×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polacy w nowatorski sposób wykorzystali Google Glass w czasie operacji

Rozszerzona rzeczywistość zmienia współczesne oblicze medycyny. Dzięki możliwościom stwarzanym przez takie urządzenia jak Google Glass czy Oculus nie tylko poprawia się jakość edukacji medycznej i terapii psychiatrycznych. Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie wykorzystali nową technologię podczas zabiegu kardiologicznego.

Polscy kardiochirurdzy wykonali pierwszą w historii operację wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości. Okulary Google Glass dostarczyły lekarzom sporo dodatkowych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Przełomowej operacji kardiochirurdzy z  Instytutu Kardiologii dokonali na czterdziestodziewięciolatku, u którego zdiagnozowano przewlekłą okluzję tętnicy wieńcowej

Zabiegu dokonano w maju 2015, pacjent ma się dobrze, a planowanie i przebieg operacji  opisano w listopadowym wydaniu “Canadian Journal of Cardiology”.

Zator to wyzwanie

Zazwyczaj zamknięcie światła tętnicy wieńcowej bywa problematyczne w operowaniu. Autorzy z Medical Express użyli nawet określenia “ostateczna granica w kardiologii interwencyjnej”. Największym wyzwaniem zaś bywa uzyskanie dokładnych informacji o lokalizacji zatoru już w czasie, gdy pacjent znajduje się na stole operacyjnym. Często też sukces zabiegu zależy w zbyt dużej mierze od przypadku.

Typowa procedura polega na wykorzystywaniu danych zebranych jeszcze przed zabiegiem dzięki tomografii komputerowej z kontrastem i angiografii. Kluczową rolę odgrywa tu zdolność operującego do  zapamiętania i odniesienia obrazu będącego efektem badań do stanu rzeczywistego, który zobaczyć może dopiero w chwili, gdy pacjent zostaje otwarty na stole zabiegowym.  Problemem jest też sama budowa naczyń. Jak przyznał w jednym z wywiadów kardiochirurg prof. Andrzej Wysokiński:

“Twarda, zwłókniała tkanka wypełniająca po dłuższym czasie światło naczynia wieńcowego trudno poddaje się tradycyjnie wykonywanej plastyce balonowej, łatwo dochodzi do perforacji tętnicy. Skuteczna rekanalizacja (CTO) przy pomocy nowoczesnych technik, między innymi drogą wsteczną przez krążenie oboczne i przy użyciu unikalnych cewników, poprawia funkcję lewej komory serca, zmniejsza nasilenie objawów dusznicy bolesnej, a niektóre badania wykazują, że ma także wpływ na wydłużenie czasu przeżycia chorych po zawale, z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca”

Okulary inne niż wszystkie

Dzięki okularom Google Glass zabiegi udrożniania stają się łatwiejsze. Lekarz ma dostęp do danych z badań przez cały czas trwania operacji. Dodatkowo może sterować głosem oraz gestami, by uzyskiwać w czasie rzeczywistym obraz z angiografii TK.  .

Maksymilian Opolski przyznał, że to, czego dokonano w Instytucie Kardiologii jest dowodem na doskonałą współpracę między doświadczonymi lekarzami a dynamicznie rozwijającym się segmentem  tzw. “wearable devices”, czyli inteligentnych akcesoriów.

“Użycie nowych technologii tego typu pozwala na znacznie sprawniejsze planowanie i bezpieczniejsze przeprowadzanie skomplikowanych inwazyjnych zabiegów kardiologicznych. Poprawia też komfort pracy lekarzy” - przyznaje kardiochirurg.

Google Glass standardem w przyszłości?

W depeszy, którą zespół dr Opolskiego dostarczył PAP specjaliści przyznają, że następnym krokiem w zastosowaniu Google Glass będzie umożliwienie lekarzowi oglądania w pełni dynamicznego obrazu 3D, dostosowanego w czasie rzeczywistym nie tylko do projekcji angiograficznej, ale też pokazującego bieżącą pozycję cewnika w trójwymiarowym układzie naczyń wieńcowych.

Źródło: Medical Express, PAP Nauka w Polsce


Podziel się: