Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
Anna Posmykiewicz

Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

Oparzenie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w ferworze kuchennych przygotowań łatwo o oparzenie. Są na nie narażeni zarówno dorośli, ale również dzieci, które w świątecznym zamieszaniu mogą niezauważone dotknąć rączką gorącego piekarnika lub ściągnąć na siebie garnek z gorącym barszczem.

Co zatem należy zrobić, jeśli już do oparzenia dojdzie?

Oparzone miejsce trzeba jak najszybciej schłodzić wodą, najlepiej  pod bieżącą wodą - woda powinna mieć około 20 st. C, zaś oparzone miejsce powinno się schładzać około 20 minut.

W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie - należy jednak pamiętać, że absolutnie nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży! W tym samym czasie trzeba usunąć też z oparzonej okolicy pierścionki, zegarek itp. - po oparzeniu szybko będzie narastał obrzęk i późniejsze zdjęcie biżuterii będzie niemożliwe.

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy opatrunek lub specjalny opatrunek hydrożelowy schładzający, oparzoną część ciała w miarę możliwości powinno się także unieść do góry i unieruchomić. Nigdy nie wolno smarować poparzonego miejsca żadnymi kremami czy maściami, dotykać rany czy przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy udać się do lekarza osobiście, a w przypadku dużych oparzeń należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Zadławienie

Kolejne niebezpieczeństwo czyhające w okresie świątecznym do ryzyko zadławienia ciałem obcym. Największe ryzyko zadławienia niesie ze sobą jedzenie świątecznego karpia, należy bardzo uważać, aby nie połknąć ości, absolutnie nie wolno podawać ryby małym dzieciom! Oczywiście, zadławić można się także jedząc inne potrawy.

Co należy wtedy zrobić?  

Jeśli poszkodowany ma objawy tylko częściowej niedrożności dróg oddechowych (kaszle) należy go zachęcać do dalszego kaszlu i nie ma konieczności robić nic więcej. Jeśli natomiast poszkodowany ma objawy całkowitej niedrożności dróg oddechowych (przestał kaszleć), ale nadal jest przytomny, należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jak to zrobić?

Należy stanąć z boku i nieco z tyłu za poszkodowanym i podłożyć jedną dłoń pod mostek poszkodowanego. Następnie należy pochylić go do przodu i wykonać do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową, po każdym uderzeniu należy sprawdzić, czy ciało obce zostało usunięte. Jeżeli 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową nie spowoduje usunięcia ciała obcego, należy zastosować 5 uciśnięć nadbrzusza. W jaki sposób?

Należy stanąć za poszkodowanym i objąć go ramionami na wysokości nadbrzusza, pochylić go do przodu, następnie należy zacisnąć pięść i umieścić ją pomiędzy pępkiem i dolnym końcem mostka, zaś wolną ręką należy objąć zaciśniętą pięść i silnie pociągnąć do wewnątrz i ku górze,  tę czynność należy powtórzyć do 5 razy. W przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia postępowanie jest trochę inne. Jeśli niemowlę kaszle efektywnie, dodatkowe działania są zbędne i należy po prostu dziecko obserwować. Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny, należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Malucha należy ułożyć głową w dół na swoim przedramieniu oraz chwycić kciukiem i palcem za żuchwę, a następnie należy wykonać do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową. Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, należy wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej.

W czasie kiedy jedna osoba udziela pierwszej pomocy, ktoś inny powinien dzwonić po Pogotowie Ratunkowe.

Porażenie prądem

W okresie świątecznym może także łatwo dojść do porażenia prądem, chociażby przy naprawie zepsutych lampek choinkowych.

Najpierw należy odłączyć źródło prądu, dopiero wtedy można dotknąć poszkodowanej osoby. Należy ocenić czy osoba taka jest przytomna i jeśli nie, rozpocząć reanimację. W międzyczasie ktoś inny powinien wzywać pogotowie ratunkowe.

Upadek

W świątecznym zamieszaniu i przy świątecznych porządkach łatwo także o upadki z wysokości. W takiej sytuacji może dojść zarówno do stłuczenia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamania czy nawet uszkodzenia kręgosłupa. W takiej sytuacji absolutnie nie wolno osoby poszkodowanej nigdzie przenosić, należy zabezpieczyć ją przed innymi ewentualnymi urazami i wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarz, który przyjedzie, oceni czy nie doszło do poważnych uszkodzeń ciała.

Aby spędzić Święta w miłej i rodzinnej atmosferze musimy po prostu zachować rozsądek i być rozważnym. Wtedy na pewno nie dojdzie do żadnego wypadku i będziemy mogli w pełni cieszyć się magią Świąt Bożego Narodzenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij