Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
Anna Posmykiewicz

Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

Oparzenie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w ferworze kuchennych przygotowań łatwo o oparzenie. Są na nie narażeni zarówno dorośli, ale również dzieci, które w świątecznym zamieszaniu mogą niezauważone dotknąć rączką gorącego piekarnika lub ściągnąć na siebie garnek z gorącym barszczem.

Co zatem należy zrobić, jeśli już do oparzenia dojdzie?

Oparzone miejsce trzeba jak najszybciej schłodzić wodą, najlepiej  pod bieżącą wodą - woda powinna mieć około 20 st. C, zaś oparzone miejsce powinno się schładzać około 20 minut.

W trakcie schładzania należy usunąć z oparzonego miejsca odzież poprzez rozcięcie - należy jednak pamiętać, że absolutnie nigdy nie wolno zrywać na siłę przyklejonej do ciała odzieży! W tym samym czasie trzeba usunąć też z oparzonej okolicy pierścionki, zegarek itp. - po oparzeniu szybko będzie narastał obrzęk i późniejsze zdjęcie biżuterii będzie niemożliwe.

Po zakończeniu schładzania, na oparzone miejsce powinno się założyć jałowy opatrunek lub specjalny opatrunek hydrożelowy schładzający, oparzoną część ciała w miarę możliwości powinno się także unieść do góry i unieruchomić. Nigdy nie wolno smarować poparzonego miejsca żadnymi kremami czy maściami, dotykać rany czy przekłuwać pęcherzy. Po udzieleniu pierwszej pomocy należy udać się do lekarza osobiście, a w przypadku dużych oparzeń należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Powiązane produkty

Zadławienie

Kolejne niebezpieczeństwo czyhające w okresie świątecznym do ryzyko zadławienia ciałem obcym. Największe ryzyko zadławienia niesie ze sobą jedzenie świątecznego karpia, należy bardzo uważać, aby nie połknąć ości, absolutnie nie wolno podawać ryby małym dzieciom! Oczywiście, zadławić można się także jedząc inne potrawy.

Co należy wtedy zrobić?  

Jeśli poszkodowany ma objawy tylko częściowej niedrożności dróg oddechowych (kaszle) należy go zachęcać do dalszego kaszlu i nie ma konieczności robić nic więcej. Jeśli natomiast poszkodowany ma objawy całkowitej niedrożności dróg oddechowych (przestał kaszleć), ale nadal jest przytomny, należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jak to zrobić?

Należy stanąć z boku i nieco z tyłu za poszkodowanym i podłożyć jedną dłoń pod mostek poszkodowanego. Następnie należy pochylić go do przodu i wykonać do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową, po każdym uderzeniu należy sprawdzić, czy ciało obce zostało usunięte. Jeżeli 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową nie spowoduje usunięcia ciała obcego, należy zastosować 5 uciśnięć nadbrzusza. W jaki sposób?

Należy stanąć za poszkodowanym i objąć go ramionami na wysokości nadbrzusza, pochylić go do przodu, następnie należy zacisnąć pięść i umieścić ją pomiędzy pępkiem i dolnym końcem mostka, zaś wolną ręką należy objąć zaciśniętą pięść i silnie pociągnąć do wewnątrz i ku górze,  tę czynność należy powtórzyć do 5 razy. W przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia postępowanie jest trochę inne. Jeśli niemowlę kaszle efektywnie, dodatkowe działania są zbędne i należy po prostu dziecko obserwować. Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny, należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Malucha należy ułożyć głową w dół na swoim przedramieniu oraz chwycić kciukiem i palcem za żuchwę, a następnie należy wykonać do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową. Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, należy wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej.

W czasie kiedy jedna osoba udziela pierwszej pomocy, ktoś inny powinien dzwonić po Pogotowie Ratunkowe.

Porażenie prądem

W okresie świątecznym może także łatwo dojść do porażenia prądem, chociażby przy naprawie zepsutych lampek choinkowych.

Najpierw należy odłączyć źródło prądu, dopiero wtedy można dotknąć poszkodowanej osoby. Należy ocenić czy osoba taka jest przytomna i jeśli nie, rozpocząć reanimację. W międzyczasie ktoś inny powinien wzywać pogotowie ratunkowe.

Upadek

W świątecznym zamieszaniu i przy świątecznych porządkach łatwo także o upadki z wysokości. W takiej sytuacji może dojść zarówno do stłuczenia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamania czy nawet uszkodzenia kręgosłupa. W takiej sytuacji absolutnie nie wolno osoby poszkodowanej nigdzie przenosić, należy zabezpieczyć ją przed innymi ewentualnymi urazami i wezwać pogotowie ratunkowe. Lekarz, który przyjedzie, oceni czy nie doszło do poważnych uszkodzeń ciała.

Aby spędzić Święta w miłej i rodzinnej atmosferze musimy po prostu zachować rozsądek i być rozważnym. Wtedy na pewno nie dojdzie do żadnego wypadku i będziemy mogli w pełni cieszyć się magią Świąt Bożego Narodzenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij