Jakich leków może zabraknąć w aptekach?
Katarzyna Szulik

Jakich leków może zabraknąć w aptekach?

Jednym ze sposobów na ograniczenie równoległego handlu lekami jest tworzenie list preparatów zagrożonych brakiem dostępności, których wywóz staje się zakazany. Ogłoszony we wtorek wykaz leków tego typu zawiera 142 pozycje.

Zgodnie z ustawą antywywozową, warunkiem trafienia danego leku na listę są problemy z jego dostępnością w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Rozpoznanie takiej sytuacji leży w kompetencjach wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, którzy muszą zgłosić ten fakt do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który z kolei przekazuje dane ministrowi zdrowia. Następnie zagrożone leki zostają umieszczone w obwieszczeniu, którego ogłoszenie jest równoznaczne z zakazem wywozu wspomnianych preparatów za granicę.

Leki pod specjalnym nadzorem

Pośród 142 leków z aktualnej listy znalazły się między innymi preparaty przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe i kilka insulin. Ochroną objęto również skojarzoną szczepionkę bakteryjno-wirusową, stosowaną przeciw błonicy, krztuścowi, polio, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B. Pełna lista leków znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Ustawą w handel równoległy

Ogłaszanie list leków zagrożonych niedoborem to jeden z instrumentów mających ograniczyć proceder handlu równoległego, które znalazły się w uchwalonej wiosną 2015 roku noweli  prawa farmaceutycznego. Dzięki niej Inspekcja Farmaceutyczna zyskała prawo do monitorowania, nadzoru oraz kontroli rozmieszczenia produktów leczniczych w łańcuchu dystrybucji.  Oznacza to, że producenci, hurtownicy oraz aptekarze muszą informować Inspekcję o stanach magazynowych, wielkości sprzedaży i każdym zamiarze wywozu leku za granicę. By móc to zrobić, muszą uzyskać zgodę Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dodatkowo, wszystkie zamówienia na leki muszą być udokumentowane na piśmie, podobnie jak odmowa sprzedaży.

Zmianę sytuacji ma przynieść również zapowiadana przez wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę podwyżka urzędowych cen leków refundowanych, co ma spowodować, że wywóz leków za granicę stanie się nieopłacalny. Wzrost kosztów dotyczy wyłącznie dystrybutorów oraz hurtowników i nie wpłynie na ceny leków w aptekach.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij