×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

Oparzenie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w ferworze kuchennych przygotowań łatwo o oparzenie. Są na nie narażeni zarówno dorośli, ale również dzieci, które w świątecznym zamieszaniu mogą niezauważone dotknąć rączką gorącego piekarnika lub ściągnąć na siebie garnek z gorącym barszczem.

Co zatem należy zrobić, jeśli już do oparzenia dojdzie?

Oparzone miejsce trzeba jak najszybciej schłodzić wodą, najlepiej  pod bieżącą wodą - woda powinna mieć około 20 st. C, zaś oparzone miejsce powinno się schładzać około 20 minut.

W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie - należy jednak pamiętać, że absolutnie nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży! W tym samym czasie trzeba usunąć też z oparzonej okolicy pierścionki, zegarek itp. - po oparzeniu szybko będzie narastał obrzęk i późniejsze zdjęcie biżuterii będzie niemożliwe.

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy opatrunek lub specjalny opatrunek hydrożelowy schładzający, oparzoną część ciała w miarę możliwości powinno się także unieść do góry i unieruchomić. Nigdy nie wolno smarować poparzonego miejsca żadnymi kremami czy maściami, dotykać rany czy przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy udać się do lekarza osobiście, a w przypadku dużych oparzeń należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Zadławienie

Kolejne niebezpieczeństwo czyhające w okresie świątecznym do ryzyko zadławienia ciałem obcym. Największe ryzyko zadławienia niesie ze sobą jedzenie świątecznego karpia, należy bardzo uważać, aby nie połknąć ości, absolutnie nie wolno podawać ryby małym dzieciom! Oczywiście, zadławić można się także jedząc inne potrawy.

Co należy wtedy zrobić?  

Jeśli poszkodowany ma objawy tylko częściowej niedrożności dróg oddechowych (kaszle) należy go zachęcać do dalszego kaszlu i nie ma konieczności robić nic więcej. Jeśli natomiast poszkodowany ma objawy całkowitej niedrożności dróg oddechowych (przestał kaszleć), ale nadal jest przytomny, należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jak to zrobić?

Należy stanąć z boku i nieco z tyłu za poszkodowanym i podłożyć jedną dłoń pod mostek poszkodowanego. Następnie należy pochylić go do przodu i wykonać do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową, po każdym uderzeniu należy sprawdzić, czy ciało obce zostało usunięte. Jeżeli 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową nie spowoduje usunięcia ciała obcego, należy zastosować 5 uciśnięć nadbrzusza. W jaki sposób?

Należy stanąć za poszkodowanym i objąć go ramionami na wysokości nadbrzusza, pochylić go do przodu, następnie należy zacisnąć pięść i umieścić ją pomiędzy pępkiem i dolnym końcem mostka, zaś wolną ręką należy objąć zaciśniętą pięść i silnie pociągnąć do wewnątrz i ku górze,  tę czynność należy powtórzyć do 5 razy. W przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia postępowanie jest trochę inne. Jeśli niemowlę kaszle efektywnie, dodatkowe działania są zbędne i należy po prostu dziecko obserwować. Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny, należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Malucha należy ułożyć głową w dół na swoim przedramieniu oraz chwycić kciukiem i palcem za żuchwę, a następnie należy wykonać do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową. Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, należy wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej.

W czasie kiedy jedna osoba udziela pierwszej pomocy, ktoś inny powinien dzwonić po Pogotowie Ratunkowe.

Porażenie prądem

W okresie świątecznym może także łatwo dojść do porażenia prądem, chociażby przy naprawie zepsutych lampek choinkowych.

Najpierw należy odłączyć źródło prądu, dopiero wtedy można dotknąć poszkodowanej osoby. Należy ocenić czy osoba taka jest przytomna i jeśli nie, rozpocząć reanimację. W międzyczasie ktoś inny powinien wzywać pogotowie ratunkowe.

Upadek

W świątecznym zamieszaniu i przy świątecznych porządkach łatwo także o upadki z wysokości. W takiej sytuacji może dojść zarówno do stłuczenia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamania czy nawet uszkodzenia kręgosłupa. W takiej sytuacji absolutnie nie wolno osoby poszkodowanej nigdzie przenosić, należy zabezpieczyć ją przed innymi ewentualnymi urazami i wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarz, który przyjedzie, oceni czy nie doszło do poważnych uszkodzeń ciała.

Aby spędzić Święta w miłej i rodzinnej atmosferze musimy po prostu zachować rozsądek i być rozważnym. Wtedy na pewno nie dojdzie do żadnego wypadku i będziemy mogli w pełni cieszyć się magią Świąt Bożego Narodzenia.

Podziel się: