Jakich leków może zabraknąć w aptekach?
Katarzyna Szulik

Jakich leków może zabraknąć w aptekach?

Jednym ze sposobów na ograniczenie równoległego handlu lekami jest tworzenie list preparatów zagrożonych brakiem dostępności, których wywóz staje się zakazany. Ogłoszony we wtorek wykaz leków tego typu zawiera 142 pozycje.

Zgodnie z ustawą antywywozową, warunkiem trafienia danego leku na listę są problemy z jego dostępnością w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Rozpoznanie takiej sytuacji leży w kompetencjach wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, którzy muszą zgłosić ten fakt do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który z kolei przekazuje dane ministrowi zdrowia. Następnie zagrożone leki zostają umieszczone w obwieszczeniu, którego ogłoszenie jest równoznaczne z zakazem wywozu wspomnianych preparatów za granicę.

Leki pod specjalnym nadzorem

Pośród 142 leków z aktualnej listy znalazły się między innymi preparaty przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe i kilka insulin. Ochroną objęto również skojarzoną szczepionkę bakteryjno-wirusową, stosowaną przeciw błonicy, krztuścowi, polio, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B. Pełna lista leków znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Ustawą w handel równoległy

Ogłaszanie list leków zagrożonych niedoborem to jeden z instrumentów mających ograniczyć proceder handlu równoległego, które znalazły się w uchwalonej wiosną 2015 roku noweli  prawa farmaceutycznego. Dzięki niej Inspekcja Farmaceutyczna zyskała prawo do monitorowania, nadzoru oraz kontroli rozmieszczenia produktów leczniczych w łańcuchu dystrybucji.  Oznacza to, że producenci, hurtownicy oraz aptekarze muszą informować Inspekcję o stanach magazynowych, wielkości sprzedaży i każdym zamiarze wywozu leku za granicę. By móc to zrobić, muszą uzyskać zgodę Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dodatkowo, wszystkie zamówienia na leki muszą być udokumentowane na piśmie, podobnie jak odmowa sprzedaży.

Zmianę sytuacji ma przynieść również zapowiadana przez wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę podwyżka urzędowych cen leków refundowanych, co ma spowodować, że wywóz leków za granicę stanie się nieopłacalny. Wzrost kosztów dotyczy wyłącznie dystrybutorów oraz hurtowników i nie wpłynie na ceny leków w aptekach.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij