Zachorowalność na raka rośnie na całym świecie
Katarzyna Szulik

Zachorowalność na raka rośnie na całym świecie

Profilaktyka, wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie – zwalczanie nowotworów musi opierać się na tych trzech filarach, o czym warto przypomnieć w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem. Choć władze państw rozumieją to coraz lepiej, problem nie maleje. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC), zachorowalność na nowotwory rośnie na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Walki Rakiem został ustanowiony w 2000 roku i od tej pory jest obchodzony pod egidą UICC. Statystyki na temat zachorowalności gromadzi również Światowa Organizacja Zdrowia, która zanotowała znaczący wzrost w tej kwestii. W 2014 roku raka wykryto u 14 mln osób, podczas gdy w 2000 roku odnotowano tylko 10 mln zachorowań. Zgodnie z prognozami World Cancer Report, w 2020 roku ich liczba może wzrosnąć do 17 mln, a w 2035 roku aż do 24 mln. Pozytywnym przykładem na tle świata są Stany Zjednoczone, gdzie wbrew dominującej tendencji odnotowuje się spadek umieralności z tytułu raka.

Sytuacja pogarsza się również w Polsce. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, przybywa chorujących na nowotwory złośliwe. Ich liczba w ciągu ostatnich trzydziestu lat podwoiła się. Za największą ilość zgonów odpowiadają nowotwory płuc, jelita grubego, żołądka oraz piersi - w ich wyniku co roku umiera ponad 40 tys. Polaków.

Cancer plan dla Polski

Tymczasem ministerstwo zdrowia zapowiada powrót do strategii walki z rakiem w Polsce, co zapowiada powstanie Cancer Planu z prawdziwego zdarzenia. Polska pozostaje jednym z zaledwie trzech krajów europejskich, które wciąż go nie posiadają.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział umieszczenie onkologii na liście resortowych priorytetów oraz rozpoczęcie wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024, czyli polskiego “Cancer planu”. To pierwsze w Polsce opracowanie uwzględniające szerokie spektrum zagadnień związanych ze zwalczaniem nowotworów, od profilaktyki i szkolenia, przez poprawę warunków opieki po wsparcie po udanym leczeniu. Cancer plan powstał dzięki wspólnym wysiłkom przedstawicieli administracji państwowej, towarzystw naukowych oraz organizacji pozarządowych.

Posiadanie Cancer planu jest kluczowe dla skutecznego i kompleksowego leczenia nowotworów. Takiej strategi jak dotąd nie stworzyły tylko Polska, Bułgaria oraz Słowacja. Ich skuteczność potwierdzają statystyki. Udowodniono, że w krajach rozwiniętych posiadających strategię walki z rakiem udaje się uratować nawet ponad połowę chorych na nowotwór. W Polsce te odsetek jest o kilkanaście punktów procentowych niższy.

Mammografia i cytologia coraz popularniejsze

Na efekty Cancer planu trzeba będzie poczekać, jednak już dziś ogłosić można sukces Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Tylko w 2015 roku badaniom poddało się 1,1 mln kobiet, spośród których aż 40 tys. zostało skierowanych na dalszą diagnostykę lub leczenie. O połowę mniej kobiet skorzystało z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy – badania przeszło 620 tys. kobiet.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest dedykowany kobietom, które:

 • znajdują się między 50 a 69 rokiem życia
 • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat
 • otrzymały wskazanie do ponownej mammografii
 • pochodzą z rodzin, w których wystąpił rak piersi lub mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2

Z kolei do programu cytologicznego kwalifikują się kobiety:

 • między 25 i 59 rokiem życia
 • które nie robiły cytologii od co najmniej trzech lat
 • obciążone czynnikami ryzyka (HIV, HPV, przyjmujące leki immunosupresyjne), które nie robiły cytologii od przynajmniej 12 miesięcy

Źródło: Wirtualna Polska, Medexpress

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij