×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy oleje roślinne chronią przed promieniowaniem UV?

Oleje roślinne cieszą się coraz większą popularnością. Dodajemy je do sałatek, sosów, smażymy na nich i stosujemy zamiast balsamów do ciała i odżywek do włosów. A co z opalaniem? Czy kosmetyki na ich bazie mogą uchronić nas przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Promieniowanie UV jest emitowane przez słońce. Dzielimy je na 3 rodzaje: UV-C, UV-B i UV-A. Promieniowanie UV-C w całości trafia do warstwy ozonowej, podobnie jak większość promieniowania UV-B. W rezultacie 97% promieniowania, które do nas dociera to promieniowanie UV-A. Jakie skutki niesie ze sobą narażenie się na silne działanie promieni UV?

Promienie UV-B, stanowiące kilka procent szkodliwego promieniowania, wysuszają i podrażniają skórę. To one są przyczyną poparzeń słonecznych oraz wywołują nowotwory.

Promienie UV-A docierają do skóry właściwej i uszkadzają włókna kolagenowe powodując powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Czy oleje roślinne chronią przed promieniowaniem UV?

Niektóre rośliny posiadają naturalne filtry pochłaniające szkodliwe promieniowanie słoneczne. Jednym z nich jest beta-karoten, który nie tylko chroni przed promieniowaniem UV, ale również poprawia koloryt skóry i łagodzi negatywne skutki „przedawkowania” słońca. Naturalne filtry zawierają również oleje powszechnie stosowane w kosmetyce, w tym kokosowy, migdałowy czy masło shea.

olej kokosowy

Wysokość filtra zależy od poziomu przetworzenia oleju, a więc od tego, czy był rafinowany oraz z którego tłoczenia pochodził. Najwyższą ochronę, na poziomie od 30 do nawet 50 SPF, zapewniają oleje z pestek malin i dzikiej marchwi, a olejek z kiełków pszenicy zawiera filtr SPF 20.

W większości olejów, w tym z awokado, kokosowym i sojowym, stężenie filtrów zazwyczaj nie przekracza 10 SPF, więc nie zapewniają wystarczającej ochrony w miesiącach letnich, choć mogą łagodzić skutki oparzeń słonecznych.

Oleje roślinne mogą więc uchronić nas przed promieniowaniem, ale tylko nieliczne zapewniają ochronę na poziomie wystarczającym, żeby uchronić się przed negatywnymi skutkami opalania!

Podziel się: