
Poznańscy lekarze zrekonstruowali miednicę dzięki drukowi 3D
Operacje z wykorzystaniem druku 3D zyskują coraz większą popularność, ponieważ technologia pozwala stworzyć protezę „skrojoną na miarę” pod potrzeby konkretnego pacjenta. Dzięki temu szanse powodzenia zdecydowanie rosną, a obszar zastosowania druku w medycynie systematycznie się poszerza. Implanty z drukarki można umieszczać w miejscach trudno dostępnych i łączyć ze standardowymi protezami, co daje ogromne możliwości w zakresie rekonstrukcji.
Implant zamiast amputacji
Operacja w poznańskim szpitalu została przeprowadzona na początku listopada na 50-letnim pacjencie chorującym na rozległy nowotwór kości. Rak zaatakował kość krzyżową, biodrową i miednicy, co groziło amputacją nogi i trwałym kalectwem pacjenta. By ratować jego zdrowie, lekarze zdecydowali się na zastąpienie zainfekowanego fragmentu kości protezą wykonaną w technologii druku 3D.
Przy tak dużym obszarze rekonstrukcji, zastosowanie standardowej endoprotezy modularnej nie było możliwe, dlatego zdecydowano się na stworzenie spersonalizowanego implantu, który został wykonany przez drukarkę 3D.
By było to możliwie, przed operacją dokonano skanów i prześwietleń kości, które pozwoliły na stworzenie modelu kości z wyodrębnieniem umiejscowienia guza nowotworowego. Po określeniu obszaru rekonstrukcji powstał model protezy, która zastąpiła zainfekowany fragment kości. Implant kosztował 70 tys. zł, a jego przygotowanie trwało sześć tygodni.
Operacja powiodła się, a kolejnym etapem rekonwalescencji pacjenta będzie kilkutygodniowa rehabilitacja.
Sukces na skalę światową
Dokonanie poznańskich lekarzy zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ do tej pory drukowane protezy były wykorzystywane do zastępowania mniejszych fragmentów kości. We wspomnianym szpitalu tą metodą jak dotąd rekonstruowano fragmenty kości miednicy czy ręki. Odbudowy kości z użyciem druku na tak dużą skalę podejmuje się zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych na świecie, do których grona właśnie dołączył Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego. Zakres niewątpliwie ma znaczenie, ale zdaniem lekarzy w tym wypadku równie ważna jest technologia, w jakiej wykonuje się wydruk protezy.
W Gryficach drukują kręgi...
Dokonanie poznańskiego szpitala nastąpiło niedługo po innej nowatorskiej operacji z użyciem druku 3D przeprowadzonej przez polskich lekarzy. W październiku szpital w Gryficach poinformował, że placówka jest pierwszą w Polsce, w której dokonano czterech operacji wszczepienia implantu żelowego w kręgosłup. Osoby, które je otrzymały, chorowały na rwę kulszową i przepuklinę dysku w kręgosłupie, czyli wyjątkowo bolesne schorzenia. Dzięki operacji dolegliwości bólowe ustały już w godzinę po opuszczeniu sali operacyjnej, a pacjenci mogli wrócić do domów tego samego dnia, bez konieczności rehabilitacji.
...a w Szczecinie nerki
Druk 3D w polskich szpitalach służy również celom edukacyjnym. W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie wykorzystuje się nerki drukowane w technologii 3D, które pomagają pacjentom w zrozumieniu przebiegu operacji. Z kolei lekarze mogą korzystać z modeli przy planowaniu zabiegów na tym narządzie.
Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia