Rak jajnika - wyjątkowo podstępny nowotwór
Michał Posmykiewicz

Rak jajnika - wyjątkowo podstępny nowotwór

Rak jajnika to jeden z bardziej podstępnych i trudnych do wykrycia nowotworów. Dlaczego? Bowiem jego objawy są bardzo niespecyficzne, pojawiają się późno i w związku z tym choroba wykrywana jest zwykle już w dużym stadium zaawansowania.

U kogo może wystąpić rak jajnika?

Tak naprawdę może pojawić się on w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są kobiety pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Istnieją też czynniki ryzyka, których obecność znacznie zwiększa możliwość rozwoju nowotworu. Do czynników tych zalicza się mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 (są to czynniki genetyczne, zatem rak może występować dziedzicznie) niepłodność, brak ciąż, otyłość, nikotynizm, hiperestrogenizm, hiperandrogenizm, endometrioza. Niektóre czynniki zmniejszają natomiast ryzyko jego wystąpienia : liczne ciąże, karmienie piersią i długotrwałe stosowanie hormonalnej antykoncepcji.

Objawy

Rak jajnika jest wyjątkowo trudny do rozpoznania, bowiem bardzo późno zaczyna dawać objawy. W początkowej fazie, kiedy guz jest mały, pacjentka nie odczuwa zazwyczaj żadnych dolegliwości. Dopiero, kiedy guz osiągnie znaczne rozmiary, kobiety zaczynają skarżyć się na bóle podbrzusza, zwiększenie obwodu brzucha, krwawienia z dróg rodnych, częstsze oddawanie moczu, nagłe parcie na mocz, zaparcia, bolesne stosunki płciowe. Wraz z postępem choroby pacjentki czuja zmęczenie, osłabienie, pojawiają się  wzdęcia, brak łaknienia, nietolerancja niektórych pokarmów.

Polecane dla Ciebie

Rozpoznanie

Nie istnieją niestety badania przesiewowe umożliwiające wykrycie nowotworu. Należy natomiast raz do roku badać się ginekologicznie i wykonywać badanie usg jamy brzusznej, co pozwoli stwierdzić ewentualny guz - ostateczne rozpoznanie będzie jednak możliwe po badaniu histopatologicznym wykonanym po usunięciu guza. W przypadku raka jajnika  we krwi często stwierdza się podwyższony poziom markerów nowotworowych- Ca-125 i Ca19-9. Kobiety, u których w rodzinie stwierdzono przypadki raka jajnika, powinny natomiast bezwzględnie oznaczyć u siebie obecność genów BRCA-1 i BRCA-2. 

Leczenie

Leczenie raka jajnika polega na zabiegu operacyjnym, często zachodzi konieczność usunięcia obydwu jajników i macicy. Ponadto do leczenia wykorzystywana jest chemioterapia, radioterapia zaś ma obecnie ograniczone zastosowanie - głównie stosowana jest jako leczenie paliatywne. 

Pomimo że rak jajnika rozwija się podstępnie, to jednak regularne wizyty u ginekologa mogą pozwolić na wykrycie go we wczesnej fazie, dzięki czemu można włączyć leczenie ratujące pacjentkom życie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

  • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

    Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij