Lekarze wydają za mało zielonych kart
Katarzyna Szulik

Lekarze wydają za mało zielonych kart

Zielona karta to przepustka do szybkiej ścieżki diagnostycznej dla chorych na raka, jednak niewielu może na nią liczyć. Z najnowszych danych wynika, że karty otrzymało 230 tys. chorych, podczas gdy szacowano, że ze zmian skorzysta około 750 tysięcy.

Szybkie wykrycie choroby, w czym mają pomóc zielone karty, daje największe szanse na wyleczenie. Podejmowanie terapii w zaawansowanym stadium nie daje tak dobrych rezultatów, zwłaszcza w Polsce, gdzie wyniki leczenia są wyraźnie gorsze niż w krajach rozwiniętych. Sytuacji miało zaradzić uprzywilejowanie chorych na nowotwór w kolejkach, jednak jak na razie większość z nich nie może liczyć na specjalne traktowanie.

Kropla w morzu potrzeb

Zmiany wprowadzono z myślą o tym, by pacjenci mogli otrzymywać zielone karty już u lekarzy POZ, a więc możliwie jak najszybciej, by móc błyskawicznie rozpocząć leczenie. W praktyce to właśnie oni wydają ich najmniej. Spośród wspomnianych 230 tys. kart jedynie 75 tys. zostało wypisanych przez lekarzy POZ. Warto przypomnieć, że nie wszyscy, którzy otrzymali karty okazują się chorzy – szybka ścieżka ma tę ewentualność potwierdzić lub wykluczyć. Szacuje się, że nowotwór jest wykrywany u jednej na 5 badanych osób, co pozwala sądzić, że wśród 230 tys. posiadaczy zielonych kart znalazło się mniej niż 50 tys. chorych. Biorąc pod uwagę, że w Polsce rocznie diagnozuje się 150 tys. przypadków raka, na szybką pomoc liczyć może zaledwie jedna trzecia chorych.

Do lekarza z podejrzeniem

Lekarze pierwszego kontaktu jako jedyni mogą wydawać zielone karty w razie podejrzenia nowotworu. Ich ostrożność w tym względzie wynika z obecnych zapisów ustawy, które przewidują kary, jeśli wypiszą ich zbyt dużo. Pacjenci powinni jednak pamiętać, że w razie wątpliwości mogą sami domagać się wydania karty, jeśli jest ku temu podstawa. Limity wydawania kart mają zostać zniesione w tym roku, co powinno skłonić lekarzy POZ do sięgania po nie częściej.

Żeby otrzymać zieloną kartę w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu konieczny jest wywiad i badanie. To ostatnie nie jest wymagane, gdy np. lekarz wyczuje guzka w piersi, stwierdzi długotrwały i nie dający się wyleczyć kaszel lub uzna, że nagły spadek wagi lub gorączka mają bliżej niewytłumaczalne przyczyny.

W innych wypadkach podstawą do wydania karty są wyniki badań, na które kieruje lekarz. Jeśli potwierdzą wstępną diagnozę, pacjent otrzymuje zieloną kartę, z którą kontynuuje leczenie. Warto wiedzieć, że karta jest własnością pacjenta, który musi mieć ją ze sobą podczas wizyt lekarskich i badań. Po wypisaniu ich wyników lub wniosków jest ona zwracana.

Polecane dla Ciebie

Do specjalisty z diagnozą

Do wydawania zielonych kart uprawnieni są również lekarze specjaliści, jednak formalnie tylko w sytuacji, gdy diagnoza jest pewna i potwierdzona. Ministerstwo uspokaja, że jeśli specjalista ma uzasadnione podejrzenie wystąpienia nowotworu, również może przepisać kartę pacjentowi, a oficjalne zasady z tym związane już wkrótce mają ulec zmianie.

Niechęć do wydawania zielonych kart może mieć związek także ze stosunkowo niewielką liczba poradni, które podpisały z NFZ kontrakt na realizację pakietu onkologicznego. Tylko w takiej placówce można skorzystać z szybkiej ścieżki, a ich listę można znaleźć na stronie internetowej danego oddziału wojewódzkiego NFZ w zakładce Szybka Terapia Onkologiczna. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, na przykład w województwie śląskim pakiet realizuje co druga  przychodnia gastroenterologiczna i tylko co siódma poradnia urologiczna.

Na wizytę w poradni nie powinniśmy czekać dłużej niż dwa tygodnie, a diagnoza i rozpoczęcie leczenia powinny nastąpić w ciągu 9 tygodni.

Karta na nie każdy nowotwór

Trzeba pamiętać, że pakiet onkologiczny nie obejmuje leczenia wszystkich nowotworów. Kolejki wciąż obowiązują między innymi w terapiach:

  • raka skóry za wyjątkiem czerniaka
  • nowotworów złośliwych tkanek miękkich u dorosłych
  • jeśli chory ma dwa nowotwory jednocześnie - wtedy tylko ten zdiagnozowany jako pierwszy może być leczony szybką ścieżką

Problemy z uzyskaniem karty mają również pacjenci z ostrą białaczką, ponieważ w ich wypadku leczenie musi być rozpoczęte natychmiast, podczas gdy pakiet narzuca konieczność przeprowadzenia diagnostyki. Podobne problemy będą mieć pacjenci z białaczką przewlekłą, bo odwrotnie, nie muszą potrzebować leczenia w ciągu przepisowych 9 tygodni.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij