Choroby męskich narządów płciowych

Choroby męskich narządów płciowych są niestety dla większości mężczyzn bardzo wstydliwą przypadłością. Bardzo często pacjenci do tego stopnia czują się zawstydzeni, że w ogóle nie chcą skorzystać z pomocy lekarza i odwlekają wizytę do momentu, kiedy dolegliwości są już tak nasilone, że bez użycia właściwych leków nie da się normalnie funkcjonować. Należy zaznaczyć, że takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne - brak leczenia lub niewłaściwe leczenie domowymi metodami może doprowadzić bowiem do poważnych konsekwencji zdrowotnych, czasami nawet nieodwracalnych, do niepłodności włącznie. Jakie problemy mogą dotykać mężczyzn?

Infekcje i zakażenia narządów płciowych

Może zdarzyć się, że dojdzie do infekcji i zakażenia narządów płciowych. Najczęstszym rodzajem zakażenia jest grzybica, czasami mogą jednak zdarzyć się również infekcje bakteryjne, takie jak rzeżączka czy też zakażenie chlamydią.
Jakie są objawy infekcji męskich narządów płciowych?
  • Grzybica narządów płciowych
W przypadku grzybicy narządów płciowych pojawia się nieprzyjemny świąd i pieczenie penisa. Ponadto obecne jest także zaczerwienie penisa, widoczny jest również biały nalot na członku (najwięcej pod napletkiem). Dodatkowo, może obecny być ból podczas stosunku oraz częstsze oddawanie moczu.
  • Rzeżączka
Charakterystycznym objawem jest w tym przypadku wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.
  • Zakażenie Chlamydią
Bardzo często przebieg tej infekcji jest zupełnie bezobjawowy, a jeśli objawy są obecne, to zwykle widoczny jest wyciek śluzowej lub śluzowo - ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz pieczenie w czasie oddawania moczu.
Jak zatem wygląda leczenie infekcji męskich narządów płciowych? W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne jest zastosowanie właściwych antybiotyków, zaś w przypadku grzybicy stosowane są miejscowe oraz doustne leki przeciwgrzybicze. 

Stulejka

Innym problemem dotykającym mężczyzn może być stulejka. Stulejka jest to wrodzone lub nabyte schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka, które zupełnie uniemożliwia lub znacznie utrudnia ściąganie napletka, zarówno w czasie spoczynku, jak i w stanie wzwodu. Zazwyczaj stulejka jest problemem, który dotyka chłopców, jednak nabyta stulejka może być problemem u mężczyzn nawet w wieku podeszłym. Stulejka zawsze wymaga konsultacji z chirurgiem, który po badaniu zaleci właściwe postępowanie. U małych chłopców zwykle początkowo zalecane są treningi napletka i stosowanie maści, a w razie braku poprawy wskazany jest zabieg chirurgiczny. U dorosłych mężczyzn zwykle od razu chirurg decyduje się na zabieg.  

Zapalenie jąder

Kolejny "męski " problem to zapalenie jąder. Kiedy do niego dochodzi? Przyczyną zapalenia jąder może być infekcja dróg moczowo-płciowych (np. zakażenie chlamydią). Ponadto zapalenie jąder może również rozwinąć się jako powikłanie po przechorowaniu świnki. Zdarza się, że do zapalenia jąder dochodzi na skutek obecności przeszkody podpęcherzowej (jest to typowe dla mężczyzn powyżej 50 roku życia). Jakie są objawy zapalenia jąder? Przede wszystkim pojawia się ból i tkliwość jąder, obecny jest też obrzęk moszny i ból krocza. Jak wygląda leczenie zapalenia jader? W leczeniu stosuje się, w zależności od przyczyny, antybiotykoterapię, niesteroidowe leki przeciwzapalne, odpoczynek, uniesienie moszny, niestety, czasami w razie braku poprawy zachodzi potrzeba usunięcia jądra. 

Żylaki powrózka nasiennego

Zdarza się również, że u niektórych mężczyzn pojawia się problem żylaków powrózka nasiennego. Żylaki powrózka nasiennego to nieprawidłowe poszerzenie światła naczyń żylnych powrózka nasiennego. Jakie są objawy obecności żylaków powrózka nasiennego? Bardzo często nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w czasie badania. Może zdarzyć się jednak, że ich obecność będzie wywoływać ból i uczucie ciężaru w okolicy moszny i pachwiny, dolegliwości mogą nasilać się podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej i w czasie erekcji. Dodatkowym objawem jest również nadmierne ucieplenie moszny. Ponadto zdarza się, że mężczyzna sam odkryje u siebie obecność guzków zlokalizowanych nad jądrem. Obecność żylaków powrózka nasiennego zazwyczaj wymaga zabiegu operacyjnego. Nigdy nie wolno zlekceważyć obecności żylaków powrózka nasiennego, bowiem ich obecność może doprowadzić do trwałej bezpłodności. 

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Kolejnym problemem może być zapalenie gruczołu krokowego (prostaty). Zdarza się ono u mężczyzn bardzo często, zwykle dotyka pacjentów pomiędzy 18 a 50 rokiem życia. Może przebiegać w formie zapalenia ostrego i przewlekłego. W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego obecna jest wysoka gorączka, pojawia się silny ból podbrzusza, często obecne są także nudności i wymioty. W czasie oddawania moczu mężczyzna odczuwa silny ból. Bardzo często w takiej sytuacji pacjent wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. W przypadku zapalenia przewlekłego dolegliwości to głównie pobolewanie podbrzusza, jąder lub krocza, obecne jest uczucie dyskomfortu w kroczu, pacjent częściej oddaje mocz, natomiast w nasieniu obecna jest krew. Najczęstszą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego jest infekcja bakteryjna, konieczne jest leczenie antybiotykiem. 
Nigdy nie lekceważ ani nie wstydź się żadnych dolegliwości, nawet tych dotyczących najbardziej intymnych okolic ciała. Brak leczenia może nieść za sobą poważne konsekwencje! W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem - najlepiej, aby był to, w zależności od rodzaju problemu, lekarz dermatolog lub urolog, a w razie braku możliwości szybkiej wizyty u specjalisty należy po prostu skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego w poradni POZ. Należy pamiętać o tym, że żaden lekarz nie będzie śmiał się z problemu, z którym do niego pacjent się zgłosi, jak również nie podzieli się wstydliwą dla pacjenta kwestią z kimś innym, ponieważ obowiązuje go tajemnica lekarska.

Podziel się: