Choroby męskich narządów płciowych
Michał Posmykiewicz

Choroby męskich narządów płciowych

Choroby narządów płciowych są dla większości mężczyzn bardzo wstydliwe. Często pacjenci do tego stopnia czują się skonsternowani, że w ogóle nie chcą skorzystać z pomocy lekarza i odwlekają wizytę do momentu, kiedy dolegliwości są już tak nasilone, że bez użycia właściwych leków nie mogą normalnie funkcjonować. Należy zaznaczyć, że takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Brak leczenia lub niewłaściwe leczenie domowymi metodami może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, czasami nawet nieodwracalnych — do niepłodności włącznie.

U mężczyzn może niekiedy dojść do infekcji i zakażenia narządów płciowych. Najczęstszym ich rodzajem jest grzybica. Czasami mogą pojawić się infekcje bakteryjne, takie jak rzeżączka czy chlamydia.

Jakie są objawy chorób męskich narządów płciowych?

  • Grzybica narządów płciowych

Pojawia się nieprzyjemny świąd, pieczenie i zaczerwienienie penisa. Występuje też biały nalot na członku (najwięcej pod napletkiem). Mężczyzna może odczuwać ból podczas stosunku oraz często oddawać mocz.

  • Rzeżączka

Charakterystycznym objawem jest wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

  • Zakażenie chlamydią

Bardzo często przebieg tej infekcji jest zupełnie bezobjawowy, a jeśli objawy są obecne to zwykle widoczny bywa wyciek śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz pieczenie w czasie oddawania moczu.

Męskie choroby narządów płciowych — jak wygląda ich leczenie?

W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne jest zastosowanie właściwych antybiotyków, a podczas grzybicy miejscowych oraz doustnych leków przeciwgrzybiczych. 

  • Stulejka

Stulejka to wrodzone lub nabyte schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka, które zupełnie uniemożliwia lub znacznie utrudnia jego ściąganie zarówno w czasie spoczynku, jak i w stanie wzwodu. Zazwyczaj jest problemem dotykającym chłopców. Jednak nabyta stulejka może być kłopotliwa nawet dla mężczyzn w wieku podeszłym. Wymaga konsultacji z chirurgiem, który po badaniu zaleci właściwe postępowanie. U małych chłopców zwykle początkowo zalecane są treningi napletka i stosowanie maści, a w razie braku poprawy wskazany jest zabieg chirurgiczny. U dorosłych zazwyczaj chirurg od razu decyduje o skierowaniu pacjenta na zabieg.  

  • Zapalenie jąder 

Kolejny „męski” problem to zapalenie jąder. Jego przyczyną może być infekcja dróg moczowo-płciowych (np. zakażenie chlamydią). Niekiedy rozwija się jako powikłanie po śwince. Zdarza się, że dochodzi do niego na skutek obecności przeszkody podpęcherzowej (jest to typowe dla mężczyzn powyżej 50. roku życia). Podczas zapalenia jąder pojawia się ich ból i tkliwość. Obecny jest też obrzęk moszny oraz ból krocza. W leczeniu stosuje się (w zależności od przyczyny) antybiotykoterapię, niesteroidowe leki przeciwzapalne, odpoczynek, uniesienie moszny. Niekiedy zachodzi potrzeba usunięcia jądra. 

To nieprawidłowe poszerzenie światła naczyń żylnych. Bardzo często nie dają one żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo w czasie badania. Może zdarzyć się jednak, że ich obecność będzie wywoływać ból oraz uczucie ciężaru w okolicy moszny oraz pachwiny. Niekiedy dolegliwości nasilają się podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej, a także w czasie erekcji. Dodatkowym objawem jest również nadmierne ucieplenie moszny. Zdarza się, że mężczyzna sam odkrywa u siebie obecność guzków zlokalizowanych nad jądrem.

Żylaki powrózka nasiennego zazwyczaj wymagają zabiegu operacyjnego. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do trwałej bezpłodności. 
  • Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Zapalenie prostaty występuje u mężczyzn bardzo często, zwykle dotyka pacjentów pomiędzy 18. a 50. rokiem życia. Może przebiegać w formie zapalenia ostrego i przewlekłego. W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego obecna jest wysoka gorączka, silny ból podbrzusza, często nudności oraz wymioty. W czasie oddawania moczu mężczyzna odczuwa silny ból. Zazwyczaj wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Podczas zapalenia przewlekłego dochodzi głównie do pobolewania podbrzusza, jąder lub krocza. Pojawia się uczucie dyskomfortu w kroczu. Pacjent częściej oddaje mocz, a w nasieniu widoczna jest krew. Najczęstszą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego bywa infekcja bakteryjna. Konieczna jest antybiotykoterapia. 

Nie należy lekceważyć ani wstydzić się żadnych dolegliwości, nawet tych dotyczących najbardziej intymnych okolic ciała. Brak leczenia może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, najlepiej (w zależności od rodzaju problemu) z dermatologiem lub urologiem.

W razie braku możliwości szybkiej wizyty u specjalisty można po prostu skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego w poradni POZ. Doktora obowiązuje tajemnica lekarska, więc żaden problem pacjenta nie zostanie rozpowszechniony.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij