Poznańscy lekarze zrekonstruowali miednicę dzięki drukowi 3D
Katarzyna Szulik

Poznańscy lekarze zrekonstruowali miednicę dzięki drukowi 3D

W Poznaniu przeprowadzono największą w Polsce operację rekonstrukcji kości miednicy przy użyciu technologii druku 3D. Ortopedom ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego jako pierwszym udało się z sukcesem odbudować tak duży fragment kości przy wykorzystaniu wydrukowanej protezy.

Operacje z wykorzystaniem druku 3D zyskują coraz większą popularność, ponieważ technologia pozwala stworzyć protezę „skrojoną na miarę” pod potrzeby konkretnego pacjenta. Dzięki temu szanse powodzenia zdecydowanie rosną, a obszar zastosowania druku w medycynie systematycznie się poszerza. Implanty z drukarki można umieszczać w miejscach trudno dostępnych i łączyć ze standardowymi protezami, co daje ogromne możliwości w zakresie rekonstrukcji.

Implant zamiast amputacji

Operacja w poznańskim szpitalu została przeprowadzona na początku listopada na  50-letnim pacjencie chorującym na rozległy nowotwór kości. Rak zaatakował kość krzyżową, biodrową i miednicy, co groziło amputacją nogi i trwałym kalectwem pacjenta. By ratować jego zdrowie, lekarze zdecydowali się na zastąpienie zainfekowanego fragmentu kości protezą wykonaną w technologii druku 3D.

Przy tak dużym obszarze rekonstrukcji, zastosowanie standardowej endoprotezy modularnej nie było możliwe, dlatego zdecydowano się na stworzenie spersonalizowanego implantu, który został wykonany przez drukarkę 3D.

By było to możliwie, przed operacją dokonano skanów i prześwietleń kości, które pozwoliły na stworzenie modelu kości z wyodrębnieniem umiejscowienia guza nowotworowego. Po określeniu obszaru rekonstrukcji powstał model protezy, która zastąpiła zainfekowany fragment kości. Implant kosztował 70 tys. zł, a jego przygotowanie trwało sześć tygodni.

Operacja powiodła się, a kolejnym etapem rekonwalescencji pacjenta będzie kilkutygodniowa rehabilitacja.

Sukces na skalę światową

Dokonanie poznańskich lekarzy zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ do tej pory drukowane protezy były wykorzystywane do zastępowania mniejszych fragmentów kości. We wspomnianym szpitalu tą metodą jak dotąd rekonstruowano fragmenty kości miednicy czy ręki.  Odbudowy kości z użyciem druku na tak dużą skalę podejmuje się zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych na świecie, do których grona właśnie dołączył Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego. Zakres niewątpliwie ma znaczenie, ale zdaniem lekarzy w tym wypadku równie ważna jest technologia, w jakiej wykonuje się wydruk protezy.

W Gryficach drukują kręgi...

Dokonanie poznańskiego szpitala nastąpiło niedługo po innej nowatorskiej operacji z użyciem druku 3D przeprowadzonej przez polskich lekarzy. W październiku szpital w Gryficach poinformował, że placówka jest pierwszą w Polsce, w której dokonano czterech operacji wszczepienia implantu żelowego w kręgosłup. Osoby, które je otrzymały, chorowały na rwę kulszową i przepuklinę dysku w kręgosłupie, czyli wyjątkowo bolesne schorzenia. Dzięki operacji dolegliwości bólowe ustały już w godzinę po opuszczeniu sali operacyjnej, a pacjenci mogli wrócić do domów tego samego dnia, bez konieczności rehabilitacji.

...a w Szczecinie nerki

Druk 3D w polskich szpitalach służy również celom edukacyjnym. W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie wykorzystuje się nerki drukowane w technologii 3D, które pomagają pacjentom w zrozumieniu przebiegu operacji. Z kolei lekarze mogą korzystać z modeli przy planowaniu zabiegów na tym narządzie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij