×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cukrzycy z USA mogą stosować wziewną insulinę w proszku

W USA wprowadzono do obrotu pierwszą insulinę w postaci proszku do inhalacji, którą będą mogli stosować chorzy na cukrzycę typu 1 i 2. Zgodę na jej stosowanie wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Lek ma formę suchego preparatu insuliny ludzkiej, który można wprowadzić do organizmu za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora. Sproszkowana insulina bardzo szybko rozprzestrzenia się w płucach, skąd przenika do krwiobiegu i po około kwadransie osiąga maksymalnie stężenie. Proszek ma krótkotrwale działanie i powinien być zażywany tuż przed posiłkiem. Przed podjęciem decyzji o dopuszczeniu go do obrotu, lek został przebadany na grupie 6500 ochotników i okazał się równie skuteczny i bezpieczny jak tradycyjnie stosowane analogi insuliny.

Ze względu na sposób podawania, wziewna insulina nie może być stosowana przez wszystkich cukrzyków. W tej grupie znajdują się chorzy palący papierosy lub będący krótko po rzuceniu palenia, a także cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym astmę i POChP, czyli przewlekłą chorobę obturacyjną płuc. Insulina w proszku nie jest też wskazana w leczeniu kwasicy ketonowej powiązanej z cukrzycą.

Twórcy leku ostrzegają również, że wziewnym preparatem nie można zastąpić insuliny długo działającej. To zastrzeżenie dotyczy zwłaszcza chorych na cukrzycę typu 1, którzy mogą stosować insulinę beziniekcyjną wyłącznie w skojarzeniu z długo działającą insuliną.

Źródło: Medexpress/Mp.pl


Podziel się: