Czy e-papierosy rzeczywiście pomagają rzucić palenie?
Katarzyna Szulik

Czy e-papierosy rzeczywiście pomagają rzucić palenie?

Na początku stycznia brytyjskie ministerstwo zdrowia zadecydowało o wydawaniu e-papierosów na receptę i refundacji części ich kosztów. Wszystko po to, by tradycyjni palacze sięgnęli po mniej szkodliwą, przynajmniej teoretycznie, alternatywę. Ale czy elektroniczne papierosy rzeczywiście redukują ogólną liczbę palaczy? Eksperci mają wątpliwości.

Zdrowy rozsądek i dbałość o zdrowie muszą walczyć z argumentami ekonomicznymi, ponieważ rynek e-papierosów rośnie i dziś jest wart 6 miliardów dolarów w skali świata.

Zwolennicy elektronicznego „dymka” wskazują, że dzięki niemu wielu ludzi rzuciło palenie konwencjonalne. Przeciwnicy zwracają jednak uwagę, że e-papierosy, jako bardziej społecznie akceptowane, mogą stać się furtką do sięgnięcia po ich bardziej szkodliwą odmianę, zwłaszcza wśród osób młodych. Nie brak również wątpliwości co do wpływu e-papierosów na nasze zdrowie. Rakotwórcze substancje smoliste w ich składzie zastępują chemikalia, które również mogą szkodzić palaczom.

„Dymek” z refundacją

Mimo to w brytyjskie ministerstwo zdrowia uznało, że e-papierosy zasługują na miano leku dla palących i będą przepisywane na receptę osobom chcącym zerwać z tytoniem. Public Health England przekonuje, że e-papierosy są o 95% mniej szkodliwe od tradycyjnych. Decyzja Brytyjczyków ma pozostawać w zgodzie z praktykami samych obywateli, dla których elektroniczny dymek jest najpopularniejszą metoda rzucania palenia. Zgodnie z badaniami aż 2 na 3 palących w Wielkiej Brytanii, którzy postanowili rzucić, zrobiło to dzięki e-papierosom. Teraz będą one refundowane, a więc tańsze i jeszcze łatwiej dostępne, co ma obniżyć koszty leczenia chorób skorelowanych z paleniem tytoniu.

E-papieros w parze ze zwykłym

Niestety, dla wielu palaczy e-papierosy nie są sposobem na niepalenie, ale używką uzupełniającą pierwotny nałóg, na przykład w miejscach czy sytuacjach, gdy palenie jest niedozwolone. Taka praktykę trudno uznać za sprzyjającą pozbyciu się nałogu.

Tę tezę potwierdza ankieta przeprowadzona przez internetowy magazyn poświęcony nauce The conversation na próbie 2400 Amerykanów. Jej wyniki pokazały, że 37% „tradycyjnych” palaczy postrzega e-papierosy jako używkę komplementarną wobec zwykłych papierosów, a nie je zastępującą. Wśród osób, które zastąpiły papierosy zwykłe elektronicznymi, tylko nieco ponad połowa zrobiła to, by ostatecznie zerwać z nałogiem. W gronie palących oba typy papierosów rzuceniem zainteresowanych było tylko 40 proc. 

Ankieta pokazała także, że osoby nie palące nie są świadome tego, w jaki sposób palacze stosują e-papierosy – niemal 3/4 uważa, że papierosy elektroniczne służą zastępowaniu zwykłych, więc są korzystne dla zdrowia publicznego.

E-papieros kusi młodych

Z badania przeprowadzonego w 2014 roku przez Centers for Disease Control and Prevention w USA wynika, że w latach 2011-2012 liczba młodych ludzi (w wieku gimnazjalnym i licealnym) palących e-papierosy wzrosła ponad dwukrotnie. Większa akceptacja połączona z łatwiejszym dostępem i szerokim wyborem smaków sprawia, że e-papierosy staja się atrakcyjne dla coraz młodszych użytkowników, co może mieć konsekwencje w przyszłości.

W rezultacie produkt, który w założeniu miał zmniejszyć liczbę palaczy i pomagać im w  walce z nałogiem, w praktyce może okazać się „koniem trojańskim” w walce z tytoniem. Podnoszenie cen zwykłych papierosów może skutecznie zniechęcać do ich używania, ale  z drugiej strony zwiększy popularność elektronicznych alternatyw, zachęcając do stosowania obu naraz. Te fakty powinny być brane pod uwagę przy opracowywaniu przepisów związanych z paleniem – e-papierosy nie będą cudownym rozwiązaniem tytoniowego problemu. 

Źródła: Theconversation.com, Reuters

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn najczęściej upatruje się w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Nerwica – leczenie. Jakie są metody walki z zaburzeniami nerwicowymi i jak długo trwa leczenie nerwicy?

  Metodą najczęściej stosowanej w ocenie nerwic jest psychoterapia, mająca na celu zrozumienie zastosowania opcji i modyfikację zachowania. W wymaganym stosowaniu lękowym należy zastosować leczenie farmakologiczne, przeważnie stosować leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Jak długo trwa leczenie nerwicy? Czy jesteś lekarzem, gdy zauważysz u siebie objawy towarzyszące nerwicom? 

 • Depresję można zdiagnozować na podstawie tętna

  Dzięki trwającej 24 godziny analizie rytmu serca można przewidzieć depresję z aż 90% skutecznością. Badania na ten temat zostały zaprezentowane podczas 33 Europejskiego Kongresu Neuropsychofarmakologii, a ich autorami są naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. 

 • Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

  Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij