
Zmiany w pakiecie onkologicznym poprawią sytuację chorych na raka piersi
Decyzje dotyczące poprawy sytuacji pacjentek chorych na raka piersi zostały ogłoszone podczas spotkania szefa resortu zdrowia z Amazonkami, w którym uczestniczył również wiceminister Piotr Warczyński oraz dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Barbara Więckowska.
Ministerstwo już wcześniej wyraziło zgodę na powstanie Breast Cancer Units, czyli placówek o wysokiej referencyjności stworzonych z myślą o chorych na raka piersi. Te jednak nie powstały, ponieważ zadecydowano o wprowadzeniu pakietu onkologicznego skierowanego do wszystkich chorych na nowotwory. Po pół roku funkcjonowania programu konieczne są zmiany, które obejma także leczenia pacjentek z rakiem piersi.
Na przyznanie kart szybkiej diagnostyki mogą liczyć równie te kobiety, u których nowotwór piersi zdiagnozowano jeszcze przed wprowadzeniem pakietu. Jest również szansa na refundacje leków stosowanych w ciężkich postaciach nowotworu piersi.
Zapowiadane zmiany w pakiecie onkologicznym oznaczają poprawę sytuacji wszystkich pacjentów z nowotworem. Zgodnie z planem ścieżka diagnostyczna ma się skrócić z 9 do 7 tygodni, a lista świadczeń szpitalnych prowadzonych bez limitów zostanie powiększona m. in. o radioterapię paliatywną.
Źródło: Medexpress.pl