Zachorowalność na raka rośnie na całym świecie
Katarzyna Szulik

Zachorowalność na raka rośnie na całym świecie

Profilaktyka, wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie – zwalczanie nowotworów musi opierać się na tych trzech filarach, o czym warto przypomnieć w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem. Choć władze państw rozumieją to coraz lepiej, problem nie maleje. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC), zachorowalność na nowotwory rośnie na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Walki Rakiem został ustanowiony w 2000 roku i od tej pory jest obchodzony pod egidą UICC. Statystyki na temat zachorowalności gromadzi również Światowa Organizacja Zdrowia, która zanotowała znaczący wzrost w tej kwestii. W 2014 roku raka wykryto u 14 mln osób, podczas gdy w 2000 roku odnotowano tylko 10 mln zachorowań. Zgodnie z prognozami World Cancer Report, w 2020 roku ich liczba może wzrosnąć do 17 mln, a w 2035 roku aż do 24 mln. Pozytywnym przykładem na tle świata są Stany Zjednoczone, gdzie wbrew dominującej tendencji odnotowuje się spadek umieralności z tytułu raka.

Sytuacja pogarsza się również w Polsce. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, przybywa chorujących na nowotwory złośliwe. Ich liczba w ciągu ostatnich trzydziestu lat podwoiła się. Za największą ilość zgonów odpowiadają nowotwory płuc, jelita grubego, żołądka oraz piersi - w ich wyniku co roku umiera ponad 40 tys. Polaków.

Cancer plan dla Polski

Tymczasem ministerstwo zdrowia zapowiada powrót do strategii walki z rakiem w Polsce, co zapowiada powstanie Cancer Planu z prawdziwego zdarzenia. Polska pozostaje jednym z zaledwie trzech krajów europejskich, które wciąż go nie posiadają.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział umieszczenie onkologii na liście resortowych priorytetów oraz rozpoczęcie wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024, czyli polskiego “Cancer planu”. To pierwsze w Polsce opracowanie uwzględniające szerokie spektrum zagadnień związanych ze zwalczaniem nowotworów, od profilaktyki i szkolenia, przez poprawę warunków opieki po wsparcie po udanym leczeniu. Cancer plan powstał dzięki wspólnym wysiłkom przedstawicieli administracji państwowej, towarzystw naukowych oraz organizacji pozarządowych.

Posiadanie Cancer planu jest kluczowe dla skutecznego i kompleksowego leczenia nowotworów. Takiej strategi jak dotąd nie stworzyły tylko Polska, Bułgaria oraz Słowacja. Ich skuteczność potwierdzają statystyki. Udowodniono, że w krajach rozwiniętych posiadających strategię walki z rakiem udaje się uratować nawet ponad połowę chorych na nowotwór. W Polsce te odsetek jest o kilkanaście punktów procentowych niższy.

Mammografia i cytologia coraz popularniejsze

Na efekty Cancer planu trzeba będzie poczekać, jednak już dziś ogłosić można sukces Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Tylko w 2015 roku badaniom poddało się 1,1 mln kobiet, spośród których aż 40 tys. zostało skierowanych na dalszą diagnostykę lub leczenie. O połowę mniej kobiet skorzystało z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy – badania przeszło 620 tys. kobiet.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest dedykowany kobietom, które:

  • znajdują się między 50 a 69 rokiem życia
  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat
  • otrzymały wskazanie do ponownej mammografii
  • pochodzą z rodzin, w których wystąpił rak piersi lub mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2

Z kolei do programu cytologicznego kwalifikują się kobiety:

  • między 25 i 59 rokiem życia
  • które nie robiły cytologii od co najmniej trzech lat
  • obciążone czynnikami ryzyka (HIV, HPV, przyjmujące leki immunosupresyjne), które nie robiły cytologii od przynajmniej 12 miesięcy

Źródło: Wirtualna Polska, Medexpress

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij