Choroby męskich narządów płciowych
Michał Posmykiewicz

Choroby męskich narządów płciowych

Choroby narządów płciowych są dla większości mężczyzn bardzo wstydliwe. Często pacjenci do tego stopnia czują się skonsternowani, że w ogóle nie chcą skorzystać z pomocy lekarza i odwlekają wizytę do momentu, kiedy dolegliwości są już tak nasilone, że bez użycia właściwych leków nie mogą normalnie funkcjonować. Należy zaznaczyć, że takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Brak leczenia lub niewłaściwe leczenie domowymi metodami może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, czasami nawet nieodwracalnych — do niepłodności włącznie.

U mężczyzn może niekiedy dojść do infekcji i zakażenia narządów płciowych. Najczęstszym ich rodzajem jest grzybica. Czasami mogą pojawić się infekcje bakteryjne, takie jak rzeżączka czy chlamydia.

Jakie są objawy chorób męskich narządów płciowych?

  • Grzybica narządów płciowych

Pojawia się nieprzyjemny świąd, pieczenie i zaczerwienienie penisa. Występuje też biały nalot na członku (najwięcej pod napletkiem). Mężczyzna może odczuwać ból podczas stosunku oraz często oddawać mocz.

  • Rzeżączka

Charakterystycznym objawem jest wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

  • Zakażenie chlamydią

Bardzo często przebieg tej infekcji jest zupełnie bezobjawowy, a jeśli objawy są obecne to zwykle widoczny bywa wyciek śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz pieczenie w czasie oddawania moczu.

Męskie choroby narządów płciowych — jak wygląda ich leczenie?

W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne jest zastosowanie właściwych antybiotyków, a podczas grzybicy miejscowych oraz doustnych leków przeciwgrzybiczych. 

  • Stulejka

Stulejka to wrodzone lub nabyte schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka, które zupełnie uniemożliwia lub znacznie utrudnia jego ściąganie zarówno w czasie spoczynku, jak i w stanie wzwodu. Zazwyczaj jest problemem dotykającym chłopców. Jednak nabyta stulejka może być kłopotliwa nawet dla mężczyzn w wieku podeszłym. Wymaga konsultacji z chirurgiem, który po badaniu zaleci właściwe postępowanie. U małych chłopców zwykle początkowo zalecane są treningi napletka i stosowanie maści, a w razie braku poprawy wskazany jest zabieg chirurgiczny. U dorosłych zazwyczaj chirurg od razu decyduje o skierowaniu pacjenta na zabieg.  

  • Zapalenie jąder 

Kolejny „męski” problem to zapalenie jąder. Jego przyczyną może być infekcja dróg moczowo-płciowych (np. zakażenie chlamydią). Niekiedy rozwija się jako powikłanie po śwince. Zdarza się, że dochodzi do niego na skutek obecności przeszkody podpęcherzowej (jest to typowe dla mężczyzn powyżej 50. roku życia). Podczas zapalenia jąder pojawia się ich ból i tkliwość. Obecny jest też obrzęk moszny oraz ból krocza. W leczeniu stosuje się (w zależności od przyczyny) antybiotykoterapię, niesteroidowe leki przeciwzapalne, odpoczynek, uniesienie moszny. Niekiedy zachodzi potrzeba usunięcia jądra. 

To nieprawidłowe poszerzenie światła naczyń żylnych. Bardzo często nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w czasie badania. Może zdarzyć się jednak, że ich obecność będzie wywoływać ból oraz uczucie ciężaru w okolicy moszny oraz pachwiny. Niekiedy dolegliwości nasilają się podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej, a także w czasie erekcji. Dodatkowym objawem jest również nadmierne ucieplenie moszny. Zdarza się, że mężczyzna sam odkrywa u siebie obecność guzków zlokalizowanych nad jądrem.

Żylaki powrózka nasiennego zazwyczaj wymagają zabiegu operacyjnego. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do trwałej bezpłodności. 
  • Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Zapalenie prostaty występuje u mężczyzn bardzo często, zwykle dotyka pacjentów pomiędzy 18. a 50. rokiem życia. Może przebiegać w formie zapalenia ostrego i przewlekłego. W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego obecna jest wysoka gorączka, silny ból podbrzusza, często nudności oraz wymioty. W czasie oddawania moczu mężczyzna odczuwa silny ból. Zazwyczaj wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Podczas zapalenia przewlekłego dochodzi głównie do pobolewania podbrzusza, jąder lub krocza. Pojawia się uczucie dyskomfortu w kroczu. Pacjent częściej oddaje mocz, a w nasieniu widoczna jest krew. Najczęstszą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego bywa infekcja bakteryjna. Konieczna jest antybiotykoterapia. 

Nie należy lekceważyć ani wstydzić się żadnych dolegliwości, nawet tych dotyczących najbardziej intymnych okolic ciała. Brak leczenia może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, najlepiej (w zależności od rodzaju problemu) z dermatologiem lub urologiem.

W razie braku możliwości szybkiej wizyty u specjalisty można po prostu skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego w poradni POZ. Doktora obowiązuje tajemnica lekarska, więc żaden problem pacjenta nie zostanie rozpowszechniony.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl