×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Upławy w ciąży

W pochwie zawsze stwierdza się umiarkowaną ilość śluzowej, przejrzystej wydzieliny, która nie ma zapachu. W okresie ciąży ilość tej wydzieliny jest zdecydowanie większa, jednak jest to stan fizjologiczny. W czasie ciąży zdarza się też niestety, że w pochwie pojawia się wydzielina patologiczna, która z niej obficie wypływa. Są to upławy, zawsze świadczące o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Upławy mogą być wodniste, białe, ropne, krwiste, cuchnące.

Obecność upławów świadczy zazwyczaj o stanie zapalnym narządów płciowych. Stan zapalny może obejmować pochwę, błonę śluzową macicy, mięsień macicy, jak również srom i przydatki. 

  • Infekcje grzybicze

Najczęstszym zakażeniem pochwy są infekcje grzybicze. W tej sytuacji upławy są gęste, białe, serowate, najczęściej w postaci nalotów na ścianach pochwy i sromu, dają się łatwo oddzielić od podłoża.

  • Rzęsistek pochwowy

W przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym upławy maja charakter ropny, są żółtawe, pieniste, o mdłym, słodkawym zapachu.

  • Rzeżączka

W przypadku rzadko zdarzającej się już rzeżączki upławy są silnie cuchnące, o ropnym charakterze i zielonkawej barwie. 

  • Stan zapalny błony śluzowej macicy

W sytuacji, kiedy stan zapalny obejmuje błonę śluzowa macicy, upławy zwykle zawierają domieszkę krwi, są ropne lub śluzowo- ropne, o rożnym nasileniu w zależności od stadium choroby (ostre lub przewlekłe).

  • Stan zapalny mięśnia macicy

Przy stanie zapalnym mięśnia macicy upławy są krwiste, mogą stać się ropne.

  • Zapalenie przydatków

W przypadku zapalenia przydatków upławy są obfite, surowiczo - ropne, zwykle towarzyszy im silny ból. 

  • Nowotwory narządów płciowych

Należy jednak pamiętać, że przyczyną upławów mogą być też bardziej poważne przyczyny niż infekcja. Upławy krwiste, cuchnące zawsze są najbardziej niepokojące i mogą świadczyć o nowotworze narządów płciowych. 

Należy pamiętać zatem, że każda zmiana wydzieliny z pochwy w okresie ciąży wymaga bezwzględnej konsultacji z ginekologiem. Może bowiem okazać się, że wydzielina z pochwy nie jest już fizjologiczna i świadczy o chorobie, która będzie wymagała leczenia. 

Podziel się: