×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ustawa o zdrowiu publicznym pod okiem Komisji Zdrowia

Parlamentarzyści zadecydowali o przekazaniu projektu ustawy o zdrowiu publicznym do dalszych prac w Komisji Zdrowia. Decyzję podjęto na wczorajszym (21 lipca), pierwszym czytaniu projektu.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie Narodowego Programu Zdrowia, czyli opracowywanego co pięć lat dokumentu określającego strategiczne działania z zakresu zdrowia publicznego. W jego realizację mają się zaangażować zarówno jednostki rządowe, jak i reprezentujące samorząd terytorialny, co wiąże się również ze zmianą finansowania wydatków na zdrowie. Pierwsza „pięciolatka” w ramach NPZ miałaby objąć lata 2016-2021.

Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji zgodną decyzją przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Wątpliwości posłów wzbudził między innymi  bardzo szeroki zakres ustawy, obejmujący kompetencję niemal połowy składu rządu, a także ewentualność przekazanie kolejnych środków na koordynację działań w ramach zdrowia publicznego. W odpowiedzi poseł Beata Małecka-Libera, która odpowiadała za przygotowanie ustawy zapewniła, że dodatkowe środki będą przeznaczone wyłącznie na stworzenie stanowiska pełnomocnika żadu ds. zdrowia publicznego, który ma wesprzeć w tej kwestii ministra zdrowia.

Projekt zakłada, że w 2016 roku na działania w ramach NPZ przeznaczonych zostanie ponad 140 mln złotych, które posłużą między innymi promocji zdrowia i działaniom profilaktycznym. Zgodnie z szacunkami, wprowadzenie NPZ w perspektywie najbliższych 10 lat ma przynieść spadek liczby palaczy i osób nadużywających alkoholu oraz zatrzymać wzrost otyłości i cukrzycy.

Źródło: Wyborcza.pl


Podziel się: