×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zmiany w pakiecie onkologicznym poprawią sytuację chorych na raka piersi

Minister Bartosz Arłukowicz zapowiedział powrót do idei wprowadzenia tzw. Breast Cancer Units, czyli wielodyscyplinarnych ośrodków leczenia raka piersi. Dodatkowo pacjentki, u których zdiagnozowano nowotwór jeszcze przed wprowadzeniem pakietu mają otrzymać karty DILO.

Decyzje dotyczące poprawy sytuacji pacjentek chorych na raka piersi zostały ogłoszone podczas spotkania szefa resortu zdrowia z Amazonkami, w którym uczestniczył również wiceminister Piotr Warczyński oraz dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Barbara Więckowska.

Ministerstwo już wcześniej wyraziło zgodę na powstanie Breast Cancer Units, czyli placówek o wysokiej referencyjności stworzonych z myślą o chorych na raka piersi. Te jednak nie powstały, ponieważ zadecydowano o wprowadzeniu pakietu onkologicznego skierowanego do wszystkich chorych na nowotwory. Po pół roku funkcjonowania programu konieczne są zmiany, które obejma także leczenia pacjentek z rakiem piersi.

Na przyznanie kart szybkiej diagnostyki mogą liczyć równie te kobiety, u których nowotwór piersi zdiagnozowano jeszcze przed wprowadzeniem pakietu. Jest również szansa na refundacje leków stosowanych w ciężkich postaciach nowotworu piersi.

Zapowiadane zmiany w pakiecie onkologicznym oznaczają poprawę sytuacji wszystkich pacjentów z nowotworem. Zgodnie z planem ścieżka diagnostyczna ma się skrócić z 9 do 7 tygodni, a lista świadczeń szpitalnych prowadzonych bez limitów zostanie powiększona m. in. o radioterapię paliatywną.

Źródło: Medexpress.pl


Podziel się: