
Jakich leków może zabraknąć w aptekach?
Zgodnie z ustawą antywywozową, warunkiem trafienia danego leku na listę są problemy z jego dostępnością w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Rozpoznanie takiej sytuacji leży w kompetencjach wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, którzy muszą zgłosić ten fakt do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który z kolei przekazuje dane ministrowi zdrowia. Następnie zagrożone leki zostają umieszczone w obwieszczeniu, którego ogłoszenie jest równoznaczne z zakazem wywozu wspomnianych preparatów za granicę.
Leki pod specjalnym nadzorem
Pośród 142 leków z aktualnej listy znalazły się między innymi preparaty przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe i kilka insulin. Ochroną objęto również skojarzoną szczepionkę bakteryjno-wirusową, stosowaną przeciw błonicy, krztuścowi, polio, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B. Pełna lista leków znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Ustawą w handel równoległy
Ogłaszanie list leków zagrożonych niedoborem to jeden z instrumentów mających ograniczyć proceder handlu równoległego, które znalazły się w uchwalonej wiosną 2015 roku noweli prawa farmaceutycznego. Dzięki niej Inspekcja Farmaceutyczna zyskała prawo do monitorowania, nadzoru oraz kontroli rozmieszczenia produktów leczniczych w łańcuchu dystrybucji. Oznacza to, że producenci, hurtownicy oraz aptekarze muszą informować Inspekcję o stanach magazynowych, wielkości sprzedaży i każdym zamiarze wywozu leku za granicę. By móc to zrobić, muszą uzyskać zgodę Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dodatkowo, wszystkie zamówienia na leki muszą być udokumentowane na piśmie, podobnie jak odmowa sprzedaży.
Zmianę sytuacji ma przynieść również zapowiadana przez wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę podwyżka urzędowych cen leków refundowanych, co ma spowodować, że wywóz leków za granicę stanie się nieopłacalny. Wzrost kosztów dotyczy wyłącznie dystrybutorów oraz hurtowników i nie wpłynie na ceny leków w aptekach.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Medexpress.pl