
Zachorowalność na raka rośnie na całym świecie
Międzynarodowy Dzień Walki Rakiem został ustanowiony w 2000 roku i od tej pory jest obchodzony pod egidą UICC. Statystyki na temat zachorowalności gromadzi również Światowa Organizacja Zdrowia, która zanotowała znaczący wzrost w tej kwestii. W 2014 roku raka wykryto u 14 mln osób, podczas gdy w 2000 roku odnotowano tylko 10 mln zachorowań. Zgodnie z prognozami World Cancer Report, w 2020 roku ich liczba może wzrosnąć do 17 mln, a w 2035 roku aż do 24 mln. Pozytywnym przykładem na tle świata są Stany Zjednoczone, gdzie wbrew dominującej tendencji odnotowuje się spadek umieralności z tytułu raka.
Sytuacja pogarsza się również w Polsce. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów, przybywa chorujących na nowotwory złośliwe. Ich liczba w ciągu ostatnich trzydziestu lat podwoiła się. Za największą ilość zgonów odpowiadają nowotwory płuc, jelita grubego, żołądka oraz piersi - w ich wyniku co roku umiera ponad 40 tys. Polaków.
Cancer plan dla Polski
Tymczasem ministerstwo zdrowia zapowiada powrót do strategii walki z rakiem w Polsce, co zapowiada powstanie Cancer Planu z prawdziwego zdarzenia. Polska pozostaje jednym z zaledwie trzech krajów europejskich, które wciąż go nie posiadają.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział umieszczenie onkologii na liście resortowych priorytetów oraz rozpoczęcie wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024, czyli polskiego “Cancer planu”. To pierwsze w Polsce opracowanie uwzględniające szerokie spektrum zagadnień związanych ze zwalczaniem nowotworów, od profilaktyki i szkolenia, przez poprawę warunków opieki po wsparcie po udanym leczeniu. Cancer plan powstał dzięki wspólnym wysiłkom przedstawicieli administracji państwowej, towarzystw naukowych oraz organizacji pozarządowych.
Posiadanie Cancer planu jest kluczowe dla skutecznego i kompleksowego leczenia nowotworów. Takiej strategi jak dotąd nie stworzyły tylko Polska, Bułgaria oraz Słowacja. Ich skuteczność potwierdzają statystyki. Udowodniono, że w krajach rozwiniętych posiadających strategię walki z rakiem udaje się uratować nawet ponad połowę chorych na nowotwór. W Polsce te odsetek jest o kilkanaście punktów procentowych niższy.
Mammografia i cytologia coraz popularniejsze
Na efekty Cancer planu trzeba będzie poczekać, jednak już dziś ogłosić można sukces Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Tylko w 2015 roku badaniom poddało się 1,1 mln kobiet, spośród których aż 40 tys. zostało skierowanych na dalszą diagnostykę lub leczenie. O połowę mniej kobiet skorzystało z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy – badania przeszło 620 tys. kobiet.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest dedykowany kobietom, które:
- znajdują się między 50 a 69 rokiem życia
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat
- otrzymały wskazanie do ponownej mammografii
- pochodzą z rodzin, w których wystąpił rak piersi lub mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2
Z kolei do programu cytologicznego kwalifikują się kobiety:
- między 25 i 59 rokiem życia
- które nie robiły cytologii od co najmniej trzech lat
- obciążone czynnikami ryzyka (HIV, HPV, przyjmujące leki immunosupresyjne), które nie robiły cytologii od przynajmniej 12 miesięcy
Źródło: Wirtualna Polska, Medexpress