
Leczenie marihuaną w Polsce jest faktem
Spośród 13 zgód na import leków z marihuaną w latach 2012-15 dziesięć (po 5 każdy) dotyczyło leków wykorzystywanych do leczenia padaczki lekoopornej u dzieci. Tylko w ostatnich miesiącach aż dziewięcioro dzieci znajdujących się pod opieką Centrum Zdrowia Dziecka zaczęło przyjmować leki na bazie marihuany. W przypadku każdego pacjenta konieczne było złożenie osobnego wniosku o docelowy import leku, który dociera do Polski w formie suszu przeznaczonego do rozpuszczenia w tłuszczu.
Zdaniem lekarzy stosowanie leków zawierających marihuanę w terapii padaczkowej wykazuje dużą skuteczność przy stosunkowo niegroźnych skutkach ubocznych, do których zalicza się problemy z apetytem, zmęczenie oraz senność.
Trzeci ze sprowadzonych leków używany jest w łagodzeniu sztywności mięśni występującej u chorych ze stwardnieniem rozsianym. Również w tym wypadku konieczny był docelowy import leku dla konkretnego pacjenta, ale od końca 2012 roku nie ma takiej potrzeby, ponieważ lek został oficjalnie dopuszczony do obrotu na terenie Polski.
Procedura importu docelowego wymaga zgody nie tylko lekarza prowadzącego, ale również konsultanta wojewódzkiego lub krajowego z danej dziedziny oraz samego ministra zdrowia. Dopiero po ich uzyskaniu lekarz może wypisać receptę. Leki używane w Centrum Zdrowia dziecka są sprowadzane z Holandii.
Źródło: PAP