
Rak jajnika - wyjątkowo podstępny nowotwór
U kogo może wystąpić rak jajnika?
Tak naprawdę może pojawić się on w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są kobiety pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Istnieją też czynniki ryzyka, których obecność znacznie zwiększa możliwość rozwoju nowotworu. Do czynników tych zalicza się mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 (są to czynniki genetyczne, zatem rak może występować dziedzicznie) niepłodność, brak ciąż, otyłość, nikotynizm, hiperestrogenizm, hiperandrogenizm, endometrioza. Niektóre czynniki zmniejszają natomiast ryzyko jego wystąpienia : liczne ciąże, karmienie piersią i długotrwałe stosowanie hormonalnej antykoncepcji.
Objawy
Rak jajnika jest wyjątkowo trudny do rozpoznania, bowiem bardzo późno zaczyna dawać objawy. W początkowej fazie, kiedy guz jest mały, pacjentka nie odczuwa zazwyczaj żadnych dolegliwości. Dopiero, kiedy guz osiągnie znaczne rozmiary, kobiety zaczynają skarżyć się na bóle podbrzusza, zwiększenie obwodu brzucha, krwawienia z dróg rodnych, częstsze oddawanie moczu, nagłe parcie na mocz, zaparcia, bolesne stosunki płciowe. Wraz z postępem choroby pacjentki czuja zmęczenie, osłabienie, pojawiają się wzdęcia, brak łaknienia, nietolerancja niektórych pokarmów.
Polecane dla Ciebie
Rozpoznanie
Nie istnieją niestety badania przesiewowe umożliwiające wykrycie nowotworu. Należy natomiast raz do roku badać się ginekologicznie i wykonywać badanie usg jamy brzusznej, co pozwoli stwierdzić ewentualny guz - ostateczne rozpoznanie będzie jednak możliwe po badaniu histopatologicznym wykonanym po usunięciu guza. W przypadku raka jajnika we krwi często stwierdza się podwyższony poziom markerów nowotworowych- Ca-125 i Ca19-9. Kobiety, u których w rodzinie stwierdzono przypadki raka jajnika, powinny natomiast bezwzględnie oznaczyć u siebie obecność genów BRCA-1 i BRCA-2.
Leczenie
Leczenie raka jajnika polega na zabiegu operacyjnym, często zachodzi konieczność usunięcia obydwu jajników i macicy. Ponadto do leczenia wykorzystywana jest chemioterapia, radioterapia zaś ma obecnie ograniczone zastosowanie - głównie stosowana jest jako leczenie paliatywne.
Pomimo że rak jajnika rozwija się podstępnie, to jednak regularne wizyty u ginekologa mogą pozwolić na wykrycie go we wczesnej fazie, dzięki czemu można włączyć leczenie ratujące pacjentkom życie.