
Cukrzycy z USA mogą stosować wziewną insulinę w proszku
Lek ma formę suchego preparatu insuliny ludzkiej, który można wprowadzić do organizmu za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora. Sproszkowana insulina bardzo szybko rozprzestrzenia się w płucach, skąd przenika do krwiobiegu i po około kwadransie osiąga maksymalnie stężenie. Proszek ma krótkotrwale działanie i powinien być zażywany tuż przed posiłkiem. Przed podjęciem decyzji o dopuszczeniu go do obrotu, lek został przebadany na grupie 6500 ochotników i okazał się równie skuteczny i bezpieczny jak tradycyjnie stosowane analogi insuliny.
Ze względu na sposób podawania, wziewna insulina nie może być stosowana przez wszystkich cukrzyków. W tej grupie znajdują się chorzy palący papierosy lub będący krótko po rzuceniu palenia, a także cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym astmę i POChP, czyli przewlekłą chorobę obturacyjną płuc. Insulina w proszku nie jest też wskazana w leczeniu kwasicy ketonowej powiązanej z cukrzycą.
Twórcy leku ostrzegają również, że wziewnym preparatem nie można zastąpić insuliny długo działającej. To zastrzeżenie dotyczy zwłaszcza chorych na cukrzycę typu 1, którzy mogą stosować insulinę beziniekcyjną wyłącznie w skojarzeniu z długo działającą insuliną.
Źródło: Medexpress/Mp.pl