Niedobór witaminy D może sprzyjać stwardnieniu rozsianemu

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University dowiedli, że genetycznie warunkowane niedobory wspomnianej witaminy mogą zwiększać ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Oznacza to, że suplementacja witaminy D może zapobiegać występowaniu choroby.

Wnioski kanadyjskich naukowców pozostają w związku z badaniami prowadzonymi wcześniej, z których wynika, że stwardnienie rozsiane częściej występuje w krajach o mniejszym nasłonecznieniu, a to właśnie słońce jest niezbędne do syntezy witaminy D w naszej skórze. Wówczas nie wykazano jednak bezpośredniego związku między chorobą a nasłonecznieniem, na który mogą wskazywać nowe badania.

Naukowcy z Kanady wyciągnęli swoje wnioski na drodze analizy DNA tysięcy Europejczyków, a następnie porównali występowanie stwardnienia rozsianego w grupie osób mających genetycznie warunkowane niedobory witaminy D z tymi nie mającymi takiej dolegliwości. Okazało się, że u osób z niedoborami SM występowało częściej.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba centralnego układu nerwowego, mogąca prowadzić między innymi do utraty wzroku czy zdolności chodzenia. Choroba najczęściej występuje u osób między 20. a 40. rokiem życia.

Źródło: PAP


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus