Nowy rok pod znakiem zmian w służbie zdrowia
Katarzyna Szulik

Nowy rok pod znakiem zmian w służbie zdrowia

Zgodnie z zapowiedziami ministra Konstantego Radziwiłła, 2016 rok upłynie pod znakiem eliminacji absurdów w prawie ochrony zdrowia. By to umożliwić, przy resorcie powstał specjalny zespół ekspertów – informuje "Rzeczpospolita". O jakie zmiany chodzi?

Wśród potencjalnych absurdów wymienia się obowiązek wykupu polis od zdarzeń medycznych, nałożony na szpitale w 2012 roku. Od tamtej pory nakaz ich posiadania jest wciąż przesuwany przez wzgląd na bardzo wysokie koszty ubezpieczeń. W związku z tym w resorcie zdrowia rozważana jest całkowita rezygnacja z obowiązku posiadania polis, które jak pokazuje praktyka, najwyraźniej nie są potrzebne.

Polisy od zdarzeń medycznych mają pomagać placówkom w sytuacjach, gdy poszkodowany pacjent uzyska rekompensatę na drodze pozasądowej, a więc w wyniku orzeczenia wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Odszkodowania tylko za błąd w szpitalu

Do grona absurdów zaliczono również możliwość dochodzenia rekompensaty za zdarzenie medyczne tylko w  sytuacji, gdy dojdzie do niego w szpitalu. W związku z tym pacjenci nie mają podstaw, by domagać się odszkodowania, jeśli do błędu dojdzie w karetce pogotowia lub w przychodni. Zwłaszcza w przypadku karetek prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wysokie, więc zasady prawa medycznego w dziedzinie odszkodowań powinny zostać rozszerzone – apeluje Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego.

Trudności ze stwierdzaniem zgonów

Reprezentujący je specjaliści zwracają również uwagę na brak jasnych regulacji w kwestii stwierdzania zgonów. Sytuację miało rozwiązać wprowadzenie instytucji koronera zapowiedziane przez poprzedni rząd, lecz nie ma gwarancji co do tego, że obecny resort zdrowia je zaakceptuje. Koroner mógłby stwierdzać śmierć danej osoby w zastępstwie lekarza rodzinnego, co dziś jest regułą.

Aktualne przepisy stanowią, że śmierć stwierdzić może wyłącznie lekarz ostatniej choroby pacjenta lub ten oddalony od miejsca zgonu o nie więcej niż 4 km. W praktyce oznacza to, że do zgonów wzywanych jest wielu przypadkowych lekarzy,  do tego bardzo niechętnie, ponieważ nie dostają za to żadnych dodatkowych pieniędzy.

Polecane dla Ciebie

Refundacja uderzy w osoby po przeszczepach?

Resort zdrowia od przewodnictwem Konstantego Radziwiłła musi sobie radzić nie tylko z absurdami powstałymi przed jego powołaniem, ale także z tymi, które wejdą w życie pod jego okiem. Początek 2016 roku przyniesie negatywne zmiany dla pacjentów po przeszczepach, ponieważ z najnowszej listy refundacyjnej zniknęły leki kluczowe dla ratowania ich życia – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Mowa o części preparatów immunosupresyjnych, które osoby o transplantacjach muszą przyjmować do końca życia. Rząd chce obniżyć koszty ich refundacji zastępując oryginały generykami, a więc preparatami opartymi o ten sam główny składnik leczniczy.

Niższe koszty powinny cieszyć również pacjentów, ci jednak obawiają się, że od 1 stycznia będą musieli płacić znacznie więcej za dotąd stosowane leki.

Pacjenci, dotąd przyjmujący wyłącznie leki oryginalne, obawiają się skutków działania generyków. Kolejny problem wiąże się z ich dostępnością. Do tej pory leki generyczne nie były refundowane, więc apteki sprowadzały je w niewielkiej ilości, co w styczniu może stać się problemem. Dodatkowo, preparat przeznaczony dla dzieci miał postać proszku do sporządzania zawiesiny, natomiast jego generyk nie występuje w tej formie, co budzi kolejne wątpliwości co do skuteczności. W apelu skierowanym do ministra zdrowia pacjenci podkreślają również, że zmiana leku z jednego na drugi w ich wypadku nie jest kwestią wyłącznie nowej recepty. By tak się stało, konieczne są liczne morfologie krwi, a nawet pobyt w szpitalu, co wiąże się z kolejnymi kosztami i stresem, zwłaszcza dla małych pacjentów.

Lekarze popierają wprowadzanie do obiegu generyków, jednak podkreślają, że zmiana nie powinna być gwałtowna i najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie okresu przejściowego.

Źródła: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij