie przeznaczona na opiekę zdrowotną.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij