×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Odra atakuje przez brak szczepień

Do poznańskiego szpitala trafiło dwoje dzieci z podejrzeniem odry. Zgodnie z informacjami lekarzy żadne z nich nie było szczepione przeciwko chorobie.

Objawy charakterystyczne dla odry stwierdzono u 9-letniego chłopca i dziewczynki w wieku 13 miesięcy. Żadne z dzieci nie było szczepione, jednak nie ze względu na niechęć rodziców, ale ponieważ nie zdążyli tego zrobić. Wirus odry jest bardzo zaraźliwy, a objawy mogą wystąpić nawet po dwóch tygodniach. Choroba wywołuje katar, kaszel, zapalenie spojówek, wysypkę oraz bardzo wysoką temperaturę sięgającą 40 stopni Celsjusza. U aż 30 proc. chorych występują również groźne dla życia powikłania neurologiczne.

W ostatnich tygodniach choroba szerzy się w Niemczech, a główną przyczyną jej aktywności jest spadek liczby szczepień, która od 2009 r. zmalała aż czterokrotnie. Tam, w przeciwieństwie do Polski, szczepienia przeciwko tej chorobie są dobrowolne. Lekarze alarmują, że zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ odra jest znacznie bardziej niebezpieczna od ospy czy różyczki i może prowadzić do śmierci. W Polsce przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień w wyniku choroby umierało aż 100 dzieci rocznie. W 2014 r. liczba zachorowań sięgnęła 110, podczas gdy cztery lata wcześniej odnotowano zaledwie 9 takich przypadków, co pokazuje, jak groźna jest rezygnacja ze szczepień.

Na szczęście w Polsce odsetek zaszczepionych należy do najwyższych w Europie i wynosi aż 98 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że osoby niemające tej ochrony mogą zarazić się wirusem bardzo szybko, niezależnie od ich wieku. Szczepionkę przeciwko odrze można przyjąć w każdej chwili, choć w przypadku młodych kobiet i osób starszych  może to wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

Źródło: Gazeta Prawna


Podziel się: