Ferie zimowe – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
Anna Posmykiewicz

Ferie zimowe – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Zima to czas, kiedy wyjeżdżamy w góry i korzystamy z jej dobrodziejstw. Śnieg, lód, sanki, narty i łyżwy oraz górskie wędrówki są dla wszystkich miłą formą zimowego wypoczynku. Niestety, czasami mogą nam przydarzyć sie przykre wypadki i musimy wiedzieć, jak wtedy należy sie zachować. Co zatem może przydarzyć sie w czasie zimowych szaleństw ?

Odmrożenia

Na skutek niskiej temperatury połączonej ze zbyt lekkim ubraniem lub zbyt długim przebywaniem na dworze, może dojść do odmrożenia, które jest miejscowym uszkodzeniem tkanek na skutek działania zimna. W przypadku odmrożenia skóra początkowo jest zaczerwieniona, potem staje się sina, a na końcu biało-blada. Mogą pojawić się pęcherze. Lekkie odmrożenia są zwykle bardzo bolesne, ciężkie odmrożenia z kolei nie dają bólu. 

Jak należy zatem zachować się w przypadku odmrożenia?

Przy odmrożeniach należy w pierwszej kolejności poluzować przylegającą do odmrożonej części ciała odzież, a w przypadku stóp - buty. Poszkodowanego okrywa się kocami, zakłada mu się dodatkowe części garderoby, celem ogrzania dłoni zaleca się je chować pod pachy. Podaje się do picia małymi łykami gorące, słodkie napoje. Odmrożone okolice pokrywa się materiałem opatrunkowym, należy uważać, aby okolic tych nie uciskać.

Jeśli powstaną pęcherze, należy przykryć je jałowym opatrunkiem i nie przekłuwać. Absolutnie nie wolno nacierać odmrożonych okolic śniegiem, podawać do picia alkoholu (alkohol rozszerza naczynia krwionośne i może to doprowadzić do dalszego wychłodzenia organizmu) oraz palić papierosów (nikotyna zwęża naczynia krwionośne, a to pogarsza rokowanie). Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Polecane dla Ciebie

Załamanie lodu

W okresie zimy zdarza się także, że dochodzi do zarwania się zbyt cienkiego lodu.

Jak wtedy pomóc takiej osobie?

Aby dotrzeć do poszkodowanej osoby, należy położyć się na lodzie i doczołgać się do niej: powoduje to równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zmniejsza ryzyko zarwania się lodu. Nie powinno podawać się poszkodowanemu własnej ręki, grozi to bowiem wciągnięciem nas przez poszkodowanego pod lód. Można zatem podać swój szalik, kurtkę czy kij znaleziony na brzegu. Jeśli w ten sposób uda się wyciągnąć poszkodowanego, trzeba z nim doczołgać się do brzegu. Ponieważ poszkodowany jest bardzo wychłodzony, należy koniecznie go okryć oraz zacząć podawać do picia gorące, słodkie napoje, nie wolno podawać alkoholu.  Należy unikać jakichkolwiek zbędnych ruchów poszkodowanego. W miarę możliwości należy zbliżyć poszkodowanego do zewnętrznego źródła ciepła - jednak  należy pamiętać o tym, aby temperatura nie podnosiła się zbyt gwałtownie. Oczywiście, należy także wezwać pogotowie ratunkowe. 

Złamanie, skręcenie czy zwichnięcie?

Przy uprawnianiu zimowych sportów może także dojść do złamania, skręcenia czy zwichnięcia kończyny.

Jak wtedy należy postąpić?

Skręcenie to najlżejszy z wymienionych urazów, powstaje na skutek przekroczenia fizjologicznego ruchu w stawie. Pojawia się wtedy ból, obrzęk, krwiak, kończyna jest w tym miejscu bardziej ucieplona. Choć chory odczuwa ból, to jednak jest w stanie poruszać chorym stawem, zwykle może także samodzielnie przejść kilka kroków. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu kończyny, następnie lekarz zdecyduje czy poszkodowany wymaga założenia gipsu czy też wystarczy opaska elastyczna.  Poważniejsze  jest zwichnięcie, w którym dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawową. W przypadku zwichnięcia zawsze dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych oraz naciągnięcia lub rozerwania torebki stawowej. Staw jest wtedy zniekształcony, pojawia się też ból, obrzęk, krwiak, chory nie jest w stanie wykonać żadnego ruchu w chorym stawie. W przypadku takiego urazu także należy unieruchomić staw, a następnie zawieźć poszkodowanego do lekarza, który musi nastawić staw, konieczne też będzie założenie gipsu. Najpoważniejszym urazem jest złamanie, w którym dochodzi do przerwania ciągłości kości. Poszkodowany odczuwa bardzo silny ból, nie jest w stanie poruszać kończyną. Złamaną kończynę oraz sąsiadujące z nią stawy należy unieruchomić i także przewieźć poszkodowanego do lekarza, który we właściwy sposób zaopatrzy kończynę (może zajść konieczność nastawienia, założenie gipsu). Jeśli złamanie jest bardzo poważne, po unieruchomieniu kończyny lepiej wezwać na miejsce zdarzenia pogotowie ratunkowe. 

Widać zatem, że nawet w trakcie beztroskiego zimowego szaleństwa mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa. Najważniejsze to nie tracić w takiej sytuacji zimnej krwi i umieć udzielić poszkodowanemu pomocy przed wezwaniem karetki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij