Poznańscy lekarze zrekonstruowali miednicę dzięki drukowi 3D
Katarzyna Szulik

Poznańscy lekarze zrekonstruowali miednicę dzięki drukowi 3D

W Poznaniu przeprowadzono największą w Polsce operację rekonstrukcji kości miednicy przy użyciu technologii druku 3D. Ortopedom ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego jako pierwszym udało się z sukcesem odbudować tak duży fragment kości przy wykorzystaniu wydrukowanej protezy.

Operacje z wykorzystaniem druku 3D zyskują coraz większą popularność, ponieważ technologia pozwala stworzyć protezę „skrojoną na miarę” pod potrzeby konkretnego pacjenta. Dzięki temu szanse powodzenia zdecydowanie rosną, a obszar zastosowania druku w medycynie systematycznie się poszerza. Implanty z drukarki można umieszczać w miejscach trudno dostępnych i łączyć ze standardowymi protezami, co daje ogromne możliwości w zakresie rekonstrukcji.

Implant zamiast amputacji

Operacja w poznańskim szpitalu została przeprowadzona na początku listopada na  50-letnim pacjencie chorującym na rozległy nowotwór kości. Rak zaatakował kość krzyżową, biodrową i miednicy, co groziło amputacją nogi i trwałym kalectwem pacjenta. By ratować jego zdrowie, lekarze zdecydowali się na zastąpienie zainfekowanego fragmentu kości protezą wykonaną w technologii druku 3D.

Przy tak dużym obszarze rekonstrukcji, zastosowanie standardowej endoprotezy modularnej nie było możliwe, dlatego zdecydowano się na stworzenie spersonalizowanego implantu, który został wykonany przez drukarkę 3D.

By było to możliwie, przed operacją dokonano skanów i prześwietleń kości, które pozwoliły na stworzenie modelu kości z wyodrębnieniem umiejscowienia guza nowotworowego. Po określeniu obszaru rekonstrukcji powstał model protezy, która zastąpiła zainfekowany fragment kości. Implant kosztował 70 tys. zł, a jego przygotowanie trwało sześć tygodni.

Operacja powiodła się, a kolejnym etapem rekonwalescencji pacjenta będzie kilkutygodniowa rehabilitacja.

Sukces na skalę światową

Dokonanie poznańskich lekarzy zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ do tej pory drukowane protezy były wykorzystywane do zastępowania mniejszych fragmentów kości. We wspomnianym szpitalu tą metodą jak dotąd rekonstruowano fragmenty kości miednicy czy ręki.  Odbudowy kości z użyciem druku na tak dużą skalę podejmuje się zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych na świecie, do których grona właśnie dołączył Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego. Zakres niewątpliwie ma znaczenie, ale zdaniem lekarzy w tym wypadku równie ważna jest technologia, w jakiej wykonuje się wydruk protezy.

W Gryficach drukują kręgi...

Dokonanie poznańskiego szpitala nastąpiło niedługo po innej nowatorskiej operacji z użyciem druku 3D przeprowadzonej przez polskich lekarzy. W październiku szpital w Gryficach poinformował, że placówka jest pierwszą w Polsce, w której dokonano czterech operacji wszczepienia implantu żelowego w kręgosłup. Osoby, które je otrzymały, chorowały na rwę kulszową i przepuklinę dysku w kręgosłupie, czyli wyjątkowo bolesne schorzenia. Dzięki operacji dolegliwości bólowe ustały już w godzinę po opuszczeniu sali operacyjnej, a pacjenci mogli wrócić do domów tego samego dnia, bez konieczności rehabilitacji.

...a w Szczecinie nerki

Druk 3D w polskich szpitalach służy również celom edukacyjnym. W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie wykorzystuje się nerki drukowane w technologii 3D, które pomagają pacjentom w zrozumieniu przebiegu operacji. Z kolei lekarze mogą korzystać z modeli przy planowaniu zabiegów na tym narządzie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij