Rośliny o trujących owocach – część 2
Kalina koralowa
Czerwone owoce kaliny wyglądają wyjątkowo smacznie, ale nie dajmy się zwieść – ich zjedzenie wywoła poważne problemy żołądkowe. Równie niebezpieczny może być kontakt z liśćmi i korą rośliny, które przez wzgląd na zawartość saponin podrażniają również skórę. Kalina nie jest silnie trująca, ale po przetworzeniu może nić bazą syropów i konfitur,. Stosuje się je głównie w celach leczniczych, do łagodzenia kaszlu, bo ich smak uznawany jest za nieprzyjemny.
Kruszyna pospolita
Owoce krzewu są bardzo podobne do owoców czarnego bzu lub borówek, ale rosną pojedynczo, a nie w kiściach. Ich zjedzenie może wywołać wymioty i biegunkę, a także zawroty głowy, a nawet zapaść. Jej działanie bywa traktowane leczniczo, pod warunkiem, że owoc jest stosowany w niewielkich ilościach, zwłaszcza w preparatach ułatwiających trawienie.
Jałowiec sabiński (sawina)
Jego owoce są niepozorne, ale zaliczają się do jednych z najsilniej trujących, o czym przypomina bardzo nieprzyjemny zapach. Zjedzenie nie tylko owoców, ale też liści krzewu jałowca może wywołać paraliż układu nerwowego, mdłości, silne pobudzenie, duszności i zaburzenia rytmu serca. Silnie trujący jest również olejek z jałowca – zaledwie 6 kropel wyciągu może doprowadzić do śmierci.
Ostrokrzew kolczasty
Choć kojarzy się z dekoracjami świątecznymi, owoce ostrokrzewu pozostają na drzewach niemal przez cały rok, więc stanowią stałe zagrożenie. Zjedzenie czerwonych jagód ostrokrzewu może spowodować bóle żołądka, biegunkę, wymioty, senność, a nawet paraliż i zaburzenia pracy serca, ale spożycie nawet dużych ilości nie prowadzi do śmierci.
Cis pospolity
Charakterystyczne, czerwone owoce cisu pojawią się dopiero jesienią, ale już teraz warto poznać ich potencjalnie trujące działanie. Paradoksalnie, zjedzenie apetycznie wyglądającej, czerwonej osłonki nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Prawdziwe zagrożenie kryje się w igłach i nasionach okrytych osnówką, które mogą powodować zaburzenia rytmu serca, z zatrzymaniem krążenia włącznie, więc roślina jest śmiertelnie niebezpieczna. Konsekwencjami zatrucia są również problemy żołądkowe i oddechowe, a także krwiomocz związany z uszkodzeniem nerek i ogólne osłabienie.